Sprottide tootmine Kaliningradi kalapüügiettevõtes Za Rodinu (Kodumaa eest)

Läti sprotid võivad kukutada Vene turu

74
(Uuendatud 10:23 20.12.2017)
Läti ettevõtte toodetavate sprottide tarnete taastumine võib kukutada kogu Venemaa turu, ütles agentuurile RIA Novosti Baltic Business Club president, Kaliningradi kalapüügiettevõtte "Za Rodinu" ("Kodumaa eest") direktorite nõukogu esimees Sergei Ljutarevitš

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. 2015. aasta suvel kehtestati 31 Eesti ja 44 Läti ettevõttele kalakonservide Venemaale tarnimise keeld. Rosselhoznadzorist (Venemaa põllumajanduse järelevalveamet – toim.) teatati, et see oli tingitud kindlakstehtud süstemaatilistest rikkumistest, sealhulgas toodangu ohutuse puudulikust kontrollist ja bensapüreeni sisaldusest toodangus, kirjutab RIA Novosti.

Läti ja Eesti sprotid taas Venemaal >>

Esmaspäeval teatas ametkond ühele Läti ja ühele Eesti äriühingule piirangute kaotamisest. Kui Eesti DGM Shipping AS on tema veebilehel avaldatud teabe kohaselt spetsialiseerunud räime ja kilu tootmisele ega tooda sprotte õlis, siis Läti SIA Karavela (kaubamärk Kaija) konservide sortiment on laiem ja toodetakse nii tavalisi sprotte, kui ka sprotte õlis.

Kalapüük, illustratiivne foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

"Me teame, et Kaija on oma tootmise moderniseerinud ja kuni 80% selle maksumusest on hüvitanud Euroopa Liit. Muidugi ei suuda nad oma toodanguga täita kogu Venemaa turgu, kuid see, et nad suudavad selle hinnad kukutada, on tõsi. Me tahaks olla kindlad, et meile ei voolaks selle nirega koos sisse kõik Läti konservid," ütles Ljutarevitš.

"Sama võib juhtuda ka Eesti tehasega, millest lastakse läbi kogu Soome kala, nagu see varem alati on olnud," jätkas ta.

"See tähendab, et nad saavad rakendada dumpinghindu, meie aga mitte. Olukord ei ole meeldiv, seda enam enne aastavahetust. Me saame aru, et sprotte müüakse peamiselt detsembris. Nüüd saab Kaija ühe vagunitäiega kukutada kogu Venemaa turu. Kordan, ta ei suuda täita kogu turgu, kuid seda oluliselt kahjustada saab ta küll," lisas Ljutarevitš.

Ljutarevitš, kes on varem aastaid juhtinud sealset regionaalset põllumajandusministeeriumi, ütles, et kalatöötlejatel tuleb aru saada ka sellest, milleks edaspidi valmistuda – kas Venemaa sprotiturule lubatakse ka teised Läti ja Eesti ettevõtted ja kuidas peaksid kalatöötlejad sel juhul käituma, kas sel juhul tuleb oma investeerimisprogramme korrigeerida.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb >>

"Kui täna on neil investeeringukomponent null, siis meie ettevõtetel moodustavad 10 kuni 12% tootmiskuludest investeeringuteks võetud krediidid ja nende teenindamise intressid," selgitas ta ja lisas, et sellises murettekitavas olukorras ei ole mitte üksnes Kaliningradi kalatöötlejad, vaid ka Leningradi oblasti ja Krimmi omad, kus on samuti kalakonservide tootmine rajatud.

Viimase kahe aastaga on kõik piirkondlikud töötlemisettevõtted läbi teinud tõsise moderniseerimise ja suurendanud sprottide ja kalakonservide tootmist tervikuna. Seda on soodustanud ka püügilaevastiku moderniseerimine, mis sai võimalikuks tänu regionaalsele rannapüügi toetusprogrammile, selgitas äriklubi president.

Ta arvates ei ole Kaliningradi kalakonservide kvaliteet importkonservidest halvem ja Kaliningradi oblast on nende tootmise liider Venemaal nii kvaliteedi kui tootmismahu poolest.

"Kui tolliamet hakkaks tähelepanelikult jälgima, milline toodang meile sisse tuleb, arvestaks tollimaksu tegelikust turuhinnast, mitte alandatult dumpinghinnast, siis tuleks nende maksumus kõrgem. Peaasi, et sisendihind, millest kõik maksuarvestused tehakse, ei oleks madal. Samuti tuleb arvestada toodangu omahinda," soovitas Ljutarevitš.

Regionaalse valitsuse informatsiooni kohaselt täheldatakse Kaliningradi oblastis viimase kahe aasta jooksul sprottide tootmise suurenemist. Kui varem toodeti kuus 1,5 miljonit purki sprotti, siis nüüd juba 4,2 miljonit. Ja 2017. aasta tulemuste põhjal prognoositakse sprottide tootmise kolmekordistumist 42-44 miljoni purgini, mis võimaldab katta kuni poole riigi vajadusest.

Rosselhoznadzor taastas Eesti toiduainetööstuste ekspordiload >>

"Mida sprottide tootmine tähendab. See tähendab eelkõige elanikkonna tööhõivet. Need ei ole tavalised konservid, see on käsitöö. See tähendab töökohti ja laekuvat üksikisiku tulumaksu. See on tõepoolest suur majandusharu, mida tuleb kaitsta. Meie huvides suudavad siiani lobitööd teha ainult regiooni kuberner ja meie regioonist valitud Riigiduuma saadikud, ma arvan, et nad löövad kaasa," lõpetas Ljutarevitš.

74
Tagid:
sprotid, majandus, tootmine, Rosselhoznadzor, Läti, Eesti, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega