Железная дорога. Иллюстративное фото.

Vene Raudtee kaalub reisiliini loomist Peterburi ja Berliini vahel

77
(Uuendatud 17:35 04.08.2017)
Vene Raudtee kaalub reisiliini loomist Peterburi, Kaliningradi ja Berliini vahel, mis kulgeks läbi Läti, Leedu ja Poola

TALLINN, 4. august — Sputnik. Kaliningradi Raudtee juhi Viktor Glomolzini sõnul on olemas idee, et rong sõidaks Berliinist läbi Poola Kaliningradi ning sealt läbi Leedu ja Läti Peterburgi. Ideed arutavad tema sõnul töörühmad kõikidest nimetatud riikidest, vahendab ERR viitega uudisteagentuurile TASS.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb >> 

Läti Raudtee juht Māris Ozols ütles, et ettevõte otsib erinevaid võimalusi, kuidas rahvusvahelist reisiliiklust suurendada. Vene Raudtee ettepanek on üks võimalus, kuid hetkel ainult idee tasemel ning on palju vastamata küsimusi.

Golomolzini sõnul oleks marsuut majanduslikult paljulubavam kui Kaliningradi ja Berliini vaheline liin, mis käivitus 2003. aastal kuid suleti 2013. aastal.

Vene transiiti Läti kaudu tõmmatakse koomale >>

Venemaa riiklik raudteekompanii Venemaa Raudtee (RŽD) on hiljuti keeldunud suuremast osast kaubavedudest Venemaalt Läti sadamatesse, vahendas Sputnik Eesti maikuus. Tegu on kaubaga — nagu naftasaadused, väetised, kivisüsi ja erinevad metallid, mida on seni küllaltki lihtsalt raudtee kaudu Lätti veetud, nentisid olukorraga kursis olevad isikud uudisteagentuurile Reuters.

Kui Venemaa Raudteelt kommentaari küsiti, kinnitas ettevõte, et mingeid piiranguid Lätti suunduvatele kaubavedudele pole kehtestatud ning et iga kaubavedu käsitletakse ettevõttes eraldi.

Venemaa naftatoodete vedu läbi Eesti ja Läti sadamate võib käesoleval aastal täielikult lõppeda, kirjutas Sputnik Eesti märtsis. Balti mere äärsetesse Venemaa sadamatesse, eelkõige Ust-Luugasse ja Primorskisse kavatsetakse suunata mitte ainult Venemaa, vaid ka Valgevene naftatoodang.

Tiit Vähi kohtus ettevõtte Venemaa Raudteed asepresidendiga >>

Ust-Luugasse suunatakse kõik, mitte ainult Vene päritolu eksportnaftatooted raudteed pidi. Märtsi alguses suurendas Venemaa Raudtee-ettevõte allahindlust Valgevene Barbarovi (Mozõri naftatehas) ja Novopolotski ("Naftan" naftatehas) raudteejaamadest Loode-Venemaa sadamatesse seniselt 25%-lt 50 %-le.

Naftaeksport Ust-Luuga sadama kaudu suurenes 2016. aastal 3,3 miljoni tonni võrra 30,1 miljonile tonnile, mis ületab Balti torujuhtmesüsteemi võimsuse. 2017. aastal võib kütuste ümberlaadimine Ust-Luuga sadamas veelgi suureneda, sest "Transneft" kavatseb lõpetada Venemaa naftatehaste toodangu ekspordi Balti riikide sadamate kaudu lõplikult. 

Sillamäe sadam
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Eesti ettevõtted ja poliitikud "TransRossijal" >>

Läti, Leedu ja Eesti sadamate kaubakäive vähenes 2016. aastal 138,94 miljoni tonnini. Balti riikides, välja arvatud Leedus toimus veoste ümberlaadimise mahu vähenemine.

Sel aastal võib Läti kaotada kuni 5 tonni veoseid. Venemaa naftatarned läbi Ventspilsi sadama vähenesid pärast torujuhtme ja terminali käikulaskmist Primorskis märgatavalt. 2003. aastal "kuivendas" "Tarnsneft" Ventspilsi sadama, lõpetades sealtkaudu naftaekspordi täielikult.

Aastatel 2012 kuni 2016 langes kaubakäive Ventspilsi sadamas, kus laaditi ümber peamiselt Venemaalt ja Valgevenest saabuvaid naftasaadusi 30,3 miljonilt tonnilt 18,8 miljonini.

Balti transiidi lõpp >>

Vastavalt audiitorfirma PricewaterhouseCoopers uurimusele vähenesid aastatel 2005-2015 Eesti rahvusvahelised kaubaveod tervikuna 50%. Venemaa keeldumise tõttu kasutada Eesti sadamaid vähenes kauba käive sadamates 26% ja raudteel 68%.

77
Tagid:
rahvusvaheline, raudtee, majandus, Venemaa Raudteed, Viktor Glomolzin, Peterburi, Kaliningrad, Poola, Läti, Saksamaa, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega