Illustreeriv foto

Valitsus alustab riigi eelarvestrateegia 2019–2022 aruteluga

16
Alates neljapäeva, 12. aprilli pärastlõunast kogunevad valitsus ja koalitsioonierakondade fraktsioonide esindajad kahepäevasele seminarile Sagadisse, et panna paika riigi järgmise nelja aasta rahalised plaanid.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Valitsus peab riigi eelarvestrateegia (RES) heaks kiitma aprilli lõpuks.

Eelarvestrateegiaga (RES) planeeritakse riigi tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja globaalseid trende. Seminari esimesel päeval kuulatakse ära rahandusministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettekanded, aruteludele on planeeritud seminari teine päev ehk reede, 13. aprill.

Eelkõige peab valitsus kinnitama eelarvestrateegias iga aasta kohta valitsussektori eelarvepositsiooni eesmärgi, mis näitab, kui suur on planeeritav eelarve ülejääk või puudujääk igal aastal. Samuti arutab valitsus riigile oluliste kinnisvarainvesteeringute kava. Valitsus käsitleb ka riigieelarvest rahastatavate asutuste personali- ja palgapoliitikat.

IMF soovitab Eesti valitsusel osa kulutusi edasi lükata>>

Valitsus uuendab strateegiat igal kevadel, täpsustades kolme eelseisva aasta kavasid ning täiendades neid vähemalt ühe aasta võrra. See annab võimaluse kohandada riigi rahalisi plaane vastavalt muutustele majanduses, riigi rahanduses ja ministeeriumite valitsemisalades.

Eelarvestrateegia alusel jätkavad ministeeriumid järgmise aasta riigieelarve eelnõu koostamist, mida arutatakse valitsuskabineti nõupidamistel sügisel. Siis selguvad ka järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) peab Eesti majanduse olukorda heaks, kuid soovitab järgmiste aastate riigieelarvetes osa kulutusi edasi lükata ja eelistada tootlikkust tõstvaid investeeringuid. Seda seisukohta jagab ka Eesti Pank, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud.

Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni sõnul on Eesti majanduse seis küll kümne aasta parim, kuid ettepoole vaadates hakkab kasv aeglustuma ning seda peame arvestama ka majanduspoliitika kujundamises.

"Eesti Pank nõustub täiesti IMFi hinnanguga, et praeguses majandusolukorras tuleb valitsusel kulutuste tegemisel olla eriti ettevaatlik. Järgmistel aastatel oleme Eestis silmitsi aeglasema majanduskasvu, kahaneva tööjõu ja väiksemate Euroopa Liidu toetustega. Kui me praeguse kiire majanduskasvu juures ei suuda raha kõrvale panna, siis ei suuda me seda kunagi teha," ütles Hansson.

Eesti panga president soovitab valitsusel koostada ülejäägiga riigieelarve.

Eelarvestrateegia arutelu toimub tänavu taas Sagadi mõisas, Lääne-Virumaal. Seminaril osalevad kõik valitsusliikmed, riigisekretär, riigikontrolör ja õiguskantsler ning Riigikogu iga valitsusliidu fraktsiooni üks esindaja.

16
Tagid:
eelarvestrateegia, Eesti Pank, valitsus, Ardo Hansson, Eesti