Genfi Rahvusvahelise Õiguse instituudi endine president, Tallinna Ülikooli professor Rein Müllerson

Kuni eksisteerib ühepooluseline maailmakord, ähvardab inimkonda tuumasõda

180
(Uuendatud 10:50 23.05.2018)
Rahvusvaheline üldsus ei vabane kolmanda maailmasõja ohust enne, kuni olemasolev ühe sõjalise ja finantsvõimu keskusega maailmakord mitmepooluselisega asendub.

TALLINN, 20. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Rahvusvaheline üldsus ei vabane kolmanda maailmasõja ohust seni, kuni püsib vaid ühe üliriigi kehtestatud maailmakord. Sellest rääkis Astanas toimunud rahvusvahelisel majandusfoorumil Genfi Rahvusvahelise Õiguse instituudi endine president, Tallinna Ülikooli professor Rein Müllerson.

Maailmakorra vildakus seab inimkonna vältimatu katastroofi äärele

Kasahstani pealinnas Astanas 17.-18. mail toimunud rahvusvaheline majandusfoorum Global Challenges Summit muudeti riigi kõrgeima juhtkonna pingutuste tulemusena vägagi esinduslikuks — torkas silma eri maadest pärit poliitikute, ärimeeste ja ekspertide ettekannete rohkuse poolest. Foorum mõistagi ei pakkunud imerohtu kaasaja aktuaalsetele probleemidele, kuid aitas globaalpoliitika ja majanduse peamistest arengusuundadest paremini aru saada.

Müllerson selgitas, miks ta Euroopat jõukeskuseks ei pea >>

Arutelul "Kuidas kolmandat maailmasõda ära hoida" ütles professor Rein Müllerson muu hulgas, et teise pooluse kokkuvarisemise ja sotsialistliku leeri kaardilt kadumise tõttu muutus maailmakord — mida seni oli tasakaalustanud tuumaheidutus ja üldine jõudude tasakaal — mitmeks aastakümneks ühepooluseliseks.

Osa tänapäeva ühiskonnast ei pea niisugust olukorda õiglaseks ja on otsustanud seda muuta. Kuna puudub jõudude tasakaal, ranged "käitumisreeglid" ja vastaspoole huvide sunnitud arvessevõtmise vajaduse pidurdav faktor, on globaalse sõjalise konflikti oht väga suur.

Lõpmatu sõjaline domineerimine on võimatu

Rein Müllerson püüdis arutelu moderaatorite sõnul vastata küsimusele, kuidas oleks võimalik ehitada õiglasemat maailmakorda, vältides seejuures relvastatud kokkupõrget ja kolmandat maailmasõda.

Eesti professori arvates toimuks tänapäeva globaalne sõjaline konflikt kindlasti USA osavõtul. Variandid võiksid olla USA Hiina vastu, USA Venemaa vastu või USA Venemaa ja Hiina vastu. Kokkupõrke peamiseks ja reaalseks põhjuseks oleks Ameerika Ühendriikide poliitilise juhtkonna püüd säilitada praegust unipolaarset maailmakorda, kaitstes seda jõudude tasakaalu ennistamist taotlevate Hiina ja Venemaa väljakutsete eest.

Rein Müllersoni arvates ei luba USA poolt vastuvõetud rahvusliku julgeoleku strateegia uute üliriikide tekkimist, ehkki on selge, et nad de facto Hiina ja Venemaa näol juba eksisteerivad.

"Mitte ükski jõud maailma ajaloos ei ole suutnud väga pika perioodi vältel domineerida," teatas Eesti õigusteadlane, "Seda enam, et eelmised, olgu need Rooma või Briti impeerium, ei valitsenud globaalselt, vaid regionaalselt." Ameerika Ühendriigid aga võimutsesid teatud aja vältel kogu maailmas ja üritavad seda ka tänapäeval teha, isegi oma piiridest väga kaugele jäävas Aasias, Lähis-Idas ja mujal.

Rein Müllerson Krimmis: unipolaarse maailma ajastu on lõppenud >>

Müllersoni arvates võib just kokkupõrge jõudude tasakaalu poole püüdlejate ja ühtainsat võimukeskust säilitada üritajate vahel saada globaalse konflikti peamiseks põhjuseks. Planeedil on hetkel piisavalt pingekoldeid, milles võib niisuguse kriisi päästik saada – eelkõige Hiina ja USA vahel.

Demokraatia on sisemine, türannia aga väline kuvand

Isegi kui Venemaa ja Hiina oleksid USA standarditest lähtudes demokraatia musternäidised, mis seisaksid õigluse tagajate pjedestaalil, ei muudaks see Müllersoni arvates kuidagi käesolevat rahvusvahelist olukorda ega vähendaks konfrontatsiooni. Peamiseks faktoriks, mis iga riigi rahvusvahelise poliitika strateegiat määrab, on endiselt nende isiklike huvide kaitsmine.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Andrew Harnik

Riik võib olla oma kodanike jaoks vägagi demokraatlik, kuid välissuhetes ta nendest põhimõtetest kinni pidada ei saa.

Nobelistid: inimkonna suurimateks ohtudeks on Donald Trump, tuumasõda ja kliimamuutused >>

Kolmanda maailmasõja puhkemise probleemi lahendusena näeb professor Müllerson läbirääkimiste protsessi jätkamist ning arendamist.

"Selleks on vaja rääkida. On vaja rääkida Hiinaga, ja mis veel olulisem, rääkida Venemaaga," ütles Eesti ekspert, märkides ühtlasi, et enim vajab dialoogi just Euroopa — kellest Venemaaga suhtlemisest hoidumise korral saab Hiina ja USA "peavõit" – tegu on nii geograafilises kui poliitilises mõttes ühe kontinendiga.

Kõige kindlamaks kolmanda maailmasõja vältimise viisiks on Müllersoni arvates uus üliriikide vaheline jõudude tasakaal.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

180
Tagid:
ühepooluseline, poliitika, majandus, tuumasõda, Global Challenges Summit, TLÜ, Rein Müllerson, Astana, Kasahstan, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega