Üha enam kogub hoogu mudel Made with Italy

"Made with Italy": Itaalia toidukaupade tootmine Venemaal kogub hoogu

34
(Uuendatud 11:38 14.11.2017)
Vaatamata kõigi jaoks ebamugavatele sanktsioonidele jäävad Venemaa ja Itaalia vahelised suhted fundamentaalseteks

TALLINN, 14. november — Sputnik. Üha enam kogub hoogu mudel "Made with Italy", mis tähendab Itaalia toidukaupade tootmist otse Venemaal.

Välisministeerium arendas Euroopa Liidule sanktsiooniveebi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Äsjasel Vene-Itaalia majandus-, tööstus- ja rahandusalase koostöö nõukogu 15. istungjärgul väitis Itaalia välisminister Angelino Alfano, et Moskvat ja Roomat seovad erilised, ajaloo sügavustesse ulatuvate juurtega sidemed. Lisaks kõneles Alfano, et Itaalia eksport on 2017. aastal 23% võrra kasvanud. See tähendab, et 2014. aastal kehtestatud sanktsioonidega alanud negatiivne suundumus on muutunud.

Vaatamata EL-i sanktsioonidele jääb Venemaa Itaalia ekspordi jaoks märkimisväärseks turuks. Hiljuti toimus Itaalias Brescia linnas konverents, mis oli pühendatud kohalikele ettevõtete jaoks avanevatele võimalustele juhul, kui nad lähevad Venemaa turule.

Sputnik vestles ühe ettekandja, eurosaadikuga Itaalia parteist Forza Italia!, EL–Venemaa suhetega tegeleva Euroopa Parlamendi delegatsiooni liikme Stefano Maulluga.

Brescias toimus konverents, mis oli pühendatud Itaalia ettevõtete suhetele Venemaaga. Kas saaksite sellest täpsemalt rääkida?

See oli erakordselt huvitav üritus. Seal võisid Brescia ettevõtjad, kelle firmad on Itaalias metallurgia, töötleva tööstuse jm alal ühed olulisimaist, näha, milliseid võimalusi avab Venemaa Itaalia ettevõtlusele.

Sanktsioonide tulemusena on Itaalia ettevõtted kandnud raskeid, miljonitesse ulatuvaid kahjusid. Mispärast valitsus teie arvates omaenese ettevõtjaid kuulda ei võta?

Itaalia valitsus on süüdi selles, et ta kohe teiste järel kehtestas Venemaa-vastased sanktsioonid ega asunud Põhja-Euroopast ja Saksamaast erinevale seisukohale. See oli ekslik otsus, eriti kui arvestada pikaajalisi ajaloolisi sidemeid meie riikide vahel.

Me teame, et Venemaal asendatakse Itaalia toodangut muude toodetega. Kas teile ei tundu, et põhiprobleemiks on Itaalia jaoks terve Vene turuosa kaotus? Kuidas saaks kaubandussuhted Venemaaga taastada?

Teil on õigus, see on peamine probleem. Ma usun, et erimajandustsoonid võivad Itaalia ettevõtteid toetada. Võimalus olla Venemaale majanduspartneriks, teha tavalise ekspordiga võrreldes kvalitatiivne hüpe tähendab Itaalia ettevõtluse jaoks võimalust investeerida otse Venemaale.

Moskva oblastis avatakse "juustupiirkond". Projekti rahastab Venemaa, kes kutsub Itaalia juustutootjaid selles osalema. On siin tegemist tulevikusuundumusega – Itaalia tootmistegevusega Venemaal?

Ma arvan, et kõik sõltub toodangu liigist. Teatud toidukaupu võib toota Venemaal, kuid teiste toidukaupade tootmiseks on tarvis unikaalseid Itaalia kliimatingimusi, mida Venemaal ei anna saavutada. Tuletage meelde ka maailmamainega kvaliteettooteid, ma pean silmas rõivaid ja jalatseid, mille puhul mängib määravat rolli Itaalia tootjate sajanditepikkune kogemus. Tähtis on vahet teha, millistest tooteliikidest me räägime.

Olukord Luganski oblastis
© Sputnik / Валерий Мельников

Milline võib teie meelest olla väljapääs sanktsioonide kehtestamisega põhjustatud kriisist?

Ma leian, et see kriis tähendab suurepärast võimalust. Ma usun, et Venemaa ja Itaalia vahel on võimalik häid suhteid luua. Tingimata tuleb sellest kriisist, mida ei Itaaliale ega Euroopale tarvis ei ole, üle saada. Venemaaga seob meid paljugi, alates kaubandusest kuni kultuurini, ja neid sidemeid tuleb taastada ja tugevdada.

Euroopa Liidus võitlete juba aastaid sanktsioonide vastu. Milline õhkkond valitsed Euroopa Parlamendi kuluaarides? Kas sanktsioonid varsti tühistatakse?

Ma tahan, et tekiks võimalus omistada EL-i ja Venemaa suhetele vajalik väärikus. Alustada tasub Ukraina kriisi tunnistamisest selleks elemendiks, mis neid suhteid deformeerib. Krimmi elanike valik referendumil ei tohiks avaldada mõju suhetele, mida meie Venemaaga arendame. Lisaks sellele tasub meeles pidada, kuivõrd kaalukat rolli on Venemaa etendanud võitluses terrorismiga Lähis-Idas. Võitlus terrorismiga on Venemaa ja Lääne ühine asi. Me peame olema Venemaale tema panuse eest tänulikud ja rajama suhteid ühiste eesmärkide alusel.

34
Tagid:
kaubandus, sanktsioonid, ettevõte, Forza Italia, Angelino Alfano, Itaalia, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega