Toidupood, illustratiivne foto

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi"

126
(Uuendatud 16:29 23.10.2017)
Toiduainete erinevaid standardeid EL "vanadele" ja "noortele" liikmetele peetakse juba "mitmekiiruselise Euroopa" elluviimise alguseks, märgib RIA Novosti vaatleja

Vladimir Ardajev, RIA Novosti vaatleja

Visegradi grupp, kuhu kuuluvad Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari, käivitas skandaali "topeltstandarditest", mis on erinevad Lääne ja Ida-Euroopa toiduainetele. "Nelik" teatas, et EL partnerid tarnivad neile samade tuntud brändide toiduaineid, mis on neil kallimad ja halvema kvaliteediga kui Läänepoolsetes riikides müüdavad analoogid. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker püüdis Lääne toiduainetetootjaid kaitsta, kuid kaugeltki mitte kõik Brüsselis ei jäänud temaga nõusse. Faktid on tõendatud ja tänaseks on skandaal juba tuurid üles võtnud. Toiduainete erinevaid standardeid "vanadele" ja "noortele" EL liikmetele peetakse juba "mitmekiiruselise Euroopa" käivitumise alguseks.

Toiduapartheid: Ida-Euroopa on muutunud Brüsseli "solgiämbriks" >>

Kofeiinita kohvi, rasvata margariin

Tšehhi poelettidel müüdavas Jacobs Krönungi lahustuvas kohvis on 30% vähem kohvi kui Saksamaal müüdavas. Saksamaa Rama margariin on 10% rasvasem kui Tšehhis müüdav. Tuunikala konservid näevad mõlemal pool välja täpselt ühesugused, kuid läänepoolsetes riikides on karbis kalatükid, idapoolsetes aga purustatud kalamass, sisuliselt tootmisjääk. Seejuures konserv Saksamaal üks euro, Tšehhis väliselt täpselt samasugune aga poolteist.

Ungaris müüdavad Manner vahvlid ei ole nii krõbedad ja Nutella pähklikreem nii hõrk ega nii kergelt leivale määritav, nagu Austrias müüdav. Coca-Cola, mida müükase Slovakkias ja Ungaris, sisaldab magusainena maisisiirupit – isoglükoosi, mis on palju odavam, kui tavaline suhkur, mida sisaldab Saksamaal ja Austrias müüdav sama jook.

Slovakkia riikliku veterinaar- ja toiduameti inspektorid võrdlesid paarikümmet toidukaupa, mis olid võetud Bratislava kaupluskettidest ja Austria linnadest. Tulemus: vorstid, juustud, piimatooted, šokolaad, leib, joogid, mida müüakse samade kaubamärkide ja nimetuste all, on kvaliteedilt üsna erinevad. Nendes, mida müüakse Slovakkias, on vähem liha, kuid rohkem rasva, nendes on rohkem maitsestimulaatoreid, magusaineid, värvaineid ja muid kunstlikke lisandeid.

Toiduainete erinevusi pandi tähele mitte ainult Visegradi riikides, vaid ka teistes Euroopa Liitu kuuluvates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides: Bulgaarias, Rumeenias, Horvaatias, Sloveenias, samuti Balti riikides.

Erinevates riikides toimunud rohked uuringud tuvastasid Ida- ja Lääne-Euroopa riikides vaid ühe täiesti identse toote – Milka šokolaadi.

Euroopa Baltimaades pole õige. Paksendi viga >>

Selle aja peale ärkasid ka Balti riigid: Läti toiduainete- ja veterinaariateenistus alustas paarikümne seal müüdava "kahtlase" toiduaine sarnasuse kontrollimist Lääne-Euroopas müüdavate analoogidega. Leedu Seimis arutatakse eriuurimiskomisjoni moodustamist importtoiduainete võimalike kvaliteedierinevuste kontrollimiseks.

Kusjuures paljude riikide piiriäärsete piirkondade elanikud teavad sellest erinevusest juba ammu ja käivad aeg-ajalt naabrite juures "ehtsaid" toidukaupu ostmas. Ungarlased ja slovakid käivad Austrias, sloveenid Austrias ja Itaalias, poolakad Saksamaal, tšehhid Saksamaal ja Austrias.

"Erinevad maitse-eelistused"

Ida-Euroopa riikide liidrite pahameel paiskus välja Euroopa Liidu märtsis toimunud tippkohtumisel. Nad pöördusid Euroopa Komisjoni poole ja nõudsid EL ida- ja lääneriikides samade, kuid erinevate näitajatega toiduainete müügipraktika muutmist. EK president Jean-Claude Juncker nimetas seda "lubamatuks", kuid võttis Lääne-Euroopa toiduainetetootjad oma kaitse alla, seletades sellist tegevust ostjaskonna "traditsiooniliselt erinevate maitse-eelistustega". Junckeri sõnul võtavad tootjad erinevate riikide toiduainete turule orienteerudes arvesse erinevate riikide kulinaaria iseärasusi ja korrigeerivad sellele vastavalt toodetavate toidukaupade koostist.

Täpselt samasuguse seletuse andsid ka tootjad ise. Näiteks Nestle esindajad teatasid, et Nescafé Gold valmistatakse igas riigis erinevalt "sõltuvalt iga tarbijate maitse-eelistustest". Tšehhis ja Sloveenias, näiteks röstitakse ube erinevalt ja sellest tulenevalt on ka kohvipulbri värvus neis riikides erinev. Joogi maitse võib erineda ka Robusta ja Arabica kohvisordi ubade erineva vahekorra tõttu kohvipulbris.

Tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv >>

Kuid sügisest olukord muutus. Idapoolsete "nooremate vendade" pretensioone toetas ootamatult Euroopa Komisjoni justiitsküsimuste, tarbijakaitse ja soovõrdsuse volinik Věra Jourová. Tšehhist pärit eurovolinikule osutus see teema vägagi südamelähedaseks.

"1990. aastal elasime Austria piiri lähedal. Kui "raudne eesriie" langes, sõitsime sinna toiduaineid ostma. Meil oli taskus vaid mõni Austria šilling, mille eest me ostsime kohvi ja šokolaadi. Kodus ootasid meid sugulased, et meie toodut proovida. Nende toiduainete maitse erines väga meil saadaolevatest," jagas eurovolinik ajakirjanikega oma noorpõlvemälestusi.

"Nüüd on meil ka tõendid," ütles Věra Jourová 26. septembril pärast paljude faktide kontrollimaterjalidega tutvumist. Tema sõnul puudutab olukord "kümneid ja isegi sadu erinevaid toiuduaineid". Seejuures väljuvad ekspertide tuvastatud erinevused kaugelt kohalike elanike maitse-eelistuste raamidest.

Eurovoliniku büroo andis välja eraldi pressiteeaate, kus kutsus üles Euroopa riikide valitsusi järgima EL seadusi, mis kohustavad tootjaid väljastama tarbijatele tõelevastava ja ammendava teabe toodetavatest toidukaupadest ja nende koostisest ning mis keelab kõlvatu konkurentsi. Just sellise hinnangu sai erinevates riikides sama kaubamärgi ja sama markeeringuga, kuid erineva koostise ja kvaliteediga toiduainete turustamine. Üllitati ka eraldi juhendmaterjal Euroopa Liidu liikmesriikidele, et "topeltstandarditest" toiduainete kaubanduses üle saada.

Euroopa ülekaalulised lapsed on valitsuste süü >>

"Kõigepealt võeti meilt põllumajandus"

Diskrimineerimine Tšehhi toiduaineteturul peamiselt Saksamaa toiduainetetootjate poolt kestab juba üsna pikka aega, väidab Tšehhi Rahvussotsialistide partei (ČSNS) aseesimees Přemysl Votava. Tema sõnul eksitati omal ajal Tšehhi tarbijat välismaiste toiduainetetootjate toodangu ülemäära pealetükkiva reklaamiga ja tarbija ei pööranud piisavalt tähelepanu Lääne kaupade kvaliteedile, juhindudes põhimõttest "Läänest tulev on alati täiuslik."

"Lääne tootjad suretasid Tšehhi toiduainete tootmist palju aastaid dumpinguga. Põllumajandustootjad olid sunnitud vähendama piimakarja ja sigade arvu, põldudelt kadusid juurviljad, aedadest puuviljad. Tšehhi vabariiki saabusid tuhandeid koormaid EL toiduaineid, Tšehhi turg ujutati üle Lääne kaupadega, mis jäid kvaliteedilt Tšehhi analoogidele tihti alla. Usaldav tšehhi tarbija aga ostis lääne kaupu. Alles nüüd, pärast virgumist, hakkasid tšehhid aru saama, et neid on toodete kvaliteediga petetud," ütleb Přemysl Votava.

Euroopa Liiduga ühinemine hukutas Tšehhi põllumajanduse, väidavad poliitikud. Võrreldes 1989. aastaga vähenes piimakari riigis peaaegu kahe kolmandiku võrra: lehmi oli varem üle miljoni, nüüd on järgi 360 tuhat. Sama olukord on sigadega, puu- ja juurviljakasvatuses on olukord veelgi hullem. Omatoodang asendatakse impordiga. See ei anna tunda mitte ainult põllumajanduses vaid ka maaelu olukorras üldiselt: külad on tühjaks jäänud, koole, postiasutusi, kauplusi pannakse järjest kinni. Nüüd saab Tšehhi toiduainetetootmise taastamine olema väga raske, kulub palju aega ja raha, on Votava veendunud.

Euroopa Liidu sanitarid. EL toidab Lätit riknenud toiduainetega >>

Veelgi teravamalt väljendus teine Tšehhi poliitik – Vabariikliku partei president Miroslav Sládek. "Nad ei saada meile mitte toitu, vaid saasta," teatas ta Sputnik Česka'le.

"Toimunu näitab, et Euroopa Liidus on mõned riigid tähtsamad, nagu Saksamaa ja mõned teisejärgulised, nagu meie. Ei tahaks uskuda, et see ongi seesama "Kahekiiruseline Euroopa", millest Brüsselis praegu räägitakse. Sest sel juhul tuleks kogu EL laiali saata," leiab Miroslav Sládek.

Samal ajal kostavad sellised avaldused mitte ainult poliitiliste jõudude, vaid ka riigi tasandil. 19.-20. oktoobril toimunud Euroopa Nõukogu tippkohtumisel märkis Poola Euroopa asjade minister Konrad Szymański, et valitsus Varssavis näeb, et "Euroopa Liidu erinevate osade huvid ei ole tasakaalus".

"Paradoksaalne on see, et need riigid, mis on ilmutanud suuremat poliitilist ja ühiskondlikku usaldust integratsiooniprotsessi suhtes, puutuvad EL-s oma kavatsuste elluviimise probleemidega sagedamini kokku. Samal ajal nendel riikidel, kes integratsiooniprotsessi küsimärgi alla seadsid, on oma poliitilisi lubadusi kergem täita," ütles Szymański.

Poola asevälisminister ütles, et Poola, nii nagu ka teised Visegradi grupi riigid, loodavad tõsistele reformidele Euroopa Liidus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

126
Tagid:
analüütika, toiduapartheid, topeltstandardid, tervis, ühiskond, kvaliteet, toit, Visegradi grupp, Ida-Euroopa, Lääne-Euroopa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega