Elektrointensiivsed ettevõtjad saavad aktsiisisoodustuse, illutreeriv foto

Elektrointensiivsed ettevõtjad saavad aktsiisisoodustuse

11
(Uuendatud 07:08 13.02.2018)
Rahandusministeerium saatis valitsusele heakskiitmiseks eelnõu, mille alusel saavad elektrointensiivse töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori ettevõtjad tarbida elektrit soodsama aktsiisimääraga – 0,5 eurot megavatt-tunni kohta

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. See on ligi üheksa korda madalam kui elektrienergiale rakendatav tavaaktsiisimäär 4,47 eurot megavatt-tunni kohta, edastab Rahandusministeerium.

"Aktsiisisoodustuse andmine on vajalik nii olemasolevate ettevõtjate konkurentsivõime parandamiseks kui Eestisse uute investeeringute meelitamiseks," ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Tallinnas toimub energiaturgude konverents >>

"Eestis on elektrienergia lõpphind suurtarbijatele kõrgem kui meie naabrite ja peamiste konkurentide juures, samuti tuleb arvestada, et Euroopa Liidus on erinevad soodustused energiamahukale tootmisele väga levinud. Ettevõtjad on antud soodustust juba ammu oodanud," sõans Tõniste.

Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO 50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus* olema eelnenud majandusaastal keskmiselt 20% või rohkem.

Nii alustavad kui ka juba tegutsevad ettevõtjad saavad soodustust taotleda ka järgneva 12 kalendrikuu prognoosandmete alusel. Kui prognoos ei täitu, maksab ettevõtja saadud soodustuse tagasi.

Ettevõtjale pannakse kohustus kasutada vandeaudiitorit, kes vaatab üle, kas elektrointensiivsuse arvutamise alusandmed ja arvutused on korrektsed ning ega ettevõtja pole raskustes. Raskustes ettevõtjad vastavalt riigiabi reeglitele soodustust taotleda ei saa.

Potentsiaalselt võib muudatus puudutada ligi 240 ettevõtjat. Praktikas võib soodustuse taotlejaid alguses suhteliselt vähe olla, sest ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mille taotlemisega on ettevõtjad alles alustanud.

Energeetika — Eesti ja Leedu tüliõun >>

Seaduse üldine jõustumiskuupäev on 2019. aasta 1. jaanuar. Tulenevalt ettevõtjate ootusest tarbida juba 2018. aastal soodusaktsiisimääraga elektrienergiat, rakendatakse elektrienergia aktsiisi osalist tagastamist 2018. aasta tarbimiselt.

Seda juhul, kui energia aktsiisivabastuse luba väljastati 2019. aasta sees. Alates 2020. aasta 1. jaanuarist väljastatud energia aktsiisivabastuse loa omanikel ei ole õigust juba tarbitud elektrienergialt aktsiisi tagasi saada.

Euroopa Liidu energeetikaministrid jõudsid aasta lõpus Brüsselis üksmeelele uutes elektri siseturu reeglites, millega kehtestatakse ühised nõuded tagamaks EL-i elektrituru konkurentsivõime, tarbijakesksus ja paindlikkus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Uutes siseturu reeglites pööratakse erilist tähelepanu tarbijatele ja hästitoimiva siseturu tagamisele, see annab klientidele rohkem õigusi, pakub tasakaalustatud lahenduse reguleeritud hindade küsimusele, kujundab energia kogukondade reguleerivat raamistikku ja määratleb turuosaliste rollid ja kohustused, teatab Majandus-ja Kommunikatsiooniminiteerium.

Baltimaade kaks energiatõde: üks Brüsseli, teine Moskva jaoks >>

Ministrite kohtumist juhtinud majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles, et tarbijad on peamine prioriteet. "Meie eesmärk on konkurentsivõimeline turg, mis tagab taskukohase hinna eest elektrienergiat kõigile, kuid samas anname ka valitsustele vajaduse korral võimaluse aidata," ütles ta.

*Elektrointensiivsus näitab elektrile tehtavaid kogukulutusi ja selle osakaalu ettevõtte loodavast lisandväärtusest.

11
Tagid:
elektrienergia, elektrointensiivne, energeetika, ettevõtjad, majandus, rahandusministeerium, Toomas Tõniste, Eesti