Pagulaste keeleõppeks kulub kahe aastaga 400 000 eurot, illustratiivne foto

Pagulaste keeleõppeks kulub kahe aastaga 400 000 eurot

28
(Uuendatud 17:05 30.01.2018)
Alates käesolevast aastast suureneb Eestisse saabunud pagulastele antava keeleõppe maht kolm korda, pagulaste keeleõppeks on sel ja tuleval aastal ette nähtud kokku 400 000 eurot

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Kui seni pakuti Eestisse saabunud pagulastele keeleõpet saja tunni mahus, siis alates käesolevast aastast tõuseb keeleõppe maht 300 tunnile inimese kohta. Nagu ka mullu ja tunamullu, hakkab keeleõpet andma taotlusvoorus edukaks tunnistatud Tartu Rahvaülikool, edastas siseministeeriumi pressiesindaja, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Soomes läheb suuremaks migrantide väljasaatmiseks >>

Pagulased, illustratiivne foto
© Sputnik / Екатерина Соловьева

Pagulastele keeleõppe andja leidmiseks korraldas siseministeerium taotlusvooru, kuhu esitati vaid üks taotlus.

Kahe aasta jooksul on pagulastele keeleõppeks ette nähtud kokku 399 999 eurot ja 99 senti. Sellest riigi osalus on 100 000 eurot ning Euroopa varjupaiga-, rände- ja integratsioonifondi osalus 299 999 eurot ja 99 senti.

Keeleõpet hakkavad saama Eestis rahvusvahelise kaitse saanud inimesed ehk siis kolmanda riigi kodanikud, kes on tunnistatud pagulaseks, täiendava kaitse saajaks või ajutise kaitse saajaks ja kellele on antud Eestis tähtajaline elamisluba. Keeleõppes saavad osaleda kõik rahvusvahelise kaitse saajad, sõltumata sellest, kas nad on Eestisse saabunud tavarände või Euroopa Liidu rändekava alusel.

Pagulaste suunamine väikelinnadesse oli viga >>

Eeldusel, et keeleõppe saajaid on 150, kujuneb seega ühe koolituse saajaga seotud kuluks 2666 eurot ja 67 senti.

Keeleõppe eesmärgiks on pakkuda vähemalt 150 pagulasele eesti keele õpet keeletaseme A2 omandamiseks, et pärast 300 tunni keeleõppe läbimist tuleksid nad toime igapäevastes suhtlusolukordades.

Belgia riigisekretärile teevad muret migrantide kallaletungid politseinikele, illustratiivne foto
© Sputnik / Ирина Калашникова

Umbes kolmveerand koolitusest viiakse läbi klassiruumides auditoorse tööna ning veerand ehk 75 tundi hõlmab keeleoskuse õppimist ja kasutamist elulistes olukordades praktilise tegevuse käigus. Nendeks tegevusteks on näiteks meisterdamine ja käsitöö, osalemine keelekohvikutes, toiduvalmistamine ning arvutiõpe ja —kasutus.

Lisaks keeleõppele rahastatakse nendest summadest koolitajate koostööseminare kogemuste vahetamiseks, metoodika ja materjalide kohandamist ning täiendatakse olemasolevaid koolitusmaterjale, hindamisvahendeid ning metoodikat. Lisaks korraldavad koolituste läbiviijad lastehoiu lastele, kes veel ei käi lasteaias.

Ka aastatel 2016-2017 korraldas pagulastele keeleõpet Tartu rahvaülikool. Sel perioodil oli keeleõppe mahuks sada tundi ning selleks oli ette nähtud 200 000 eurot.

Eestisse saabus kümneliikmeline pagulaspere >>

Maailmas on umbes 258 miljonit inimest, kes on sünnimaalt lahkunud ja elab nüüd teistes riikides, 17 aastaga kasvas migrantide arv pea poole võrra, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

Rahvusvahelisel migrantide päeval (18. detsembril — toim.) avaldatud raporti kohaselt on migrantide osakaal maailmas kasvanud 2000. aasta 2,8 protsendilt tänavusele 3,4 protsendile. See tähendab, et migrantide osakaal kasvas 17 aastaga pea poole võrra.

Eesti on Euroopa Liidu rändekava raames lubanud Kreekast ja Itaaliast ümber paigutada ning Türgist ümber asustada kokku 550 pagulast.

Peaminister Jüri Ratase sõnul võtab Eesti Euroopa Liidu rändekava raames aastatel 2015-2019 vastu maksimaalselt 305 põgenikku.

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas kooskõlas valdkondlike komisjonide arvamusega valitsuse seisukohta asustada järgmise kahe aasta jooksul Türgist Eestisse ümber 80 inimest.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Sel aastal asustab Eesti Türgist ümber 40 inimest ja järgmisel aastal 40 inimest. Eestisse on tänaseks saabunud Türgist, Kreekast ja Itaaliast kokku 188 inimest, kellest kohale on jäänud 101.

28
Tagid:
rändekava, keeleõpe, haridus, majandus, pagulased, EL, Eesti
Teema:
Migratsioon Eestis (74)