Põlevkivikaevandus, illustratiivne foto

Ameerika "põlevkivikuningad" lähevad Venemaa poolele üle

120
(Uuendatud 13:05 12.02.2018)
Septembris toimus New Yorkis USA 12 suurema põlevkivitööstuse esindajate salajane kohtumine, mis sai teatavaks alles nüüd ja sedagi vaid võimatuse tõttu kohtumise tulemusi varjata

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

The Wall Street Journal teatel tõstsid Ameerika "põlevkivikuningad" valge lipu globaalses hinnasõjas ja Bloomberg konstateerib kurvastusega: "Suur põlevkivi on üle läinud OPEC-i poolele."

Pärast mitmeid aastaid vihast võitlust oma osa eest naftaturul ning Venemaa ja Saudi Araabi majanduse kukutamist, loobusid Ameerika põlevkiviettevõtted kollektiivselt edasistest katsetest oma Venemaa ja Saudi Araabia kolleegid "ära kägistada". Kui nimetada asju nende õigete nimedega, võib öelda, et Ameerika "põlevkivikuningad" kuulutasid välja poliitilise üldstreigi ja hakkavad nüüd tegelema raha teenimise, mitte geopoliitikaga. 

Lääne sanktsioonid ei ole kajastunud Venemaa naftatööstuses >>

Ühendriikide suurimate põlevkivitootmisesse investeerijate kohtumine oli vajalik peamiselt sellepärast, et põlevkivitööstuse mainekujunduse kinnitused, nagu oleks majandusharu kasumlik isegi 20 dollarilise naftahinna juures barrelist, osutusid valeks. Vaatamata mitmetele "tootmise efektiivsuse tõstmiseks" tarvitusele võetud meetmetele ja naftatootmise toetusteenuste hinnatariifide järsule langusele (mis viis paljude tugiteenuseid pakkuvata ettevõtete pankrotini) muutus Ameerika põlevkivitootmine 2012 aastal kahjumlikuks ja toodab kahjumit ka praegu.

Mitu aastat elasid investorid lootuses, et maailma üle ujutanud odav Ameerika nafta toob kaasa konkurentide, eelkõige Venemaa ja OPEC-i kollapsi, misjärel Ameerika ettevõtted võivad hakata muinasjutulisi kasumeid teenima. Selline panustamine oleks tõesti võinud end õigustada: Liibüa kogemus näitas ilmekalt, et riigi desintegreerimise korral toimub riikliku naftatootmise taastumine väga aeglaselt ega taastu täielikult mitte kunagi.

Kui meenutada Ameerika ekspertide prognoose aastast 2014, siis seal mitte ainult ei esinenud, vaid olid suisa ülekaalus sellised, et järsk naftahinna langus koostoimes karmide Venemaa-vastaste majandussanktsioonidega viib Venemaa riikluse kokkuvarisemiseni. Samasuguseid arengustsenaariume arutati ka Saudi Araabia kriisi kontekstis. Ameerika põlevkivitootjad töötasid (ja kaotasid aina raha) aastaid loosungi all "kõik surevad aga mina jään ellu", kuid Venemaa keeldus taas Lääne lootusi õigustamast.

Saudi Araabia ja Venemaa päästavad Eesti põlevkivitööstust >>

Ülaltoodud versioon võib kellelegi tunduda konspiroloogilisena, kuid ainsaks alternatiivseks seletuseks sellisele USA põlevkivisektorisse investeerijate käitumisele on versioon, et nad kõik on finantsiliselt harimatud ja valmis kaotama suuri summasid lihtsalt niisama.

Ka finantsturu osalised võivad kannatada massilise mõistusekaotuse hoogude all, kuid see toimub alati plahvatusliku hinnatõusus tingimustes. Ameerika põlevkiviettevõtete aktsiad on aga viimaste aastatega kaotanud umbes kolmandiku oma väärtusest, kui otsustada FactSet, põhjal, millele The Wall Street Journal ajakirjanikud viitavad. Selles kontekstis on versioon, et Ameerika põlevkivitööstus tegeles tahtlikult geopoliitilise dumpinguga välismaa konkurentide kõrvaldamise eesmärgil, palju veenvam.

Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid
© Sputnik / Михаил Фомичев

Ameerika "põlevkivikuningad" kogunesid "OPEC+Venemaa" lepete sügiseste pikendamisläbirääkimiste künnisel, et kahjud kokku lugeda ja välja mõelda uus strateegia. Konsultatsiooniettevõtte Evercore ISI arvestuste kohaselt kulutasid naftaettevõtted 280 miljardit dollarit rohkem, kui nad oma põlevkivioperatsioonidelt teenisid.

Kahjusumma, mis Ameerika naftatootjatele hinnasõda Venemaaga maksma läks, ületab kujutlusvõimet. Võrdluseks: 280 miljardit dollarit on 21 kaasaegse Ameerika lennukikandja ekvivalent, sellise nagu "Gerald F. Ford", mille maksumus on 13 miljardit dollarit tükist. Võib tõmmata ka teise paralleeli: 280 miljardit dollarit on umbes kolm Ukraina SKT-d 2016. aastal dollariväljenduses.

Saudid ei jäta šansse põlevkivitööstusele >>

Teatud osa Venemaa eksportööride kogukonnast kannatab illusiooni käes, et USA rahandus on võimeline "põlevkivirevolutsiooni" finantseerima lõpmatuseni. Praktika näitab, et mingit "rahatrükimasina" käivitamist põlevkiviettevõtete vajadusteks pole toimunud, kusjuures üsnagi ilmselgel põhjusel.

Föderaalreservi süsteem on valmis finantsturgudel mulle puhuma ja Ameerika panku päästma, mille reservides ripub kivina suur osa kriisiga võitlemise programmi raames trükitud dollareid, kuid seejuures kardab Föderaalreserv nagu tuld selle raha voolamist reaalsesse majandusse – selle mõju inflatsioonile oleks prognoosimatu. Kui seda hirmu poleks, oleks USA valitsus juba ammu jaganud rahatähti valijatele või "külvaks raha kopterilt" nagu pakkus omal ajal Föderaalreservi juht Ben Barnanke.

Venemaa toidukaubad naasevad Euroopasse >>

"Ameerika põlevkivi" finantseerisid peamiselt väga patriootilised ja Venemaa-Araabia kokkukukkumise järel suurele kasumile lootvad erainvestorid. Nüüd lugesid need investorid oma kahjud kokku ja mõistsid, et hinnasõda on küll hea, kuid raha tuleb teenida ja nagu Bloomberg tabavalt märkis "on põlevkivitööstusest saanud OPEC-i liitlane".

Enamik eurooplasi pooldab suhete parandamist Venemaaga
© Sputnik / Владимир Сергеев

Selline "naftakuningate" meeleolumuutus on naftaturule heaks uudiseks. Kui Ameerika põlevkiviettevõtted hakkavad töötama kasumi, mitte piiramatu toodangumahu suurendamise nimel, siis üks peamine naftahinna tõusu piirav faktor lähitulevikus lihtsalt kaob. Nagu märgivad USA ajakirjanikud, võib see viia selleni, et "OPEC+Venemaa" tehingu pooled saavutavad võitluses Ameerika põlevkivitootmise vähendamise eest otsustava võidu.

Ameerika põlevkivitootmise ümberkukkumise võivad edasi lükata mitu asjaolu. Võib juhtuda, et Ameerika "põlevkivikuningate" hulgas on mõni streigimurdja, kes on nõus pidama hinnasõda võiduka lõpuni. Võibolla ei ole mõnda põlevkiviettevõtet võimalik reformida ja investorid peavad need pankrotti laskma, mis nõuab täiendavat aega. Kuid kõige suurem risk "põlevkivikuningate" vandenõule seisneb selles, et nende seisukoht võib mitte meeldida Washingtoni poliitikutele.

Eesti tähistab põlevkivitööstuse sajanda aasta juubelit >>

Formaalsete tunnuste põhjal võib New Yorki kohtumist pidada kartellikokkuleppeks ja USA-s leviva Vene-vastase hüsteeria tingimustes on tõenäoline, et lisaks süüdistustele naftakartelli loomises heidetakse "põlevkivikuningatele" ette ka Kremli heaks tegutsemist. Ameerika meediale meeldiks väga rääkida, kuidas "kaksteist Putini sõpra lõid USA huvide vastase naftakartelli".

Jääb üle veel vaid välja selgitada, kas Ameerika naftatootjate rikkus suudab neid kaitsta USA poliitilise juhtkonna viha eest.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

120
Tagid:
põlevkivi, analüütika, poliitika, majandus, tootmine, sanktsioonid, ettevõtted, OPEC, Saudi Araabia, USA, Venemaa
Teema:
Põlevkivienergeetika
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega