Sõjaväeõppused Lätis, illustratiivne foto

Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri

161
(Uuendatud 19:36 22.10.2017)
Sellest, miks "Venemaa sissetungi ohu" teema ekspluateerimine on saanud mitte niivõrd moeasjaks, kuivõrd majanduslikult tulusaks, on juttu RIA Novosti materjalis

Andrei Stanavov, RIA Novosti 

Automaatide tärin, kaevikud, soomukid, üle 3,5 tuhande tegevväelase, reservväelase ja kaitseliitlase kõigist Balti riikidest – Läti võõrustab koos NATO liitlastega esmaspäevast alates rahvusvahelisi sõjaväeõppusi "Silver Arrow 2017". Eksperdid on veendunud, et lõputu manöövrite jada ja NATO sõjalise kohaloleku laiendamine Venemaa läänepiiri ääres ei ole enam poliitika, vaid ka tulus äri, eriti Balti riikidele. 

Mannetud manöövrid

Õppused Silver Arrow 2017 ei ole millegi poolest tähelepanuväärsed. Neid NATO õppusi korraldatakse alates 2014. aastast ja lippude alla kogunevad 12 riigi sõjaväelased Lätist, Leedust, Eestist, Albaaniast, Itaaliast, Ühendkuningriigist, Poolast, Sloveeniast, Hispaaniast, Saksamaalt, USA-st ja Kanadast. Kui ametlikest formuleeringutest omadussõna "mastaapsed" ära jätta ja lähtuda reaalsest osavõtjate hulgast, siis ei paista mastaapsust kusagilt.

"Venemaa relvajõudude motolaskurpolgus on sõjaaja koosseisu järgi 2,4 tuhat meest, märgib "Vozdušno-Kosmitšeski Rubež" (Õhu- ja kosmoseväe võimekusepiir) sõjaline ekspert Mihhail Hodarjonok. Seega õppustel osalevad 3,5 tuhat meest ei kanna isegi brigaaditaset välja. Lärmi lüüakse palju, kuid operatiiv-strateegiline tähendus on nullilähedane. Seejuures on, nagu alati, kuulda tugevat trummipõrinat, fanfaarihelisid ja muud lärmi".

President Niinistö: soomlased ei usu Venemaa ohtu >>

Tema sõnul on "Hõbenoole", nagu kõikide teistegi Baltikumis läbiviidavate sõjaväeõppuste puhul, selgelt väljendatud Venemaa-vastane suunitlus ja poliitilised motiivid, mis prevaleerivad sõjalise väljaõppe üle.

Väärib märkimist, et NATO on hakanud läbi viima regulaarseid sõjaväeõppusi Venemaa piiridel pärast Krimmi ühendamist ja relvakonflikti puhkemist Ukrainas, mis viis suhete halvenemiseni Venemaa ja Lääne vahel. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu on korduvalt teatanud, et paljudel bloki manöövritel on "avalikult Venemaa-vaenulik iseloom ja Venemaa-vastane suunitlus". Seejuures on Moskva alati rõhutanud, et Moskva ei ründa kunagi ühtki NATO riiki.

"Nad ei tegele seal mitte niivõrd sõjalise väljaõppega, kuivõrd kunstlike pingete tekitamisega Venemaa ja NATO vahel. NATO struktuuris on Balti riigid sõjalis-poliitilise skisofreenia ja hüsteeria generaatoriks, kaubaks, mida müüakse ja mille pealt võib hästi teenida," teatas Hodarjonok.

"Venemaa oht" vabamüügis

"Kaup" läheb tõesti hästi. Alates hamburgeritest USA sõjaväelastele kuni miljonitesse ulatuvate Lääne investeeringuteni siinsete sadamate ja lennujaamade arendamisse – võimalusi "Venemaa ohust" kasu lõigata on musttuhat ja seepärast on baltlased selle äri käima lükanud.

Lihtne skeem töötab tõrgeteta: piisab, kui hirmunud nägu pähe teha ja Vene tanki kujutav plakat kõrgemale tõsta, kui dollarid koos sõjaväevarustusega hakkavad kohe sirgetes ridades piirkonda marssima. Nagu imeväel remonditakse ära maanteed ja raudteed, uuendatakse strateegilise tähtsusega lennuväljad ja sadamad.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

"NATO ja Ameerika vägede viibimine Balti riikide territooriumil on riigi juhtkonnale majanduslikult kasulik," märgib strateegilise konjunktuurikeskuse direktor Ivan Konovalov. Et uute sõjajõudude paigutamist põhjendada, hoitakse sõjalist pinget pidevalt üleval. See on üsna suur äri, sest sellise hulga väeüksuste paigutamine nõuab tõsiseid kulutusi. Raha eraldatakse olemasoleva taristu hoolduse ja uue väljaarendamise arvelt – lennuväljad, teedevõrk, meresadamad. Paljude hinnangute kohaselt võib Klaipeda sadam varsti muutuda suureks NATO mereväebaasiks".

Sõjaline ekspert on veendunud, et kui Poola on rahalises mõttes suurel määral sõltumatu, siis Balti riikides on see keeruline ja vaata et määrava tähtsusega. Välismaa vägede pidev kohalolek ja nendele regulaarsete õppuste korraldamine toob Balti riikide eelarvetesse suuri summasid. Lisaks osalevad välismaiste väeüksuste toetamises kohalikud ettevõtjad, kas sellelt samuti oma seeklid teenivad. Seda kõike tehakse "Venelased tulevad!" retoorika saatel.

Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks >>

Praegu on Poolas ja Balti riikides rotatsioonikorras mitu NATO väekoondist, sealhulgas USA soomusbrigaad, mille relvastuses on sadakond M1A1 Abrams tanki, sada viiskümmend Bradley soomukit, 50 liikursuurtükki M109 Paladin ja miinipildujad ning 80 tankitõrjeraketti Javelin. Isikkoosseisu on selles üle kolme tuhande. Võrdluseks, Läti relvajõudude isikkoosseis kokku 5 tuhat inimest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

161
Tagid:
poliitika, analüütika, majandus, oht, sõjaväeõppus, Silver Arrow 2017, NATO, Venemaa, Balti riigid, Baltimaad, Läti
Teema:
NATO idarindel (273)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega