Saudi Araabia kaamelid armastavad Eesti otra, illustratiivne foto

Saudi Araabia kaamelid armastavad Eesti otra

64
(Uuendatud 16:19 11.07.2017)
Eesti ettevõtete kaupade ja teenuste eksport on kasvanud möödunud aastaga võrreldes 15% võrra, mida võiks lugeda statistiliseks veaks, kui riigi majandus ei oleks nii väikene

ТАLLINN, 10. juuli — Sputnik, Аleksei Toom. Eesti väliskaubandus näitab fantastilist tõusu – eksport on möödunud aasta maikuuga võrreldes kasvanud ligikaudu 15% võrra. Nagu ütleb riigi statistikaamet, ulatub Eesti ettevõtete müügimaht välisturgudel 1,2 miljardi euroni.

Mais kaubavahetus hoogustus >>

Statistikute andmeil on Eesti toodangu peamisteks välistarbijateks jätkuvalt Soome, Rootsi ja Läti, kuhu veetakse välja põhiliselt metsatööliste ja puidutöötlemisettevõtete, aga ka metallitöötlejate töövilja.

Teada on, et tänu riigi väiksusele ja tema tööstustoodangu äärmiselt napile mahule suudab üks mahukas väliskaubandustehing, nagu ka ühe suhteliselt suure ettevõtte edu või langus riikliku statistikaga imesid korda saata. Näiteks energiaettevõtte Eesti Energia, kes teatavasti kaevandab põlevkivi ja toodab sellest põlevkiviõli ning elektrienergiat, käibe kasv tagab hüppelise tõusu nii kogu riigi majandusnäitajate kui ka tööstustoodangu ekspordi näitude osas. Riigi mineraaltoodangu ekspordi maht, nagu ütleb statistika, on 2016. aasta maikuuga võrreldes kasvanud 53 miljoni euro võrra. Arvud kinnitavad, et Eesti tööstustoodangu maht on möödunud aasta maiga võrreldes kerkinud lausa 13%, seda põhiliselt tänu elektrienergia tootmisele ja põlevkivi kaevandamisele.

Saudi Araabia ostab põlevkiviõli

Nelja ettevõtte toodangul eesotsas eelmainitud Eesti Energiaga põhineva põlevkivitööstuse elavnemine on omakorda seletatav Araabia riikide ja Venemaa jõupingutustega. Naftat töötlevatel riikidel õnnestus ühisel jõul saavutada maailmaturul nafta hinna tõus ja muuta seeläbi ka põlevkiviõli tootmine ning eksportimine taas rentaabliks. Olulist rolli etendasid ka eelmise valitsuse poolt sätestatud meetmed põlevkiviettevõtetele tehtud maksusoodustuste näol.

Kaubavahetuse kasv jätkub >>

Rõõmustavate faktide hulka võib kanda ka selle osa riiklikust statistikast, mis osutab ekspordi kasvule tervikuna ja eeskätt Venemaa suunal. Aga kuivõrd Eestis kahjuks ekskavaatoreid ja seadmeid mäetööstuse tarbeks ei toodeta, siis ilmselt võib sedalaadi toodangu väljavedu Venemaale seletada üksnes varem imporditud toodete reekspordina. Sedasama lausuvad statistikaameti töötajad ka Kanadasse tehtud mahukate tarnete kohta. Jääb vaid loota, et tegemist ei olnud nimetamata jäetud Eesti firmade ühekordse maikuise tehinguga, vaid soliidselt pikaajalise kauplemisskeemiga.

Saudi Araabiasse aga eksporditakse läbinisti Eesti oma kaupu: põlevkiviõli ja söödaotra. Võib ainult aimata, milleks oma isikliku naftaookeani kaldal elavatel saudidel Eesti põlevkiviõli tarvis on läinud. Eriti kummaline tundub see siis, kui meenutada, et araablased ameeriklasi ega sellevõrra ka kõiki teisi naftat asendava põlevkivi tootjaid eriti ei salli. 

Ericsson kindlustas Eestile Saksamaa turu

Mis puudutab otra, siis Saudi Araabiat peetakse praegu üheks maailma suurimaks selle teravilja kokkuostjaks ja juba mitmendat korda ostab ta seda otseste, mitte vahendatud tehingute tulemusena suurte partiide kaupa Eestist. Saudide kuninglik SGAF on ainus ettevõte, kellele on riik andnud volitused otra importida. Alates selle firma loomisest 2011. aastal ei jaga SGAF kommentaare ostutehinguid ega laovarude kohta, mis ekspertide hinnangul ulatuvad umbes 6–7 miljoni tonnini, kusjures riigi oma tarbeks kulub ligikaudu 500 000 tonni söödaotra kuus.

Valitsus andis heakskiidu toidusektori ekspordi edendamise tegevuskava koostamiseks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tooraineid eksportivast riigist tooteid eksportivaks riigiks >>

Eesti oder läheb nähtavasti kaamelite ja lammaste söödaks.

Nagu Eesti statistikaamet kirjutab, on ekspordi kasv Saksamaa suunal põhjendatav samuti niiöelda kohaliku toodangu, s.o Tallinnas toodetavate Ericssoni telefonide tarnemahtude suurenemisega.

Kuid riigi ekspordisaavutused ei muuda endiselt seda majanduse jaoks ebameeldivat fakti, et riigi väliskaubanduse bilanss on, nagu senini, jätkuvalt negatiivne. Statistika andmeil on väliskaubanduse negatiivne saldo koguni kasvanud – 2016. aasta 147 miljonilt eurolt käesoleva aasta maikuu seisuga 153 miljoni euroni, kuigi suhtarvudes ületas ekspordi kasv impordi kasvu umbes 1% võrra.

64
Tagid:
kaamel, oder, toodang, väliskaubandus, eksport, majandus, Statistikaamet, Saudi Araabia, Eesti
Samal teemal
Vihmavarjude ja kummikute import on tõusuteel
Jäätiseekspordi kõrghooaeg on suvel
Eesti toit on Hiina turule väga oodatud
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega