Ukraina president Petro Porošenko NATO tippkohtumisel

Porošhenko mõtles välja, kuidas Ukraina rikkaks teha

95
(Uuendatud 13:16 17.07.2018)
Arusaadavatel põhjustel ei pannud me peaaegu tähele, et neil päevil oli Brüsselis NATO tippkohtumisel ka Ukraina president Petro Porošenko. Ja selle tulemuste põhjal tegi ta julge, kuid mitte eriti uudse avalduse.

Dmitri Lekuhh RIA Novostile

Kirudes alustuseks tavapäraselt Nord Stream 2 ja seletades rumaletele eurooplastele, et see ohustab Euroopa energiajulgeolekut, samuti gaasijuhtme merepõhja ehitamise ebaefektiivsust, ütles Porošenko, kuidas täpselt peaks käima Vene gaasiga kauplemine Euroopa Liidus.

Lühidalt öeldes peaks seda kontrollima Ukraina, kusjuures mõlemal pool oma, Ukraina piire.

"Antud juhul oleks kõige tõhusam, kui Ukraina ostaks Euroopa osana Vene gaasi Ukraina-Vene piiril. See tagaks piisava energiajulgeoleku ja lõpetaks kõik halvustavad vihjed," seletas Ukraina president.

Mida öelda: Petro Oleksijevitši pakutud skeem on puhtäriliselt hiilgav. Lühidalt öeldes annab Euroopa Ukrainale raha, et too ostaks Venemaalt Euroopale vajalikku gaasi ja samal ajal keelduks Euroopa solidaarsusest "osa Euroopaga" ise Vene gaasi ostmisest mujalt kui ainult Ukraina kaudu kulgevast gaasijuhtmest.

NATO "koorem": milliseid otsuseid on tippkohtumiselt oodata >>

Sellises olukorras kaupleks Ukraina Euroopa loomuliku gaasimonopolina ise venelastega gaasi hinna üle, vähendades seda niipalju, kui see talle kasulik on. Ja kuna Venemaa on agressor-riik, siis peab hangetesse puutuv jutt nendega olema lühike ja karm. Teisest küljest otsustab Ukraina ise, kui palju Euroopa peaks talle raha andma, et Ukraina saaks talle Vene gaasi tarnida. See tähendab, et Ukraina on monopoolne mitte ainult Venemaa gaasi ostmisel, vaid ka selle Euroopasse müümisel. Ja sellest hinna erinevusest ta siis elakski.

Sellises olukorras maksaks Ukraina kerge vaevaga tagasi nii võetud laenud, ostaks relvi, et "Donbassis" kord majja lüüa, hangiks oma territoriaalsetele pataljonidele uued vormid, korraldaks Bandera ja Šuškevitši festivale Krimmis, mis tuleb samuti tagasi saada. Vastasel korral jääksid Euroopa tarbijad Ukraina gaasist (Venemaa gaasi ei ole olemas) ilma ja üleüldse…

Selles skeemis on ainult üks probleem. Täpsemalt, kaks: 1) Euroopa Liit ja 2) Venemaa Föderatsioon. Asi on selles, et seda Ukraina teiste arvel Euroopa heaolu ideed on välja pakkunid ka varasemad Ukraina liidrid.

Varem surus seda ideed tungival peale keegi president Juštšenko. Ja enne Juštšenkot uuris tookordne Venemaa "liberaalne" juhtkond tõsimeeli võimalusi "gaasi müügiks piiril" Ukraina territooriumi endiste valitsejate — Kutšma ja Kravtšukiga. Ainukesena Ukraina liidritest ei promonud seda ideed pan Janukovitš, kes oli professor ja teadis, et milleski sellises Venemaa Föderatsiooni ja EL veenda on mõttetu, kui nad seda ise tõesti ei taha.

Sest tegelikult, selleks, et kedagi maksustada tuleb see "keegi" kõigepealt kuidagi vallutada. Ja pakkuda kõrgetele pooltele olla vabatahtlikult kuulekas ja tasuda ettemaksuga jooksvad kulud (ainuüksi praeguse "toru" remondiks oleks vaja umbes 4,2-4,4 miljardit dollarit, ja kohe), — see on kuidagi väga julge, isegi sellisele võimsale riigile nagu Ukraina. Petro Oleksijevitšil, nagu näeme, selliseid loomingulisi piiranguid pole. Ja praeguse sõltumatu Ukraina riigipeast võib põhimõtteliselt aru saada: tuleb tal ju leida mingi väljapääs olukorrast, kus väljapääsu pole.

Ukraina sai NATO kandidaatriigiks >>

Arvestagem, et samaaegselt presidendi sütitava briifinguga teatas tema oma peaminister Vladimir Groisman, et on juba aastaotsa pidanud Rahvusvahelise Valuutafondiga läbirääkimisi gaasi hinna üle Ukraina tarbijatele, et järjekordset laenu saada. Tema sõnul on gaasihinna tõus pealesunnitud ja "ainuvõimalik" samm (tsiteerime veelkord), et "vältida majanduslikku katastroofi ja Ukraina kodanike vaesumist riigi maksejõuetuse korral".

Millest jutt.

Venemaa jääb suurimaks gaasitarnijaks
© Sputnik / Михаил Фомичев

Praegu maksab gaas tööstustarbijale Ukrainas umbes 385 dollarit tuhande kuupmeetri eest, elanikkonnale — umbes 267 dollarit sama tuhande kuupmeetri eest. Rahvusvaheline Valuutafond nõuab, et need hinnad oleksid "ühtlustatud" ega nõua seda lihtsalt niisama: fondil on teatud kahtlusi, et Ukraina võimud on tegelikult võimelised juba praegu võetud laenud IMF-ile tagastama. Ja lahendust näeb fond Ukraina elanikkonna sihipärases paljaksröövimises, sest fondi arvates ei peaks gaasihinna tõstmisest saadav lisaraha minema mitte majandusse, vaid nende samade laenude tagasimaksmiseks. Põhimõtteliselt pole selles midagi uut.

Meie ise elasime selle IMFiga oma nahal läbi mälestusväärsetel 1990-ndatel, kui meile seletati mõtlikult, et IMF ei ole heategevusorganisatsioon, vaid võlausaldaja. Kusjuures selline võlausaldaja, kellel on "poliitilised piirangud", nii et lisaks raha paratamatule tagastamisele, peame me veel tegema seda ja seda.

Millega Nord Stream 2 Ukraina tarbijaid ohustab >>

Ja selles olukorras ei ole Petro Oleksijevitšil lihtsalt muud valikut, kui püüda veenda Euroopa Liitu ennast ohverdama. Vähemalt ameeriklaste abiga — nendel on kogu lootus. Ega siis ilmaasjata maksnud Ukraina ainuüksi Yorktown Solutionsi lobistidele peaaegu veerandi miljonit dollarit Nord Stream 2 diskrediteerimise eest USA meedias. USA lobistide avaldatud aruande kohaselt kandis Naftogaz Yorktown Solutionsi arvele tänase seisuga 169,9 tuhat dollarit. Väänake EL ja Venemaa käsi ja sundige neid kõige eest makma.

No ja kui nii ja kohe, ameeriklaste abiga eurooplaste alistamisest ei tule eriti midagi välja, siis sellest unistada ju ikka võib.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

95
Tagid:
gaas, majandus, tippkohtumine, Nord Stream 2, EL, NATO, Petro Porošenko, Venemaa, Euroopa, Ukraina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega