Eesti Energia üheksa kuu puhaskasum on ligi 78 miljonit eurot

Eesti Energia üheksa kuu puhaskasum on ligi 78 miljonit eurot

33
(Uuendatud 12:32 31.10.2017)
Eesti Energia on käesoleva aasta üheksa kuuga teeninud puhaskasumit ligi 78 miljonit eurot ja müügitulu 550 miljonit eurot

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Tänavu kolmandas kvartalis teenis Eesti Energia puhaskasumit 16 miljonit eurot, mida on 22% rohkem kui samal perioodil 2016. aastal. Kontserni kolmanda kvartali müügitulu oli kokku 158 miljonit eurot, mis langes võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga ligi 8% seoses elektrijaamades ja õlitehastes läbiviidud hooldusremontidega, teatab ettevõte oma kodulehel.

Eesti Energia siseneb Soome ja Rootsi elektriturgudele >>

Eesti võib lahendada Euroopa vanarehviprobleemi, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Eesti Energia finantsdirektor Andri Avila sõnul iseloomustavad lõppenud kvartalit paranenud hinnad elektri- ja vedelkütuste turul. "Naftatoodete maailmaturu hinnad ning elektri keskmised hinnad Nord Pooli hulgiturul olid kõrgemad kui 2016. aasta III kvartalis. Oleme realiseerinud paranenud vedelkütuste ja elektrienergia turuhindasid, sõlmides riskide maandamiseks fikseeritud hinnaga elektri ja vedelkütuste müügilepinguid 2018. aastasse," sõnas Avila.

Eesti on Baltikumi ja Soome piirkonnas jätkuvalt ainus riik, kus elektritootmine ületab tarbimist. Eesti Energia tootis 2017. aasta kolmandas kvartalis elektrienergiat 2,1 teravatt-tundi, mida on ligi 16% vähem kui 2016. aasta kolmandas kvartalis. Tootmismahtude vähenemine oli tingitud elektrijaamades läbi viidud hooldusremontidest. Väiksema tootmismahu tõttu alanes elektrienergia müügitulu 8% 80 miljoni euroni.

2017. aasta kolmandas kvartalis tootis Eesti Energia 71 tuhat tonni vedelkütuseid. Võrreldes möödunud aasta kolmanda kvartaliga langes vedelkütuste toodang 17%. Õlitehaste toonagumahu vähenemine on seotud õlitehases toimunud moderniseerimistöödega.

Eesti Energia alustab Poolas elektri ja maagaasi müügiga >>

Kontserni 2017. aasta kolmanda kvartali kulumieelne ärikasum EBITDA oli 54 miljonit eurot, kasvades aastaga rohkem kui 3%.

Kolmandas kvartalis investeeris Eesti Energia üle 35 miljoni euro, mida on 6% enam kui 2016. aastal samal ajal. Poole sellest ehk ligi 18 miljonit eurot moodustasid elektrivõrguga seotud investeeringud, millega on ilmastikukindla võrgu osakaal kogu Elektrilevi jaotusvõrgust tõusnud 83%-ni.

See põlevkivituhk, mida Eesti Energia praegu suures koguses saab, on tsemendi asendamiseks vähesobiv.
© Sputnik / Максим Блинов

"Käesoleva aasta kolmanda kvartalis liikusime edasi mitme kontserni strateegilise projektiga, mille positiivne mõju ettevõtte konkurentsivõimele avaldub eesolevatel aastatel," rääkis Avila. "Näiteks alustasime Eesti elektrijaama 8. plokis põlevkivigaasi täiendavaks põletamiseks katla ümberehitustöid. Lisaks sõlmisime lepingu oma esimese päikeseelektrijaama ehituseks ning viisime õlitehastes läbi edukad rehvihakke ja põlevkivi segust õlitootmise katsed," nimetas Avila erinevaid strateegilisi projekte.

Eesti Energia sisenes päikeseelektri ärisse >>

2017. aasta kolmandas kvartalis lõppesid ka kontserni viimaste aastate suurima investeeringu Auvere elektrijaama kottfiltri ehitustööd. Elektrijaam suudab täiskoormusel töötades täita kõiki heitmenorme ning on aasta algusest toonud kokku 1,3 TWh elektrienergiat. General Electric on lubanud jaama Eesti Energiale üle anda käesoleva aasta lõpuks.

33
Tagid:
puhaskasum, tootmine, elekter, majandus, Eesti Energia, Eesti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega