Tooted saavad keskkonnainfot kuvava digitaalse saatelehe, illustratiivne foto

Tooted saavad keskkonnainfot kuvava digitaalse saatelehe

49
(Uuendatud 08:56 20.12.2017)
Esmaspäeval kinnitati Euroopa Liidu Nõukogus keskkonnanõukogu järeldused ökoinnovatsiooni ja ringmajandusele ülemineku edendamise kohta Euroopas

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Muu hulgas soovitakse näiteks toodetele tulevikus kaasa anda digitaalne keskkonnainfot esitav infoleht, teatab Keskonnaministeerium.

Kinnitatud järeldustega astuti oluline samm edasi ökoinnovatsiooni edendamise ja ringmajandusele ülemineku suunas, sest need on edasiste tegevuste aluseks kogu Euroopas. Ennekõike rõhutatakse toodete keskkonnainfo olulisust ning kohalike kogukondade rolli looduspõhiste lahenduste kasutuselevõtus.

Lapsed hakkavad taas küünlaümbriseid koguma >>

"Eesti on tuntud enda nutika majandamise ja uute lahenduste kasutuselevõtu poolest, mistõttu on ökoinnovatsiooni prioriteediks seadmine igati loogiline samm. Oleme julgustanud liikmesriike mõtlema kastist välja ja rakendama lennukaid ideid nii, et need tooksid kasu kõigile – keskkonnale, majandusele ja ennekõike inimestele," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.

Keskkonnanõukogu järeldused kujundati koostöös liikmesriikide ja huvigruppidega.

Ringmajandusele ülemineku võtmetegurid

Terviklik tootepoliitika — sellega rõhutatakse vajadust avaldada toodete kestlikkuse, ohtlike ainete sisalduse ja materjali uuesti ringlussevõtu tingimused. Need on olulised nii selle põhjal ostuotsuseid tegevale tarbijale kui ka tootjale, kes soovivad jäätmetest materjali enda jaoks uuesti tootmisprotsessi lasta.

Läbipaistvus ja digitaalsed võimalused — tooteinfo läbipaistvus tähendab seda, et selle keskkonnateave ja ohtlike ainete kasutuse info oleks ka avalikult kättesaadav ja seda võimalikult lihtsal kujul. Selle edendamiseks on üks võtmevõimalusi digitaalse infovahetuse suurendamine ja info avalikustamine läbi kõigile kättesaadavate kanalite. Selle kaugem eesmärk on toodetele kaasa anda digitaalne faktileht.

Kõrgõztani pealinn Biškek
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

Innovatsiooni motivaatorid - ringlussevõttu ja innovatsiooni edendavad ka muutused käitumisharjumustes. Siia alla kuuluvad erinevad maksud ja tasud, investeerimisvõimalused, rohelistele riigihangetele üleminek jms. Järeldustes rõhutatakse vajadust edendada koostööd liikmesriikide vahel, et selliste motivaatorite kasutuselevõttu julgustada ja omavahel nende toimimist tutvustada.

Kohaliku kogukonna tegevus ja teadlikkus — suur osa keskkonna- ja tervisemõjust koondub linnadesse ja kohalikel omavalitsustel on märkimisväärsed võimalused seda targa planeerimise käigus vähendada ja vältida. Suurimat rolli nähakse siin looduspõhistel lahendustel. Need aitavad näiteks reguleerida linna kuumasaarte teket, suuremate vihmavalingute korral maandada üleujutuste riske, tagada madalam transpordisaaste tase jms.

Euroopa Komisjon on alates 2015. aastast tõsiselt ette võtnud ringmajandusele ülemineku edendamise. Sellest ajast on juba välja töötatud üsna mitmeid meetmeid, näiteks ökodisaini tööplaan ja keskkonnahoidlikke riigihangete kriteeriumid.

2018. aasta alguses kinnitatakse lisaks plastiku kasutamise, vee taaskasutamise ja ringmajanduse seire meetmed. Käesoleva nädala alguses jõudsid Eesti juhtimisel Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon kokkuleppele ka jäätmekäitlusdirektiivide muutmiseks.

Ida-Virumaa väljakutse on tasakaal looduse ja tööstuse vahel, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Üleminek ringmajandusele käib ennekõike uute ärimudelite kasutuselevõtu kaudu, näiteks asjade laenutamine nende omamise asemel või jagamismajandus," ütles Kiisler ning lisas, kogu maailm on suundumas keskkonnasäästlikemate majanduspõhimõtete suunas. "See tähendab üleminekut lineaarselt majandusmudelilt ringmajanduse mudelile, mille eesmärk on hoida materjale võimalikult kaua kasutuses."

Praegu domineerib toote disainis eelkõige tooda-kasuta-hülga mudel, mis suuresti põhineb odavatel ning palju energiat nõudvate materjalide kasutamisel. See aga tähendab ebakvaliteetseid ning kiiresti jäätmete hulka sattuvaid tooteid, mis on viinud üha kasvavate keskkonnaprobleemideni, sealhulgas jäätmerohkus, kliimamuutused ning eluslooduse hävinemine.

EL seab jäätmekäitlusele uued sihtarvud >>

"Praktilise poole pealt tähendabki see seda, et kasutaksime loodusvarasid säästlikult ning vastutustundlikumalt. Ökoinnovatsioon on ringmajandusele ülemineku eelduseks ning üksmeelselt vastuvõtud järeldused kinnituseks, et Eesti ja kogu Euroopa on selleks valmis," ütles Kiisler.

49
Tagid:
ringmajandus, ökoinnovatsioon, säästlik, keskkonnainfo, keskkond, tooted, Keskkonnaministeerium, EL, EL Nõukogu, Eesti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega