USA kasutab rivaali vastu surmavaid meetmeid, illustreeriv foto

USA kasutab rivaali vastu "surmavaid meetmeid"

117
(Uuendatud 09:30 24.09.2018)
USA ajakirjanduse ja mõne vene majandusteadlase arvates surmas USA president ühe suletõmbega kogu "Hiina majandusime", mis tähendab, et nüüd näeb kogu maailm, et ainus viis veidigi inimväärne elatustase kindlustada on truult ja alandlikult Washingtoni saapaid lakkuda ja "madalat profiili hoida".

Ivan Danilov, Crimson Alter blogi autor agentuurile RIA Novosti

Teatud osal ekspertide kogukonnast Venemaal, samuti USA kirglike patriootide hulgast, kes millegipärast elavad Venemaal ja kirjutavad Venemaa sotsiaalvõrgustikes ja meedias, oli pidupäev: Donald Trump kehtestas Hiina kaupadele "surmavad" tollid, lubas suurendada neid aasta lõpuks veel kaks ja pool korda ning hoiatas Pekingit, et kui Hiina julgeb nendele ebasõbralikele meetmetele vastata, saavad karistuseks olema lisatollid Hiina kaupadele veel 267 miljardi dollari ulatuses.

USA teatas uute tollimaksude kehtestamisest Hiina kaupadele >>

USA ajakirjanduse ja mõne vene majandusteadlase arvates surmas USA president ühe suletõmbega kogu "Hiina majandusime", mis tähendab, et nüüd näeb kogu maailm, et ainus viis veidigi inimväärne elatustase kindlustada on truult ja alandlikult Washingtoni saapaid lakkuda ja "madalat profiili hoida".

Vladimir Putin ja Xi Jinping
© Sputnik / Михаил Климентьев

Selles mõttes sobitub Hiina peksupoisi rolli, kes julges heita väljakutset Ameerika Ühendriikidele ja maksis selle eest ränka hinda, kuigi see roll oli algselt määratud hoopis Krimmi-järgsele Venemaale, mis aga kangekaelselt, vaatamata USA sanktsioonidele, keeldub lagunemast.

Kusjuures stsenaarium, mille järgi Ameerika-meelsed poliitilised jõud Limast kuni Moskvani võiksid öelda, et Trump on surunud Hiina põlvili ja seetõttu on vastupanu USAle põhimõtteliselt mõttetu, sobib meie ülemere oponentidele samuti. Probleem on ainult selles, et see stsenaarium ei haaku päriselt tegeliku reaalsusega, mistõttu sedalaadi väited USA presidendi võitudest kaubandussõjas on mõnevõrra enneaegsed.

Kui eraldada Ameerika Ühendriikide peatset (või juba saabunud) võitu uskuvate inimeste seisukohtadest ratsionaalsed argumendid, siis taanduvad need mõnele punktile, millest peamine on, et USA võib elada ka ilma Hiinata, sest meie maailmas on vaid USA majandus, mis on piisavalt suur ja mitmekesine, et ära elada hoopis ilma kaubanduseta. Hiinal aga saab ilma USA-ta olema väga halb.

Veelgi enam: väidetakse, et USA majanduskasv on nii kõrge ja stabiilne, et Trump võib kaubandussõjast Hiinaga tulenevaid kahjusid lihtsalt ignoreerida. Muide, selle väite toetuseks esitatakse vaieldamatuna tunduv fakt, et Ameerika aktsiaturud kasvavad ka vaatamata kaubandussõjale, Hiina omad aga langevad aktiivselt.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Ameerika Ühendriikide kasuks räägib veel üks argument — kuna USA eksport Hiinasse on palju väiksem kui Hiina ekspordimaht USA-sse, siis Hiina lihtsalt ei suuda vastata sümmeetriliste tariifidega samadele kaubagruppidele. Nii et igal juhul on USA poolt Hiinale põhjustatud kahju suurem kui võimalikest vastumeetmetest tingitud kahju.

Ja viimane, kõige säravam argument, et Hiinas endas valitseb eliidi massiline rahulolematus esimees Xi Ameerika-vastase poliitikaga. Niisiis, Xi kas võetakse maha või sunnitakse Washingtonile alistuma.

Esmapilgul tundub Ameerika võit olema vägagi veenev, kuid on üks nüanss — põhjalikumal uurimisel selgub, et paljud USA eksperdidki kahtlevad tugevalt USA majanduse domineerimise roosilistes väljavaadetes. Alustame küsimusest, keda kellele rohkem vaja on.

BBC hinnangul müüvad USA ettevõtted Hiina turul kaupu ja teenuseid 300 miljardit dollari eest aastas. Hiina turul tegutsevate USA ettevõtete kägistamine haldusmeetmetega on loomulikult äärmuslik, kuid vajaduse korral läheb Peking selle peale välja. Eriti, kuna Hiina turul vabaneva positsiooni võtaksid rõõmuga üle Euroopa ja Jaapani ettevõtted, isegi kui Ameerika kaupade ja teenuste asendamiseks Hiina enda ettevõtteid ei leidu.

Veelgi enam, veel loetud tunnid enne tariifide kehtestamist otsustas Trump uute tariifidega maksustatavate kaupade loetelust maha tõmmata Apple tooted, arutledes loogiliselt, et tema valijad võivad saada väga vihaseks presidendi peale, kelle pärast nende iPhone'id on kallimaks muutunud.

Kui kaubandussõda jätkub ja "tariifsete" toodete nimekiri pikeneb, siis varsti ei saa Trump enam oma tegevuse poliitilisi tagajärgi ignoreerida — majanduskasvu, millest nii väga armastavad rääkida Ameerika majanduspoliitika fännid Venemaal, on (nagu väidab isegi Moody'e) ajutine, saavutatud superrikastele võimaldatud maksukärbetega, samal ajal aga Hiinast imporditavate kaupade hinnatõus tabab kõiki valijaid.

Politoloog Washingtoni sanktsioonide survest: USA on oma positsiooni kaotamas >>

Juba kehtestatud tollitariifide tõttu välismaa terasele ja alumiiniumile kannatavad Ameerika autotootjate, nagu Ford ja GM, sissetulekud ja Trumpi administratsioon oli sunnitud 

"Rusalile" kehtestatud sanktsioone radikaalselt vähendama, et vältida alumiiniumi hinna plahvatuslikku kasvu USA-s. Eeltoodust lähtudes on väide, et USA ajandus on täiesti iseseisev ja võib lubada endale kaubandussõda kogu maailmaga, üsna vaieldav. Selles mõttes, et kaubandussõda kõigi vastu võib küll pidada, kuid seejuures praegust tarbimise taset säilitada pole võimalik.

Argument seoses Hiina kaootilise siseolukorra ja eliidi mässumeelsusega, millest nii palju on kirjutanud Lääne meedia, meenutab väga teateid vältimatust "eliidi mässust", mis pidi nende samade meedia ja ekspertide arvates toimuma Venemaal pärast "Krimmi" sanktsioonide kehtestamist. Muidugi, Hiinas, nagu ka Venemaal, on teatud osale poliitilisest klassist ja majanduseliidist "riigi huvid" ja "patriotism" vaid tohi jutt ja nad tahaksid väga tagasi sellesse aega, mil geopoliitilise vapustused ei olnud nende isiklike probleemide allikaks.

Veelgi enam, vaatamata suhteliselt rangele kontrolli avaliku diskursuse üle Hiinas, pälviksid üleskutsed Hiina majandusliku ja poliitilise süsteemi nõrkuse tõttu alistumisele USAle märkimisväärset avalikkuse tähelepanu sotsiaalmeedias, eriti juhtudel, kui selliseid nõudmisi esitavad tuntud teadlased, nagu Pekingi ülikooli professor Tsinghua, kes kirjutas essee, mille põhiteesiks oli mõte, et "Hiina ja USA kaubandussõda paljastas Hiina süsteemi nõrkus ja pehme kõhualuse".

Vaatamata mõningatele alistumise meeleoludele püsib esimees Xi kindlalt võimul ja Hiina ajaloo kogemused tuletavad kohalikule eliidile meelde, et vaevalt ameeriklased Hiinat 2008. aastasse tagasi paisata tahavad. Pigem on soov suruda Hiina tagasi 1860. aastasse, kui ta oopiumisõdadega põlvili suruti.

Muidugi ei ole XIX sajandi sündmused hiinlastel nii eredalt meeles, kui XX sajandi 90-ndatel toimunu venelastel, kuid ei saa öelda, et Hiina eliit hetkel tõesti kapituleeruda tahaks. Siin on kõige tõenäolisem valikuvõimalus ränga vastasseisu ja soovi vahel "istuda ja rahulikult Trumpi valitsemisaja lõpuni oodata".

Kõige huvitavamaks läheb asi siis, kui Peking jõuab lõpuks järeldusele, et Trump pole USA-Hiina suhete probleemide allikas, vaid vältimatu konflikt sümptom tõusva riigivõimu ja praeguse ülemaailmse hegemooni vahel. Venemaa aga saab sellest vastuolust juba üsna ilmselget kasu: maailma mõjualade ümberjaotamise ajal muutub partnerlus Venemaaga järsult hinnalisemaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

117
Tagid:
tollitariifid, kaubandussõda, kaubandus, majandus, sanktsioonid, Donald Trump, Hiina, USA, Venemaa
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega