Lõppev aasta kujunes turismisektorile soodsaks, illustratiivne foto

Soome turistide vähenemist kompenseerisid teised riigid

48
(Uuendatud 17:23 30.12.2017)
Kuigi turismifirmade põhiklientuur ehk soomlased külastasid Eestit sel aastal veidi vähem kui mullu, täitsid tekkinud tühimiku eeskätt muudest Euroopa Liidu riikidest tulnud reisijad

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. "Soome turistide vähenemist sel aastal on täheldanud mitmed kolleegid. Kui suureks langus täpselt kujuneb, saame teada järgmise aasta alguses, kui selgub ametlik statistika," ütles Go Traveli turundusjuht Anu Vane.

"Põhjuseid võib olla mitud, kindlasti on oma roll nii kehval ilmal, kaupade-teenuste hinnatõusul kui ka erandlikul turismisuvel, kus Eesti võõrustas paljusid tähtsaid väliskülalisi," analüüsis Vane.

"Üldine turistide arv aga suureneb pidevalt, soomlastest tekkinud tühimiku täitsid teised Euroopa Liidu riigid, ehkki osaliselt ilmselt Eesti eesistumise arvelt," täheldas Vane.

Ka Go Hotel Shnelli juhataja Alver Pupart nendib, et Eesti eesistumine mõjutas sel aastal pealinna hotelliturgu ja soomlaste ööbimisi ning lõi nii mõnedki kaardid sassi.

"Soome turistide arvu languse üheks põhjuseks on kindlasti see, et paljudel kuupäevadel soomlane lihtsalt ei mahtunud enam Tallinna ööbima, kuna eesistumisega seotud ürituste tõttu olid voodikohad kinni," ütles Pupart.

Riigieelarve kulud kasvavad seoses eesistumisega >>

"Siiski tuleb aga tähele panna, et soomlaste ööbimised on vähenenud ka mujal Eestis ning Soome kliendi tagasivõitmiseks tuleb pingutada," lisas Pupart.

Turismisektoril läheb ühtviisi hästi kõikjal maailmas. UNWTO detsembrikuise turismibaromeetri järgi on kõik maailma riigid tänavu jaanuarist oktoobrini kokku võõrustanud umbes 1,1 miljardit turisti, mida on 7% rohkem kui eelmisel aastal.

Eesti lähiriikidest on reisihimu kasvu kõige rohkem märgata Vene turistide seas, kes on taas senisest rohkem leidmas teed ka Eestisse.

"UNWTO statistika kohaselt on Venemaal reisimisele tehtud kulutused sel aastal kasvanud lausa 27% ning seda on märgata Eestiski – turistide voog on stabiliseerunud ja kasvab tasapisi. Kuigi 2013.-2014. aastate hiilgeaegadest oleme veel kaugel, võib tõdeda, et suund on positiivne," analüüsis Anu Vane.

Tõusvad turismiriigid kogu maailma jaoks on kindlasti Aasia riigid, kust saabuvate turistide pärast konkureerivad kogu maailma turismisihtkohad. Varasemast olulisemalt rohkem kulutasid sel aastal reisimisele näiteks hiinlased (+19%), Lõuna-Korea (+11%) ning USA, Kanada (+9%), Euroopa turgudest Itaalia, Saksamaa ja Suurbritannia (u +5%).

Vene turistide arv ületab mullust >>

"Kui palju huvi suudame neis riikides äratada, on puhtalt meie endi teha. Eesti Panga statistika näitab, et Aasiast Eestisse saabunud turistide arv on küll suurenenud, kuid USA ja Kanada suunalt ei ole me suutnud turiste juurde meelitada. Küll aga tõuseb huvi meie vastu Suurbritannias," rääkis Vane.

Puparti sõnul ei tohi aga ära unustada siseturisti, kes on terve selle aasta jooksul rekordeid püstitanud ning reisib meelsasti mööda kodumaad nii tööasjus kui ka puhkuse tõttu.

"Go Hotel Shnellis on ööbinud sel aastal ligikaudu 20% rohkem Eesti turiste kui mullu, kusjuures väga palju tullakse Tallinna avastama kogu perega – lapsi ööbis meil lausa 38% enam kui eelmisel aastal," ütles Pupart.

"Klientide jaoks on oluline, et hotell on peresõbralik, värskelt remonditud ruumidega ning lähedal suurtele turismiatraktsioonidele," sõnas Pupart.

Järgmiseks aastaks ennustavad nii Anu Vane kui ka Alver Pupart väikest Soome ja Vene turistide kasvu, samuti rohkem turiste Eesti lähiriikidest ning Aasiast.

"Eesti Panga statistika näitab, et 2017. aasta kolmandas kvartalis külastas Eestit eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 2% rohkem inimesi. Kogu aasta peale võib prognoosida 5% kasvu, mis vastab regiooni keskmisele," ütles Vane. "Broneeringuid tehakse 2018. suveks ja juba ka 2019. aasta suveks päris hoogsalt, mis annab lootust, et Eesti turismisektoril läheb järjest paremini."

Alkoturistid hülgavad Eesti. Kahju >>

"Ettenägelik on seegi, et turismisektor mõtleb ka madalhooaegade peale. Mitmed 2018. aastaks plaanitud kontserdid, näitused ja festivalid korraldatakse väljaspool südasuve, sest siis on hotellides rohkem vabu tube pakkuda ning hinnad ka sõbralikumad," lisas Pupart.

48
Tagid:
ühiskond, majandus, turism, eesistumine, EL, Anu Vane, Soome, Venemaa, Eesti
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega