Aserbaidžaani presidendi administratsiooni hoone

Aserbaidžaan „pesi“ Eestis tegutsevas pangas puhtaks miljardeid eurosid

70
(Uuendatud 11:45 06.09.2017)
Ajaleht Guardian kinnitab, et Aserbaidžaani valitsev ladvik „pesi“ Suurbritannia ettevõtete abiga puhtaks 2,9 miljardit dollarit, ülekanded sooritas Danske panga Eesti filiaal

TALLINN, 5. september — Sputnik. Danske panga Eesti filiaal täheldas 2014. aastal kahtlustäratavat tegevust ja hiljem edastas pangaväljavõtted Taani päevalehele Berlingske Tidende, organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskusele (OCCRP), Guardianile ja teistele meediaväljaannetele.

Ajaleht Guardian kinnitab, et Aserbaidžaani valitsev ladvik „pesi" Suurbritannia ettevõtete abiga puhtaks 2,9 miljardit dollarit. Ülekanded sooritati Danske panga Eesti filiaali kaudu, esmakordselt osutas krediidiasutus kahtlastele ülekannetele tähelepanu 2014. aastal, teatab PRIME.

Eesti on kistud Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaali
© Sputnik / Владимир Федоренко

Nagu kirjutab Guardian, sooritasid Aserbaidžaani võimud aastatel 2012 kuni 2014 üle 16 000 sissemakse. „Teatud osa sellest rahast maksti välja poliitikutele ja ajakirjanikele rahvusvahelise ulatusega lobitöö raames, mis oli suunatud Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi vastase vastuseisu vähendamisele ning riigist positiivse kuvandi kujundamisele,” öeldakse artiklis.

Eesti on kistud Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaali >>

Guardiani uuringu andmetel olid rahapesuskeemi raames Aserbaidžaani poolt volitatud juriidilisteks isikuteks Suurbritannias registreeritud ettevõtted Metastar Invest, Hilux Services, Polux Management ja LCM Alliance. Raha saadeti nendele ettevõtetele lääne maksesüsteemide kaudu, ülekanded sooritas Danske panga Eesti filiaal.

Esmakordselt pööras pank tähelepanu kahtlustäratavale tegevusele 2014. aastal, hiljem anti pangaväljavõtted üle Taani päevalehele Berlingske Tidende, organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskusele (OCCRP), Guardianile ja teistele meediaväljaannetele, tänu millele osutus võimalikus tolle uurimise läbiviimine, millest Guardian kõneles.

Nende seas, kellele Aserbaidžaani valitsusladvik raha üle kandis, mainib ajaleht Saksamaa ja Itaalia poliitikute Eduard Lintneri ja Luca Volontè ning Bulgaaria poliitiku Kalin Mitrevi nime.

Märgitakse, et Lintner oli 2013. aastal Aserbaidžaani presidendivalimistel vaatlejaks ja väitis, et valimised kulgesid „Saksa standardite“ kohaselt, aga kahe nädala pärast Berliini tagasi jõudes sai ta 61 000 euro suuruse rahaülekande. Ajaleht kinnitab ka, et Volontè sai üle kahe miljoni euro ja Mitrev teenis Aserbaidžaani kompaniilt Avuar eraviisiliste konsultatsioonide eest vähemalt 425 000 eurot.

Ajaleht kirjutab, et 2012. aastal registreeriti Aserbaidžaani volitatud isikuks Suurbritannia ettevõte Metastar Invest, kelle arvete kaudu kanti raha üle Luca Volontèle, ligi 29 miljonit dollarit kandis üle Rosoboronexport.

Guardian kinnitab, et mõned ülekanded on seotud ühe teise rahapesuskeemiga kogusummas 20 miljardi dollarit, mis sai ristitud „ülemaailmseks pesumajaks“ (The Global Laundromat) ja mis toimis aastast 2010 kuni 2014. aastani.

Samuti teatatakse, et Bakuus asuv eraettevõte Baktelekom MMC tegi kõnealust skeemi kasutades ülekandeid enam kui 1,4 miljardi dollari ulatuses. OCCRP andmetel on ettevõttel soojad suhted Aserbaidžaani esimese leedi Mehriban Alijevaga.

Juurdlusandmete kohaselt kasutati skeemi valitsuse ettenägematute kulude katmiseks, „sealhulgas Aserbaidžaani esimese asepeaministri Yaqub Eyyubovi raviarvete tasumiseks”. Nagu ajaleht kirjutab, tehti Suurbritannia ettevõtete arvetelt väljamakseid Aserbaidžaani saadikule Euroopa Liidus Emin Eyyubovile ja presidendi pressisekretärile Azer Kasymovile. Ühtlasi märgitakse, et skeemis “ilmuvad välja” USA presidendi Sonald Trumpi äripartnerid Bakuu Trump Toweri rajamise projektis.

Bakuu
© Sputnik / Мурад Оруджев

Bakuu eestimaalase pilguga >>

Seos „ülemaailmse pesumajaga“ The Global Laundromat

Meenutame, et tänavu märtsis kirjutas Guardian, et rahvusvahelise rahapesuskeemi raames viidi Venemaalt seitsmeteistkümne Suurbritannia ja USA suurima panga kaudu välja vähemalt 20 miljardit dollarit. Pangaväljavõtted „ülemaailmse pesumaja“ kohta saadi organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskuse anonüümsete allikatelt ja Venemaa ajakirjanike poolt. OCCRP esitas need andmed Guardianile ja meediapartneritele  32 riigis.

Kuritegelikku skeemi segatud pankade hulgas on nimetatud brittide HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays ja Coutts ning ameeriklaste Citibank ja Bank of America.

Eesti pangad osutusid samuti Venemaalt liikunud raha „pesuskeemi“ segatuks, nende kaudu on „pestud“ umbkaudu 1,6 miljardit ebaseaduslikul teel teenitud dollarit, mis on selle Baltimaa jaoks rekordiliseks summaks.

Suur osa antud rahast liikus läbi Danske panga Eesti filiaali. Uurimine tuvastas, et raha liikus ka pankade Versobank, Krediidpank, SEB ning Citadele panga Eesti filiaali, Swedbanki ja Tallinna Äripanga kaudu.

70
Tagid:
rahapesu, poliitika, majandus, Danske, The Guardian, Azerbaidžaan, Suurbritannia, Eesti
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega