Valitsus plaanib ID-kaardi kriisi tõttu RIA-le eraldada 1,1 miljonit, illustreeriv foto

Valitsus plaanib ID-kaardi kriisi tõttu RIA-le eraldada 1,1 miljonit

28
(Uuendatud 15:05 25.04.2018)
Rahandusministeerium on teinud valitsusele ettepaneku eraldada valitsuse reservist 1,1 miljonit eurot riigi infosüsteemi ametile ID-kaardi turvanõrkuse lahendamisega seotud kulude katmiseks.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Vastavate kulude maht 2017. aastal oli 802 126 eurot, mis sisaldas investeeringuid, majandamiskulusid ja personalikulusid. Käesoleval aastal on kulude mahuks prognoositud 313 490 eurot seoses vajadusega tavapärasest suuremateks kulutusteks kasutajatoele ning teavituskampaaniale sertifikaatide uuendamiseks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

Investeeringud sisaldasid elektroonilise identiteedi (eID) baastarkvara komponentide arendustöid ning ID-kaardi lepingu täitmisesse kaasatud osapoolte tehtud arendustöid, loomaks sertifikaatide kauguuendamise võimekust ning tagamaks uuendatud ID-kaardi toimimine erinevates e-teenustes.

ID-kaardi kriis maksis ametitele miljoneid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Majandamiskulud koosnesid enamuses kuludest teavituskampaaniale ning SK ID Solutions AS poolt osutatud ID-kaardi kasutajatoele, mille maht kasvas kriisiperioodil märgatavalt.

Personalikulude sisuks on suures osas RIA teenistujatele täiendavate tööülesannete ja ületundide hüvitamine kriisi lahendamise perioodil.

2018. aastal jätkas RIA eID baastarkvara arendus-ja testimistöödega, mis on vajalikud erinevate komponentide stabiilsuse tagamiseks uuendatud ID-kaardiga ja vajalike veaparanduste tegemiseks.

Eesti riik esitas kahjunõude ID-kaartide tootjafirmale >>

30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp riigi infosüsteemi ametit, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ja sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte, ehk kokku ligi 750 000 kaarti. Enne 2014. aasta 16. oktoobrit väljastatud ID-kaartidel oli kasutusel teine kiip ning neid see risk ei mõjuta. Samuti ei puuduta antud turvarisk mobiil-ID-d.

Turvariskiga ID-kaartidest uuendasid kasutajad märtsi lõpuks 494 000 kaarti, mis on 95 protsenti elektrooniliselt kasutatud kaartidest. 1. aprilli seisuga tunnistati ligi 300 000 kaardi sertifikaadid kehtetuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses.

Valdav osa uuendamata jäänud ID-kaartidest ei ole aasta jooksul elektroonilises kasutuses olnud, ehk nende kaartidega ei ole antud digiallkirja ega sisenetud e-teenustesse. Umbes 30 000 uuendamata jäänud kaartidest on olnud vähemalt korra elektroonilises kasutuses.

Uuendati enamik elektrooniliselt kasutatud ID-kaartidest >>

ID-kaardi kriis maksis miljoneid. Ainuüksi riigi infosüsteemi ameti (RIA) otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil (PPA), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprilli alguses.

28
Tagid:
majandus, kulud, kriis, maksumus, turvarisk, ID-kaart, rahandusministeerium, valitsus, RIA, Eesti
Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)