Elon Musk, arhiivifoto

Ameerika miljardär hakkab lihtsameelseid leegiheitja abil karistama

316
Mida aeg edasi, seda enam tundub, et Muski eesmärgiks on vaid selgitada, kui palju leidub läänemaailmas idioote ja millise summa raha neilt välja saab meelitada

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Avades ettetellimise maailma ohutuimatele leegiheitjatele teavitas tänapäeva kuulsaim ettevõtja Elon Musk üldsust oma uuest projektist – 500-dollarit maksvate ja zombide eest kaitset pakkuvate seadmete turuletoomisest kevadel.

Mida toob uus aasta — šokeerivad ennustused Kopenhaagenist >>

Muski uue toote saamislugu pole vähem tähelepanuväärne. Ta lubas, et kaup tuuakse turule vaid juhul, kui eelnevalt ostetakse ära 50 000 pesapallimütsi, mis kaunistatud leegiheitjate tootmiseks loodud firma "Igav kompanii" ("Boring Company") logoga.

Mida aeg edasi, seda enam jääb Muski käitumisest mulje, et ärimees püstitas eesmärgi selgitada, kui palju on läänemaailmas (ja ka mujal tema austajate hulgas) idioote ja kui palju raha neilt täiesti mõttetute toodete abil välja saab meelitada. See versioon tundub pilkava mütsikampaania ja "zombi-apokalüpsise" (Muski enda tsitaat) tarvis pakutavate leegiheitjate eelmüügi valguses üsnagi tõenäolisena. Mõistagi võib tuleriistu kasutada ka peoõhtutel, kuid see ei muuda ideed vähem naeruväärseks.

Tuleb tunnistada, et novaator on müügimehena vaieldamatult geniaalne. Isegi nüüd, mil majandusringkondade suhtumine temasse on märgatavalt muutunud, jätkab Musk noateral kõndimist. Ärimehe karjäär on jõudnud kõige huvitavamasse faasi – tema liivale ehitatud lossi lagunemise staadiumi.

Soros võrdles internetihiiglasi hasartmängufirmadega >>

Oma kahekümneaastase ettevõtjategevuse jooksul on Elon Musk loonud fenomenaalse reputatsiooni, milles teda abistasid nii rahvusvaheline meedia kui ka kõige mõjuvõimsamad inimesed. Geniaalne leiutaja, hiilgav ettevõtja ja tuleviku osas eksimatuid otsuseid langetav visionäär – selline oli Eloni kuvand. Alates 2000. lõpust oli ta ümbritsetud peavoolumeedia vaimustusest, millele seni vaid hoogu lisati.

Tundub, et nüüd saabus ka sellele fenomenile lõpp, sest Muski ettevõtmised käivad allamäge. Murdepunktiks osutus möödunud aasta. Just 2017. a. näitas meedia legendaarse ärihiiu osas esimesi kainenemise märke.

Ei saa öelda, et Elonit ja tema projekte poleks varem kritiseeritud. On — ja üsnagi põhjendatult. Avaldati mitmeid materjale tema kuulsaimate projektide läbikukkumisest ja vaid riigi toetuse najal hingitsemisest, tema paljude initsiatiivide ebateaduslikkusest, sellest, et Muski ärid on vaid finants- ja PR mullid. Kõik need kirjutised jäid aga mõjuvõimsa massimeedia tähelepanuta ning kirjutiste autoreid süüdistati geeniuse kadestamises.

Möödunud aastal olukord muutus. Suurimad ja mõjuvõimsaimad meediaagentuurid, sealhulgas ka ärilehed, hakkasid toimuvat kajastama hoopis vastupidiselt – kirjutades ärimehe ettevõtete katastroofilistest finantsnäitajatest, tehaste tõsistest tehnilistest probleemidest, põhjendatud kahtlustest taevani kiidetud projektide vallas.

Forbes: vene miljardärid said pärast Trumpi võitu veelgi rikkamaks >>

Kahtlemata valas õli tulle ka hiljutine äpardus kallihinnalise ja salajase Zuma satelliidi stardiga, mida Muski ettevõte Space X oma kanderaketil Falcon 9 orbiidile viia üritas. Antud juhul ei olnud tegu ainult ebaõnnega — kosmosevaldkonnas juhtub sageli õnnetusi — toimunu puudutas otseselt ja valusalt Space X-ga niigi rahulolematuid kõrgemaid sõjaväelasi ja ametnikke (väidetavalt oli lastiks uusima kosmoselennuki prototüüp –Toim.). Pentagoni poolt ametlikult tuvastatud tõsised tehnoloogilised rikkumised firmas Space X muudavad olukorra ärimehe jaoks küllaltki troostituks.

Vaatamata raskustele ja ebaedule on Elon Musk nagu ikka ülimalt enesekindel ja tõstab halbade uudiste kiuste vaid "panuseid".

David Rockefeller lahkus siitilmast 101-astasena
© REUTERS / Jeff Zelevansky

Näiteks Tesla mehitamata veoauto esitluse korraldamine kohe peale ettevõtte masendava kvartaliaruande ilmumist. Kavatsus luua elektri-pikap. Foto seadmest, mille ta Marsile tahab lennutada. Lubadus saata üliraske kanderakett "Falcon Heavy" orbiidile David Bowie laulu Space Oddity saatel. Hiljuti teatas Musk otsusest loobuda kümneks aastaks Tesla kompanii palgast, millega kutsus taas kord oma austajais esile vaimustusepuhangu.

Itaalia miljonär pärandas oma sekretärile 75 miljonit dollarit >>

Isegi ülalkirjeldatu taustal tundub pesapallimütside ja ohutu leegiheitja müügikampaania kohatuna. Osa naiivsetest kodanikest võib ju lõpuks aru saada, et nende üle lihtsalt irvitatakse.

Samas võib paljudele fännidest tunduda, et hoopis nemad koos Muskiga naeravad kõigi ülejäänute üle ning nad annavad rõõmuga oma iidolile järjekordsed 500 dollarit.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

316
Tagid:
majandus, mõju, ühiskond, projekt, ettevõtja, miljardär, leegiheitja, Elon Musk, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega