Illustratiivne foto

Rahandusminister Toomas Tõniste huvide konflikt

165
(Uuendatud 16:38 08.06.2017)
Ministri kohustuseks on riigi huvide kaitsmine – kas tuleb sellega toime IRL-i liige, ettevõtja Toomas Tõniste, kes saab tulu alkoholi sisseveost?

TАLLINN, 8. juuni ˗ Sputnik. Erakonna IRL ettepanek nimetada rahandusministriks Toomas Tõniste, kelle pereäri on otseselt seotud alkoholi ja magustatud karastusjookide importimisega, põhjustab paratamatult huvide konflikti riigi vajaduste ja eraettevõtjast ministri kasumiteenimise vahel.

IRL-i väljapakutud kandidaat Eesti rahandusministri ametisse Toomas Tõniste, et 90-ndate aastate keskpaigast peale tegutseb ta koos vennaga ettevõttes AS LTT, mille põhitegevusalaks on alkoholitoodete ning mõningate karastusjookide, lastetoitude ja kosmeetikatoodete import. Põhjalikumat teavet selle ettevõtte tegevuse kohta saab firma ametlikult kodulehelt, kus on ühtlasi kirjas, et ettevõte on asutatud ministri poolt mainitud daatumist mõne aasta võrra varem.

Alkoholikaubandus ja „pöörased" üheksakümnendad

Ka riikliku äriregistri andmetel, kuid nähtavasti mingil põhjusel muutus 1995. aastal selle omanik ning veidi varem,1994. aasta jaanuaris muutus ettevõtte käibemaksukohustusalane registreerimisnumber. Kes oli ettevõtte omanikuks kuni 1995. aastani ja mis temast sai, seda on juba ülimalt raske välja uurida.

Aga kõik, kes on olnud kursis alkoholi ja tubakatoodete Eestisse importimise vallas „pöörastel" 90-ndatel toimunuga, nendivad selles ettevõtluse valdkonnas valitsenud ilmnenud kõrget krimonogeensustaset. Mõned need ajad üle elanud staažikad ärimehed ütlevad, et alkoholi vedamine ja kaubastamine oli neil aegadel mõeldamatu ilma aktiivse osaluseta niinimetatud „katusepakkumises" (kuritegelikud rühmitused, kes garanteerisid kaitset ja tuge teatud protsendi eest ettevõtte kasumist). Mõningatel juhtudel oli alkoholikaubandus ja salaviinaäri täielikult kuritegelike autoriteetide käpa all.

Sedasorti hinnanguid võib pidada subjektiivseteks ning need ei kajasta kogu üldpilti 90-ndate aastate ärikeskkonnast. Omaaegsed keerukused ja vägivaldsused ei heida mingil määral varju potentsiaalsele rahandusministrile Tõnu Tõnistele, kes ütleb, et alustas äritegevust 1995. aastal.

Ennekõike ettevõtja

Ent minister Tõniste seotus alkoholiäriga ja karastusjookide müügiga loob paratamatult huvide konflikti, mis ei või jääda valitsuskoalitsiooni partneritele silma torkamata. Rahandusministeeriumi uutest maksualgatustest üheks kõige „tulisemaks" kujunes alkoholiaktsiisi tõstmine ja magustatud karastusjookide maksustamine. Nii esimene kui teine kajastub kindlasti Tõnistete perekondliku ettevõtte ärihuvides. Üsna imelik on kuulda ja lugeda, et rahandusministri erattevõtlust esitletakse tema eelisena.

Toomas Tõniste on juba ajakirjanikele väitnud, et praegune valitsus on maksudega „üle pingutanud", nii et ta mõistab ettevõtjate poolset kriitikat. Tema ise eeldab „stabiilsemat maksukeskkonda" ja tahab taastada ettevõtjate usalduse. Tegelikult kõneleb Tõniste iseendast ja oma vennast, kinnitades, et asub ministrina tegutsema enda kui ärimehe huvides. Eesti on väike riik silmaähtava nappusega kogenud riigimeestest, kuid ta pole siiski sedavõrd väike, et ministrite mõtlematute ametissenimetamistega konfliktiolukordi tekitada.

Infoks:

Koos oma kaksikvenna Tõnuga purjetajana kuulsust kogunud värske rahandusminister Toomas Tõniste alustas äritegevust 90ndate esimeses pooles, ikka koos vennaga.

Praegu on Tõniste ettevõtlustegevuse üks alusambaid toiduainete ja jookide hulgimüügifirma LTT, mis asutati 1995. aastal. Ettevõtte käive ja kasum on viimastel aastatel stabiilselt kasvanud, ulatudes tunamullu vastavalt 13,2 ja 0,75 miljoni euroni.

Abikaasa Ingrid Tõnistega kahasse kuulub vastsele rahandusministrile ka OÜ Breting, mis tegutseb aastast 1996 ja on pakkunud selle aja jooksul reklaamiteenuseid, müünud riideid ja jalatseid ning tegelenud ka kinnisvaraäriga. 2015. aasta majandusaasta aruande järgi on firma põhitegevusalaks lastekaupade hulgimüük. Näiteks on Breting Soome lasterõivaste tootjafirma Reima ainuesindaja Baltikumis.

2015. aastal on muidu kasumlik ettevõte kahjumisse kukkunud, kuid selle põhjuseks on majandusaasta aruandes toodud lootusetu võla mahakandmine. Lasteriiete müük ongi rohkem abikaasa Ingridi pärusmaa, tema on ka ettevõtte tegevjuht.

Allikas: Postimees

165
Tagid:
pereäri, alkohol, IRL, Tõniste, Toomas Tõniste, minister
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega