Keskkonnakomisjon arutab olukorda Eesti metsades, illustratiivne foto

Keskkonnakomisjon arutab olukorda Eesti metsades

35
(Uuendatud 11:27 15.01.2018)
Riigikogu keskkonnakomisjoni istungil on tähelepanu keskmes olukord Eesti metsamajanduses ning Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ning Eesti Erametsaliidu ühispöördumine

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik. Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on teema aktuaalne seoses keeruliste ilmastikuoludega, mille tõttu on raskendatud metsaülestöötamine ja puidu metsast välja vedamine, edastab Riigikogu pressiteenistus.

Eesti ühineb Euroopa Metsainstituudiga >>

"Komisjoni istungil analüüsime Eesti metsaraie hetkeolukorda koos asjassepuutuvate asutuste ja organisatsioonidega. Metsa töötlejatel on probleeme lepingute täitmisega, sest raietöid ei ole võimalik suurte vihmasadude ja üleujutuste tõttu teha. Samuti on teed vee all ja need on kohati muutunud läbimatuteks. Oluline on tagada, et need, kes siiski metsa üles töötlevad, ei hävitaks looduskeskkonda," ütles Vakra.

Komisjoni aseesimehe Kalle Pallingu sõnul otsustati Lätis paar nädalat tagasi, et tegu on üleriigilise loodusõnnetusega seoses pehme pinnasega metsades, kus halvad ilmastikutingimused takistavad puidu väljavedu ja tarnimist tootjatele. "Peame saama ülevaate olukorra kohta Eesti metsas ja puiduturul ning astuma vajalikud sammud," ütles Palling.

Komisjoni liige Andres Metsoja märkis, et kindlasti annaks teema käsitlemine kindlustunde investoritele ja metsa majandajatele pankade ja kindlustusseltsidega keerulises olukorras kokkulepeteni jõudmiseks.

EL metsapoliitika: Eesti lõi Soomele noa selga >>

Komisjonile on ühispöördumise saatnud ka Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit ning Eesti Erametsaliit seoses erakorraliste ilmastikutingimustega, mis takistavad metsamajanduse tavapärast toimimist.

Keskkonnakomisjoni istungile on kutsutud Eesti Erametsaliidu, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu, Keskkonnaministeeriumi, Riigimetsa Majandamise Keskuse, Keskkonnaameti ja Keskkonnaministeeriumi esindajad.

Saagikoristuse algus hilines ebasoodsa ilma tõttu
© Sputnik / Виталий Тимкив

1,3 miljonit eurot ilmakahjude katteks

2017. aasta saagikoristusperioodi erakorraliste ilmastikuolude tõttu pöördusid Balti riigid ja Soome selle aasta sügisel Euroopa Komisjoni poole erakorralise toetuse saamiseks.

Pärast liikmesriikidelt küsitud täiendavate andmete analüüsimist on Euroopa Komisjon otsustanud eraldada neljale riigile erakorraliseks toetuseks 15 miljonit eurot, Eesti saab sellest 1,3 miljonit eurot.

Saagikoristuse algus hilines ebasoodsa ilma tõttu >>

Erakorralisest toetusest 9,1 miljonit eurot saab Leedu, 3,5 miljonit eurot Läti, 1,3 miljonit eurot Eesti ja 1,1 miljonit eurot Soome. Lisaks on liikmesriikidele antud õigus omalt poolt toetusele 100% riigieelarvest lisada.

35
Tagid:
keskkond, loodus, metsaraie, puu, ilm, mets, keskkonnakomisjon, Riigikogu, Rainer Vakra, Tallinn, Eesti