Hiidlased nõuavad Kadri Simsoni tagasiastumist

Hiidlased nõuavad Kadri Simsoni tagasiastumist

65
(Uuendatud 21:59 31.03.2018)
Reede õhtul algatasid hiidlased petitsiooni, milles nõutakse minister Simsoni lahkumist. Petitsioonis deklareeritakse, et majandus- ja taristuminister Kadri Simson ei ole suutnud tõrgeteta praamiühendust Hiiumaaga tagada ja peab ametist lahkuma.

TALLINN, 31. märts — Sputnik. Petitsioonis kirjeldatakse, et Hiiumaa majandus, töökohtade arv ja kogu muu areng on tihedalt seotud mandriga. Seetõttu on aastaringse stabiilse ühenduse tagamine Hiiumaa ja mandri vahel Eesti riigi jaoks enesestmõistetav kohustus, edastab Lääne Elu.

„Paraku ei ole riik selle kohustuse väärika täitmisega hakkama saanud paarikümne aasta jooksul," nenditakse petitsioonis ja tõdetakse: „Viimaste tõrgete põhjus ei ole olnud ilm, vaid lohakus ja hoolimatus."

Simsoni umbusaldamine kukkus läbi >>

„Esiteks, on väga nukker tunne, et sellise asjaga peab tegelema Suurel Reedel," kommenteeris petitsiooni üks algatajaist Peep Lillemägi. „Aga sadade hiidlaste jaoks oli eile õhtul mure, kas nad pühadeks üldse koju saavad."

„Saja miljoni eest telliti uued laevad, aga mured on vanad. Häbilugu," pole Hiiumaal ja Tallinnas tegutsev ettevõtja Peep Lillemägi Hiiumaa laevaliini olukorraga sugugi rahul ja selgitas, miks on petitsioon justnimelt ministri vastu suunatud: „Praegust olukorda ei oleks, kui novembri alguses mõõdetud Rukki kanali sügavusest oleks järeldused tehtud. Aega oli maa ja ilm, et süvendada, jää tuli alles jaanuari lõpus."

Lillemägi sõnul püsivad Hiiumaa sadade töökohtadega plastitööstused püsti entusiasmist, ettevõtjad ei saa öösiti magada, ei tea, kas toodang saab mandrile või tooraine saarele. Sama olukord on ka toiduainetetööstusega.

„Töökohad on löögi all. Sajad töökohad," nentis Lillemägi. „Ettevõtlusminister räägib sellest, kuidas Hiiumaa inimestele ülikiiret internetti jagada, aga võiks huvi tunda, kas selleks ajaks saarel mõni inimene üldse on."

„Ajalehed jõudsid märtsi alguse kriisi ajal saare postkastidesse ilmumisele järgneva päeva õhtuks," ütles ka ajakirja Eesti Majanduse Teataja omaniku ja peatoimetajana tegutsev Lillemägi.

Ministritest sai enim hääli Kadri Simson >>

„Tahaks tõesti loota, et kogu Eesti saab aru hiidlaste murest ja toetab meid," ärgitas Lillemägi ka mandriinimesi hiidlaste petitsioonile allkirju andma. „Tartu tselluloositehas on kauge tulevikumuusika, aga siin kodanikuühiskond juba tegutseb. Hiidlaste mured on reaalsed ja on kestnud aastaid."

Lillemägi on enda sõnul demokraatiausku. „Usun, et need inimesed, keda on usaldatud valitsema, korraldama, otsustama, saavad oma tööga hakkama. Kui ei saa, tuleb märku anda," lausus Lillemägi. „Ja hiidlased on olnud väga kaua väga vaikselt, lihtsalt talunud, et saare asi. Aga see ei pea nii olema!"

Seoses sellega, et eile ei saanud Hiiumaa liini laevad madala merevee taseme tõttu tavapäraselt kurseerida, saarele sõitjad pidid taas tunde Rohuküla sadamas laevasabas ootama, saatis Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik märgukirja Lääne-Eesti valimispiirkonnast riigikokku valitud rahvaesindajaile. Viidiku sõnul on ta majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simsonilt küll abi palunud, kuid minister pole sellele regeerinud.

Kuna madal veetase Rukki kanalis takistab parvlaevaühendust Hiiumaaga, hakkavad parvlaevad Heltermaale sõitma Virtsu sadamast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsi alguses.

TS Laevad juhatuse esimees Jaak Kaabeli sõnul on laevaühenduse loomine Hiiumaa ja mandri vahel väga oluline, seetõttu avas ettevõte liini Heltermaa ja Virtsu sadamate vahel.

Reformierakonna, Vabaerakonna ja EKRE fraktsioonide 44 saadikut esitasid jaanauri alguses umbusaldusavalduse nõude majandus-ja taristuminister Kadri Simsonile, sest ta "ei lähtu oma otsustes Eesti majanduse, vaid erakondlikust ja perekondlikust huvist ega põhjenda oma valikuid majandusala ministrile kohasel viisil", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ratas: toetan igati Kadri Simsoni jätkamist valitsuse liikmena >>

Avalduse esindajate hinnangul ei valda Simson mõjuanalüüse, tasuvusarvutusi ega alternatiivide võrdlust ning ei taju raha päritolu ega huvide konflikte. Umbusaldusavalduses toodi esile probleemid, mis on seotud põllumajandustoetuste, transpordivaldkonna ja investeerimiseelistustega.

Riigikogus ei leidnud toetust umbusaldusavaldus — poolt hääletas 44 saadikut, vastu oli 49 saadikut.

65
Tagid:
praamiühendus, tagasiastumine, majandus, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Kadri Simson, Hiiumaa, Eesti