Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid

Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid

64
(Uuendatud 14:47 02.12.2017)
Esmakordselt kontserni ajaloos ulatub gaasieksport 192 miljardi kuupmeetrini ning turuosa EL-is moodustab ligi 40 protsenti

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. Venemaa gaasikontsern Gazprom tarnib 20017. aastal ekspordiks rekordilises mahus gaasi. Sellest teavitas RIA Novosti märkides, et põhilisteks sinise kütuse tarbijateks on endiselt Euroopa Liidu riigid, ehkki olukord muutub pidevalt ja hõivatakse niihästi uusi turge kui ka uusi suundi.

Eesti gaasiturg jääb endiselt Gazpromile >>

Nagu väitis Gazpromi juht Aleksei Miller kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, "kui suundumus, mida me viimase 11 kuu vältel oleme jälginud, edasi kestab, siis püstitab Gazprom 2017. aasta kokkuvõttes kogu oma ajaloo kohta absoluutse gaasitarnete ekspordi rekordi – 192 miljardit kuupmeetrit."

Milleri sõnul on gaasitootmise mahuks aasta kokkuvõttes 470 miljardit gaasikuupmeetrit, mida on üle 50 miljardi võrra enam kui aasta tagasi. Niiviisi ületab tootmiskasv 13%. Lisaks sellele ulatub ettevõtte tootmisvõimsus detsembris üle 550 miljardi gaasikuupmeetri.

Sanktsioonide ja prognooside kiuste

Gazpromi EL-i turgudele mineva ekspordi kasv on toimunud ametliku Brüsseli tahtmiste kiuste. Euroopa Komisjon püüab viimastel aastatel moodustada niinimetatud Energialiitu, mis peaks vähendama sõltuvust energiakandjate impordist. Ülesanne peab saama lahendatud 2019. aastaks. Gazpromi vastu on suunatud ka Euroopa Komisjoni poolt kinnitatud nn kolmas energiapakett.

Kas mäletate neid Euroopa naeruväärseid sanktsioone Venemaa vastu? >>

Käesoleval ajal ulatud Venemaa gaasi osakaal Euroopa Liidu turul Euroopakomisjoni andmetel 39%-ni. Kusjuures teatud riigid, näiteks Bulgaaria ja Slovakkia sõltuvad täielikult Venemaalt pärineva sinise kütuse tarnetest.

Gaasitanker, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Samal ajal on Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) oma aastaaruandes World Energy Outlook 2017 esitanud Gazpromi koostöö arengule Euroopa Liiduga pikaajalises perspektiivis negatiivse prognoosi. IEA ekspertide hinnangul on Venemaa gaasi osakaal Euroopa turul saavutanud praegu oma tipptaseme ja hakkab nüüd alanema. Kokkuvõttes kahaneb eksport 20 aastaga ligi neljandiku võrra – kuni 150 miljardi kuupmeetrini.

Aruandes on näidatud, et 2040. aastaks suurenevad 160-kordselt USA loodusliku vedelgaasi (LNG) tarned Euroopasse. IEA-s lähtutakse eeldusest, et selleks ajaks hakkavad EL-i riigid ostma 84 miljardit kuupmeetrit LNG-d, mis moodustav 22% kogu sinise kütuse impordimahust.

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama >>

Eksperdid IEA hinnangutega ei nõustu

Vene eksperdid hindavad IEA aruande järeldusi tervikuna kriitiliselt. "Ohtu LNG poolt pole seni ette näha, kuna toru kaudu tulev maagaas on madalama omahinnaga, nii et muude samaväärsete tingimuste korral (poliitilised erimeelsused, sanktsioonid ja nii edasi) jääb ta tarbija jaoks eelistatumaks ja alati odavamaks," on Venemaa Teaduste Akadeemia korporatiivse juhtimise kõrgkooli magistrantuuri õppekava teaduslik juhendaja Ivan Kapitonov veendunud.

Samalaadset seisukohta jagab ka Sberbank CIB vanemanalüütik Valeri Nesterov. Torugaas jääb kordades odavamaks kui LNG, leiab ta. Praegu on Gazpromi hinnaks EL-i tarbijatele ligikaudu 190 dollarit tuhande kuupmeetri eest. Ameeriklaste LNG aga läheb eurooplastele maksma 250 dollarit sama koguse kohta, meenutas analüütik.

Gazpromi EL-i tarnete absoluutne rekord põhineb Kapitonovi sõnul majandusel: gaasipõhise elektri- ja soojusenergia tootmise maksumus osutus sel aastal märgatavalt madalamaks kui kallinenud kivisöel põhinev. "Vastavalt siis viidi osa kivisöeküttel jaamu üle gaasile. Lisaks sellele väheneb EL-i riikides kütuse tootmine. Seetõttu tulebki osta seda seda suuremates kogustes välismaalt, sealhulgas Venemaalt," ütleb ekspert.

64
Tagid:
energia, gaas, majandus, sanktsioonid, rekord, eksport, EL, Gazprom, Aleksei Miller, Euroopa, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega