Jäätiseekspordi kõrghooaeg on suvel, illustratiivne foto

Jäätiseekspordi kõrghooaeg on suvel

12
(Uuendatud 12:25 13.06.2017)
Jäätiseekspordi kõrghooaeg jääb kolme suvekuusse, mil Eestist viiakse välja üle 40% jäätise aastasest kogusest

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Statistikaameti andmetel toodeti 2016. aastal Eestis ligi 8700 tonni jäätist, millest ligi pool eksporditi. Importjäätist toodi Eestisse ligi 2400 tonni. Jäätiseekspordi kõrghooaeg jääb kolme suvekuusse, mil Eestist viiakse välja üle 40% jäätise aastasest kogusest.

Valitsus andis heakskiidu toidusektori ekspordi edendamise tegevuskava koostamiseks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Jäätisetoodang ja selle eksport on viimastel aastatel kahanenud, samal ajal kui import püsib suhteliselt muutumatuna. Kui 2010. aastal toodeti Eestis ligi 11 000 tonni jäätist, siis võrreldes selle ajaga on toodetud jäätise kogus aasta-aastalt vähenenud. Et ligi pool toodetud kogusest eksporditakse, siis sarnaselt toodangu vähenemisega on kahenenud ka jäätise eksport.

2016. aastal eksporditi Eestist jäätist 13 riiki ja nelja maailmajakku. Peamiselt jõuab Eesti jäätis aga lähiriikidesse ning 2016. aastal läks 97% kogu jäätise ekspordist Balti riikidesse ja Soome. Samamoodi jõuab impordituna Eestisse peamiselt Läti, Leedu, Soome ja alates 2013. aastast ka Poola jäätis. Ühtekokku tuuakse Eestisse jäätist 14 Euroopa riigist.

Ministeerium asub toetama uute eksportturgude avamist, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

 

Jäätiseekspordi kõrghooaeg jääb kolme suvekuusse, mil Eestist viiakse välja üle 40% jäätise aastasest ekspordikogusest, ent aastate võrdluses on näha, et viimastel aastatel on ekspordihooaeg laienenud ka kevadesse ning algab juba märtsis-aprillis.

 

Valitsuskabinet kiitis heaks Maaeluministeeriumi ettepaneku käivitada toidusektori ekspordi edendamise tegevuskava koostamine aastateks 2018-2020.

Tegevuskava eesmärk on muuta Eesti tooraineid eksportivast riigist väärindatud tooteid eksportivaks riigiks

„Toidukaupade ekspordi edendamine on uue valitsuskoalitsiooni üks prioriteetidest. Eesti põllumehed on tublid ja võimelised tootma rohkem kui Eesti inimesed tarbivad, seepärast peame sellele toodangule leidma turu väljaspool Eestit," ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Ekspordimahu suurendamiseks ja uutele turgudele sisenemiseks on ülimalt oluline kaardistada koostöös ettevõtjatega potentsiaalseid sihtturge, rõhutas maaeluminister Tarmo Tamm.

12
Tagid:
jäätis, hooaeg, import, tootmine, eksport, Statistikaamet, Eesti