Kui poliitilisel nähtusel ei ole brändi, siis ei ole seda üldsuse teadvuses olemas, illustreeriv foto

"Põrgusanktsioonid" Venemaale: USA analüütikud nimetasid võitja

72
(Uuendatud 19:31 08.08.2018)
Nagu Ameerika show-poliitika igal elemendil, peavad ka Venemaa-vastased sanktsioonid varem või hiljem saama oma äratuntava kaubamärgi. Kui poliitilisel nähtusel ei ole brändi, siis ei ole seda üldsuse teadvuses olemas.

Ivan Danilov, blogi autor Crimson Alter agentuurile RIA Novosti

Seepärast on näiteks Trump juba ise bränd ja sellel kaubamärgil on isegi oma loosung: "Teeme Ameerika taas suureks!" Venemaa-vastastele sanktsioonidele mõeldi välja sama särav ja üsna meeldejääv kaubamärk – "põrgusanktsioonid" (ingl. k. "Sanctions Bill From Hell" – toim). Selle autorsus kuulub Lõuna-Carolina vabariiklasest senaatorile Lindsey Grahamile.

USA kuus senaatorit koostasid uue Venemaa-vastaste sanktsioonide seaduse >>

Ameerika meedia, mis sanktsioonide seaduse eelnõu juba enne selle ametlikku avaldamist näinud on, väidab, et see õigustab täielikult oma mitteametlikku nime. Barclays analüütikud viitasid seaduses esitatud rangete ettepanekute rakendamise "radikaalsele" stsenaariumile. Nende seas on muuhulgas Venemaa riiklike pankade vastaste finantspiirangute kehtestamine.

"Kõige radikaalsema sanktsioonide versiooni järgi, mille kohaselt langevad sanktsioonide alla tehingud kõigi Venemaa riigile kuuluvate pankadega, on tõsised tagajärjed kogu Venemaa majandusele. Mis võib olla veel valusam kui (Venemaa – aut.) suveräänse riigivõla vastu suunatud sanktsioonid," ütles Bloombergile Barclays Capital'i ökonomist Liza Jermolenko Londonis. Barclays analüütilistes märkustes rõhutatakse, et "eelnõu näitab selgelt otsustavust minna soovis Venemaad kahjustada senisest kaugemale."

Väärib märkimist, et russofoobsete senaatorite soovis Moskvat kahjustada ei kahelnud ka varem keegi. Küsimus oli vaid selles, kuivõrd Ameerika eliidi ratsionaalsed esindajad suudavad tagasi hoida nende destruktiivseid ja USA-le endale kahjulikke sanktsioone, kes vihkavad Venemaad ja Donald Trumpi ning on nende vastu kõigeks valmis.

Sanktsioonide kahjulikkuses Ühendriikidele endile on paljudel raske uskuda, sest selge loogika viitab lihtsale põhimõttele: mida karmimad sanktsioonid, seda hullem Venemaale, tema ise aga Ameerikat kuidagi kahjustada ei saa. Seega on sanktsioonid parim viis Venemaa mõjutamiseks. Ja kes arvab teisiti, on "Kremli propaganda" käsilane.

Ron Paul juhtis tähelepanu "Vene sekkumise" tõendite puudumisele >>

Probleem on selles, et kui lähtuda sellisest USA võimaluste ja sanktsioonide tagajärgede tõlgendusest, siis tuleks Kremli propagandistide sirgetesse ridadesse kanda näiteks ka Ameerika endine rahandusminister Jack Lew, kes ministrina Obama teisel valitsemisajal selgitas umbes samale rusofoobidest senaatorite seltskonnale, kes nõudsid "Venemaa ranget karistamist Krimmi ja Süüria eest", et sanktsioonidega ei maksa hoogu minna. Ta tõi välja väga pragmaatilise põhjenduse:

"Meie keskset rolli (maailma finantssüsteemis — aut.) ei tohiks pidada millekski enesestmõistetavaks. Kui välisriigid ja nende ettevõtted tunnevad, et me kavatseme rakendada sanktsioone, eriti teiseseid, ilma nendeks piisava põhjenduseta ja valedel alustel, ei peaks me imestama, kui nad hakkavad otsima võimalusi, kuidas vältida tehinguid USA-s või USA dollarites. Ja mida rohkem me seome dollari või meie finantssüsteemi kasutamist USA välispoliitikale allumisega, seda suurem on oht, et nad hakkavad kasutama teisi valuutasid ja finantssüsteeme. Selline tulemus ei ole Ameerika Ühendriikide huvides ja me peame püüdma seda vältida."

See ei ole Kremli propaganda, mis ütleb, et sanktsioonid kahjustavad USA-d ennast. Need on Barack Obama tipp-rahastaja teesid, mehe, kes suutis veenda Krimmi kõrvakiilust raevunud Ameerika poliitikuid 2016. aastal. Sellest, kas tema järeltulija Stephen Mnuchin sudab samasugust veenmisjõudu ilmutada, nende argumentide väärtus ei muutu. Kui Washington tahab sundida dollari kasutamisest loobuma üht planeedi suurimat nafta ja gaasi eksportijat, siis raskused Venemaa finantssüsteemis saavad olema lühiajalised (või halvemal juhul — keskmise tähtajaga), kuid dollarisüsteemile tekitatud kahju saab olema igavene.

Eraldi tasub käsitleda nn teiseseid sanktsioone — see tähendab piirangutega ähvardamist Euroopa, Hiina ja teiste mitte-USA ettevõteid, mis jätkavad majandussidemeid sanktsioonide all olevate Venemaa ettevõtetega. Vaatleme Iraani olukorda, kus Washington paneb "teisestele" sanktsioonidele suuri lootuseid. Vaatamata teatud edusammudele korraldasid Euroopa riigid Washingtonile tõelise allumatuse pidupäeva.

On vaja nagu õhku: USA luuredirektor leidis Venemaale "kaasosalised" >>

Nii teatas Reuters, et "Saksamaa jätkab vaatamata USA survele Iraani projektidele ekspordi- ja investeeringutagatiste andmist". Veelgi huvitavam on USA majandusväljaandes The Wall Street Journal ilmunu: "Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa valitsused teatasid Iraanile, et nad kaaluvad võimalust Iraani Keskpanga arvete aktiveerimist oma riikide keskpankades finantskanali säilitamiseks Iraani tuumaleppe toetuseks."

Antud juhul lähevad eurooplased "põhimõtte peale välja", vaatamata asjaolule, et Iraani puhul ei saa rääkida Euroopa Liidu elulistest huvidest, vaid pigem soovist kaitsta oma Iraani tehtud investeeringuid ja näidata Washingtonile, et ta ei saa ühepoolselt dikteerida Euroopale tema välispoliitikat. Veelgi enam: NBC ja BBC teatavad, et EL ähvardab juba ametlikul tasandil USA sanktsioonidele alluvaid Euroopa ettevõtteid omapoolsete sanktsioonidega.

Krimm sai Venemaa osaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud rahvahääletust
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Sellises olukorras on tõenäosus, et EL nõustuks Venemaa rahalise isoleerimisega (riskides näiteks talvel külma jääda) rühma russofoobsete USA senaatorite rahulolu nimel, pehmelt öeldes väike. Lisaks võib teatav osa Ameerika-vastastest Euroopa poliitikutest, nagu näiteks Jean Claude-Junker, pidada Euroopa-Venemaa rahavoogude täielikku dedollariseerumist saatuse kingituseks ja heaks võimaluseks Washingtoni meeleolu rikkuda.

"Põrgusanktsioonid" on kahtlemata väga tõhus poliitiline kaubamärk, kuid nende tegelik tõhusus Moskva vastu on äärmiselt kaheldav. Isegi lääne analüütikud ei usu nendesse eriti. Reitinguagentuuri Moodys analüütik ütles intervjuus Bloombergile: "Venemaa on võimeline pehmendama kõiki uusi sanktsioone, mida USA kehtestada võib. Ameerika Ühendriikide võlakirjadesse investeerimise ja dollari sõltuvuse vähendamise meetmed juba muutsid majandust USA karmide piirangute poolt vähem haavatavaks." See on just see juhus, kus Ameerika reitinguagentuuri arvamusega on raske mitte nõustuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

72
Tagid:
põrgusanktsioonid, sanktioonid, analüütika, bränd, poliitika, majandus, Donald Trump, USA, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega