Venemaa ettevõte rajab tehase Narva

Venemaa ettevõte rajab Narva tehase

171
(Uuendatud 14:24 30.11.2017)
Venemaa juhtiv kvaliteetvärvide tootja, Gatšinas asuv Primatek ehitab Narvas uut tehast, mis loob järgmisel aastal sinna umbes 50 uut töökohta

TALLINN, 30. novembner – Sputnik, Jevgeni Ašihmin. Narvas, "Kadastiku" tööstuspargis toimus 29. novembril uuele tehasele nurgakivi paigaldamise tseremoonia, kus ettevõtte Promatek peadirektor Dmitri Dron märkis Eesti soodsat ettevõtluskeskkonda, mis soodustab uute ettevõtete rajamist. Dron ütles, et selleks vajalike dokumentide vormistamine ja muude küsimuste lahendamine toimub Eestis ilma liigsete bürokraatlike takistusteta.

Участники церемонии
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Nurgakivi paigaldamise tseremoonia osavõtjad

Promateki juht märkis, et ettevõtte peamaja paiknemine Leningradi oblastis, Eesti naabruses võimaldab Narva rajatavat tehast paindlikult juhtida. Ta pidas samuti oluliseks, et tehase käikulaskmine Euroopa Liidus võimaldab Narva ladusalt toorainet vedada, samuti piirilinnast valmistoodangut Euroopasse saata.

Venemaalased kaotavad huvi Ida-Virumaa kinnisvara vastu >>

Nurgakivipanekul rõhutasid Narva linnapea Tarmo Tammiste ja sihtasutuse "Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus" juht Teet Kuusmik kaasaegse tootmistehnoloogiaga ettevõtte ja uute töökohtade loomise aktuaalsust piirkonnale.

Peatöövõtja, ehitusettevõtte Rand & Tuulberg juht Aivar Tuulberg märkis vajadust hoida häid suhteid naaberriikidega. "Kultuuri- ja majandussidemed naaberriikide vahel on väga olulised," rõhutas Tuulberg.

Investorite meelitamine ei ole lihtne

SA "Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus" turundusjuht Vadim Orlov tunnistas, et investorite meelitamine Narva ei ole lihtne. Näiteks seitse aastat tagasi saadeti Eesti piirilinnast Leningradi oblastisse hinnapakkumine Narva tööstuspargis olevate kruntide müügiks värvitehase ehitamiseks, kolm aastat tagasi alustati ehitust, kuid siis jäi ehitus soiku.

Вадим Орлов
© Sputnik / Евгений Ашихмин
SA "Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus" turundusjuht Vadim Orlov

Tunda andis Euroopa Liidu ja Venemaa suhete jahenemine. Tekkisid raskused rahastuse saamisega Euroopa pankadest. Nüüd on need küsimused hakanud lahenema.

Orlov teatas portaalile Sputnik Eesti, et Narva "Kadastiku" tööstusparki juba rajatud viies ettevõttes on loodud umbes nelisada uut töökohta. Kokku on sellesse tööstusparki investeeritud üle 50 miljoni euro.

Orlovi sõnul on umbes 80% tööstuspargis krundi omandanud investoritest Venemaa ettevõtted.

Ta rõhutas samuti, et tööstuspargi arendamine jätkub. Järgmisel aastal algab mitmetel investorite omandatud kruntidel tootmishoonete ehitus. Kokku kavatsetakse Ida-Virumaa tööstusparkides luua üle nelja tuhande uue töökoha.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb >>

Toodangut nii läände kui itta

Primatek toodab aastas umbes sada tuhat tonni värvimaterjale, mida kasutatakse erinevates tööstusharudes ja ehituses. Narvas hakatakse tootma pulbervärve. Venemaa ettevõtte peadirektori sõnul, on pulbervärvide peamine eelis vedelvärvidega võrreldes nende keskkonnasõbralikkus — keskkonnakahjulike jääkide puudumine tootmisel.

На строительстве нового завода
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Venemaa ettevõte rajab tehase Narva

Gatšina ettevõte planeerib oma esimese välismaal asuva tootmisüksuse käiku anda järgmise aasta augustis. Selle võimsus on umbes kaks tuhat tonni toodangut aastas. Esimesel etapil kavatsetakse sellesse investeerida 3 miljonit eurot. Toodangut hakatakse turustama Eestis, Lätis, Leedus, Põhjamaades, Poolas ja Ungaris. Osa Narvas toodetud värvist tarnitakse ka Venemaale.

Esimese etapi asjade soodsa laabumise korral kavatseb Venemaa ettevõte rajada Narva veel kaks ehitusjärku ja luua vähemalt 150 töökohta.

Aab: Ida-Virumaal töötavatele noortele toetuseks 300 eurot kuus >>

171
Tagid:
nurgakivi, tehas, majandus, ettevõtlus, tootmine, Promatek, Dmitri Dron, Tarmo Tammiste, Teet Kuusmik, Gatšina, Narva, Eesti, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega