Saksamaa endine liidukantsler ja praegune Rosnefti direktorite nõukogu esimees Gerhard Schröder

"Ohtlik mõttetus". Schröder "lasi täis" USA kursi Venemaa suhtes

75
(Uuendatud 18:24 22.10.2017)
Saksamaa endine liidukantsler ja praegune "Rosnefti" direktorite nõukogu esimees ütles välja, millest Euroopa Liidus väga paljud mõtlevad, kuid kaugeltki kõik ei suuda seda valjusti välja öelda, mõtiskleb raadio Sputnik autor

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Gerhard Schröder, Saksamaa endine liidukantsler ja praegune "Rosnefti" direktorite nõukogu esimees ütles välja mõtte, milleks ükski praegune Euroopa poliitikas ilma tegev poliitik pole võimeline. Euroopa Liidus on kindlasti mõjukaid ja isegi väga mõjukaid inimesi, kes mõtlevad samuti, kuid selle väljaütlemiseks ei jätku neil julgust. Nad kardavad, et paljugi, mis juhtuda võib. Panevad nahka kõige naha ja karvadega. Schröder julges.

Schröder: USA-l on vaja nõrka Venemaad >>

Tema arvates on Vana maailm, erinevalt USA-st, Venemaa õitsengust huvitatud. Tsiteerime: "USA arvates on Venemaad võimalik isoleerida. Poliitilisest seisukohast on see mõttetu ja majanduslikult ohtlik." See sümboolne avaldus kõlas Euraasia majandusfoorumil Veronas.

Poliitika poliitikaks, kuid Euraasia ruum selle tohutu potentsiaali ja integreerumisvõimalustega ei ole kuhugi kadunud. On muidugi neid, kes seda heameelega teeksid, kuid hammas ei hakka peale. See on muide ainuke EL foorum, kus Venemaa ja Euroopa äriringkonnad "Suure Euraasia" probleeme arutavad ja tulevikku prognoosida püüavad.

Schröder tuletas lühikese mäluga tegelastele meelde, et ÜRO Julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks olev Venemaa ei saa USA Venemaa nõrgestamise sooviga leppida. Euroopa ja Saksamaa huvi seisneb eks-kantsleri arvates selles, et Venemaa õitseks ja sellele on lihtne seletus: Saksamaa vajab oma majandusele müügiturgu ja ressursse. Kas pole pragmaatiline? Kahtlemata.

USA liitlased tulevad Venemaa ja Hiina poolele üle >>

Kuid ka Venemaal on plaan muuta riik globaalseks energeetikariigiks ja ta peab selles kontekstis müüma energiaressursse. Schröder lisas, et "Venemaa destabiliseerimist" pole mõtet jätkata. Tuleb töötada selle nimel, et Venemaa-vastased sanktsioonid tühistataks. Üldiselt formuleeris ta kõnekalt selle, mida Washingtonis kõige rohkem kardetakse — Venemaa häid suhteid Euroopa ja tema tunnustatud veduri – Saksamaaga. Kui selline strateegiline liit tekiks, muutuks maailma geopoliitiline olukord tundmatuseni. Lihtsamalt öeldes, julgeolek suureneks ja saabuks õitseng, kui soovite. Tänapäeval on see sõna muutunud suisa imeasjaks.

Pärast sellist avaldust paiskub Schröderi peale kahtlemata uus kriitika- ja süüdistustetulv. Aga ega see tal esimene kord ole. Möödunud aastakümnendeil süüdistati teda ja Prantsusmaa president Jacques Chira'i, ja see on veel pehmelt öeldud, et nad "julgesid" keelduda USA toetusest Iraaki tungimiseks. Umbes samal ajal langes Schröderi kaela süüdistustelaviin liiga tihedates sidemetes Moskvaga.

Zahharova: USA rikub sihilikult suhteid Venemaaga >>

Kui keegi äkki enam ei mäleta, siis tookord oli see seotud mööda Läänemere põhja kulgeva Põhja-Euroopa gaasijuhtme ehitusega Venemaalt Saksamaale ja kõrge ametikoha saamisega konsortsiumis, kus domineerib "Gazprom". Nüüd tunneb maailm seda projekti "Nord Streami" nime all. Gerhard Schröder ja Vladimir Putin olid selle autoriteks ja "mootoriteks". Gaasijuhe oli suunatud eranditult vastastikuse kasu saamisele ja kahe maa aktiivsele koostööle. Ja muuseas, on täitnud ja täidavad täies mahus seda rolli, kui palju Moskva ja Berliini heade suhete vastased kaikaid kodaratesse loopida ka ei püüaks.

Nüüd, mil käsil on juba "Nord Stream 2" projekti arendamine, on see publik taas aktiviseerunud. Neil on küll suur soov ja tahe kinnitatud plaanid nurjata, kuid paistab, et nende šansid ei ole suured. Ennekõike käib see USA ja Washingtoni kontrolli all olevate bürokraatlike struktuuride kohta. Euroopa Komisjon palus EL Nõukogult volitusi Euroopa Liidu nimel läbirääkimiste pidamiseks väitega, et "Nord Stream 2" ümber on teatud "juriidiline vaakum", mis tuleb täita mingite läbirääkimiste käigus.

Euroopa poliitikud tunnistavad de-facto Krimmi kuulumist Venemaale
© Sputnik / Константин Чалабов

Rosnefti nõukogu esimeheks sai Gerhard Schröder >>

Kuid vabandage, härrased, Euroopa Komisjon ei saa olla läbirääkimiste osapooleks puhtärilises projektis. Nagu filmis: soovid ei lange kokku võimalustega (parafraas toostist L. Gaidai kultusfilmis "Kaukaasia vang": "Joome selle terviseks, et meie soovid langeksid alati kokku meie võimalustega" – toim.). Kuid siin tuleb tegemist teha väga spetsiifilise publikuga, keda on väga kerge üles kütta. Ja oma siira ning pragmaatilise arvamusega Schröder seda tegigi. Jääme ootama uusi julgeid avaldusi ja kui need ilmuvad, proovime nendest rahuldust saada. See ongi ju sõu peaeesmärk – naudingut pakkuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

75
Tagid:
majandus, sanktsioonid, Nord Stream 2, Rosneft, Gerhard Schröder, Euroopa, USA, Saksamaa, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega