Saksamaa andis Nord Stream 2 gaasijuhtme ehituseks kõik vajalikud load, illustreeriv foto

Moskva ja Berliin on valmis Ameerikale vastu astuma

91
(Uuendatud 22:30 21.08.2018)
Vladimir Putin ja Angela Merkel leppisid laupäeval kokku Venemaa ja Saksamaa kavatsuses Nord Stream 2 projekti ühiselt kaitsta. Miks Berliin ei karda uue gaasijuhtme nimel Washingtoniga konflikti minna, sellest - RIA Novosti materjalis.

Maksim Rubtšenko, RIA Novosti

Venemaa president ja Saksamaa kantsler määratlesid meetmed, millega kaitsta projekti Nord Stream 2 võimalike "kolmandate riikide konkurentsiväliste ja ebaseaduslike rünnete eest". "Kolmandate riikide" all mõeldakse eelkõige USA-d, mis ehitust nurjata püüab. Donald Trump nimetas Saksamaad tema sõltuvuse pärast Venemaa energiaressurssidest korduvalt Moskva "pantvangiks".

Täitsa "novitšokistunud": USA nagu Ameerika Ühendsanktsiooni >>

Augusti alguses võttis USA Kongress menetlusse seaduseelnõu uutest sanktsioonidest (USA julgeoleku tagamise abinõudest Kremli agressiooni eest, DASKAA), mis ähvardavad Nord Stream 2 ehituses osalevaid Euroopa ettevõtteid.

Nagu teatab The Wall Street Journal, on piirangute nimekirja kooskõlastamine Valge maja, riigidepartemangu, kaubandus- ja energeetikaministeeriumi vahel juba lõpusirgel. Lahtine on veel vaid küsimus, kas sanktsioonid piirduvad ainult nende ettevõtetega, mis ehitavad gaasijuhet Läänemerel või laienevad need ka pankadele ja muudele ettevõtetele, mis on seotud projekti finantseerimisega.

Millega tervitab Merkel Putinit Berliinis?
© Sputnik / Алексей Никольский

Washington loodab takistada gaasijuhtme ehitust, et Venemaad nõrgestada ja majanduslikult isoleerida, kuid vähemalt esialgu tundub efekt olema vastupidine. Washingtoni välja kuulutatud sanktsioonid ja kaubanduspiirangud vaid soodustavad Moskva ja Berliini lähenemist, sest Venemaa ei taha Nord Stream 2-st loobuda aga Euroopa lihtsalt ei saa seda teha.

Asendamine pole võimalik

Piisab, kui märkida, et projekti partnerid — Gazprom ja viis Euroopa ettevõtet — on investeerinud sellesse juba viis ja pool miljardit dollarit. Tööde katkestamise korral tuleb see raha maha kanda, mida loomulikult keegi ei taha. Veelgi kaalukam võib olla saamata jäänud tulu.

Nord Stream 2 ühendab Gazpromi peamise gaasiallika (Jamali poolsaare) Venemaa gaasi peamiste ostjatega (Põhja-Euroopa riikidega) peaaegu sirgjooneliselt. See marsruut on peaaegu kaks tuhat kilomeetrit lühem kui transiit läbi Ukraina. Nord Stream 2 kaudu gaasi pumpamise tariif tuleb madalam, kui olemasolevatel marsruutidel, mitte kaks ja pool, vaid 2,1 dollarit tuhande kuupmeetri kohta 100 kilomeetri kaugusele.

Gazpromi hinnangul väheneb Euroopasse gaasi tarnimise kulu põhjakoridori kaudu 1,6 korda. Seega võimaldab Nord Stream 2 Euroopa riikidel säästa umbes seitse miljardit dollarit aastas.

Projektiosalised ei kavatse sellisest rahast loobuda ainult Trump'i rahulolematuse pärast.

Kuid kõige tähtsam on see, et Euroopal mingit alternatiivi tegelikult lihtsalt pole. Praegune Valge maja peremees lubas asendada Vene torujuhtmegaasi Ameerika veeldatud gaasiga (LNG-ga), kuid see on võimatu. USA ainukese gaasiveeldamistehase Sabina Pass ekspordivõimsus on juba 94 protsendi ulatuses kaetud tarbijate — British Petroleumi ja mitmete Kaug-Ida ettevõtete tellimustega.

Trump võib aidata Eestil oma veeldatud maagaasi terminali muretseda >>

Just sellepärast, kui eelmise talve külmade tõttu oli gaasikogus Euroopas ebapiisav, ei suutnud Ameerika Ühendriigid vedada piisavalt veeldatud maagaasi Vanasse maailma isegi vaatamata hindade järsule tõusule. Vaba kütust Washingtonil lihtsalt ei olnud. Ja selline olukord kestab veel kaua.

Nord Streami avamine Saksamaal
© Sputnik / Григорий Сысоев

Uute maagaasi veeldamistehaste ehitamise projektid on piiratud: pangad ei eralda neile krediiti, kuni pole müügitagatisi. Selliseid tagatisi ei saa aga olla, kuni Euroopa ei võta endale kindlaid kohustusi suuremahulisteks gaasiostudeks. Eurooplased ei ole aga valmis siduvaid kokkuleppeid sõlmima, kuni USA ei suuda veeldatud maagaasi piisavas koguses eksportida.

Kaspia umbtee

Isegi Washingtonis on hakatud olukorra lootusetusest aru saama ja nüüd räägitakse vajadusest tarnida Euroopasse mitte Ameerika, vaid Aasia gaasi, mis kavatsetakse juhtida Venemaast mööda.

"Euroopa peaks toetama Aadria merd läbiva gaasijuhtme ehitamist Aserbaidžaanist Itaaliasse," ütles eelmisel nädalal USA kongresmen Devin Nunes. Tema sõnul on see gaasijuhe praegusel hetkel ainus viis, kuidas vähendada Euroopa sõltuvust Venemaa gaasist.

Projekti algatajad kavatsevad Trans-Aadria torujuhet (TAP) Aserbaidžaani Şahdəniz maardlast Türki kulgeva TANAP torujuhtme pikendusena. Kavandatav TAP torujuhe läbiks Kreeka, Albaania, Aadria mere põhjaosa Lõuna-Itaaliasse. TAP esialgne võimsus on 10 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Kuid probleemiks on Şahdəniz maardla tootmisvõimsus, millest praegu piisab ainult Türgile. Teisisõnu, Trans-Aadria mere gaasijuhtme täitmiseks on vaja TANAP-iga ühendada Turkmeenia gaas.

Selleks tuleb vedada torujuhe üle Kaspia mere, kuid see on võimatu, kuni Kaspia mere merepõhja õigused ei ole kindlaks määratud.

Kaspia merega piirnevate riikide hiljutisel tippkohtumisel Aktaus kirjutasid Venemaa, Kasahstan, Türkmenistan, Aserbaidžaan ja Iraan alla kauaoodatud mitmepoolsele kokkuleppele Kaspia mere merepiiride kohta. Merepõhi ja selle alused loodusmaardlad tuleb jagada kahepoolsete lepingutega, mis põhinevad rahvusvahelisel mereõigusel.

Trump nimetas tingimused Venemaa sanktsioonide tühistamiseks >>

Kuid siin on probleem. Rannikuala laius, kus igal riigil on õigus majandustegevuseks, on 200 miili (ligikaudu 370 kilomeetrit). Kaspia mere maksimaalne laius ei ületa 435 kilomeetrit. See tähendab, et eri riikide majandusvööndid paratamatult kattuvad. Kaspia riikide territoriaalsetes küsimustes kompromisside otsimine võtab aastaid, mille jooksul TAP projekt kaotab oma aktuaalsuse. Nii et Washingtoni strateegide idee Euroopale uusi gaasitarneid ei tõota.

Karavan läheb edasi

Enamiku prognooside kohaselt gaasi tarbimine EL-is aina suureneb, vaatamata alternatiivenergeetika edusammudele. Eriti sõltub gaasiimpordist Saksamaa, kes keeldus tuumaelektrijaamadest. Seepärast on Berliin valmis võitlema Nord Stream 2 eest vaatamata USA ähvardusetele sanktsioonidega, sest kütuste puudumise väljavaade näib Berliini jaoks veelgi hirmutavam.

On sümboolne, et reedel, Putini ja Merkeli kohtumisel eelõhtul, väljastasid Saksamaa Brandenburg liidumaa võimud loa Nord Stream 2 gaasijuhet Tšehhi Vabariigi gaasisüsteemiga ühendava gaasijuhtme Eugal rajamiseks.

"Vaatamata taastuvenergiaallikate arendamisele jääb usaldusväärne ja mõõduka hinnaga maagaas endiselt hädavajalikuks hoonete kütmiseks ning tööstuse ja elektritootmise tehnoloogilisteks vajadusteks," ütles Brandenburgi liidumaa majandus- ja energeetikaminister Albrecht Gerber.

"Ettevalmistused gaasijuhtme ehitamiseks on juba käimas. Tööd algavad lähinädalatel mitmes kohas üheaegselt," märgitakse projekti operaatori — BASF ja Gazpromi tütarettevõtte Gascade Gastransport teates. Gaasijuhtme Eugal, kogupikkusega 480 kilomeetrit valmimist on oodata 2020. aasta lõpuks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

91
Tagid:
poliitika, ehitus, gaasijuhe, gaas, majandus, Nord Stream 2, Donald Trump, Vladimir Putin, Angela Merkel, Saksamaa, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega