Itaalia kui Euroopa Liidu liikmesriik oli sunnitud alluma Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioonidele

Euroopa sanktsioonid Venemaa vastu: mure kõigile

89
Euroopa Liidu Venemaa-vastaste sanktsioonide mõttetus on ilmselge kõikidele, arvab kaubandussuhete spetsialist Sergio Russo, kuid poliitilised ambitsioonid segavad realistlikku arusaamist asjadest

TALLINN, 6. mai — Sputnik Eesti, Irina Tihhomirova. Itaalia kui Euroopa Liidu liikmesriik oli sunnitud alluma Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioonidele. Probleemidest, millega puutusid seetõttu kokku Euroopa ettevõtted, rääkis portaalile Sputnik Eesti Itaalia-Venemaa kaubanduskoja liige, Euraasia majandusühenduse tollidokumentide spetsialist Sergio Russo.

Введение санкций против России и ответные шаги
© РИА Новости, Инфографика

Tema sõnul Itaalia on äärmiselt huvitatud kaubandus- ja majandussuhete arendamisest Venemaaga, kuid Itaalia ettevõtteid takistavad selles Euroopa Liidu majandussanktsioonid, samuti Venemaa poolt Euroopa Liidu liikmesriikidele kehtestatud vastusanktsioonid.

Kuidas Itaalia ettevõtted reageerisid, kui nad said teada, et Venemaa kehtestas vastusanktsioonid?

Konflikt sai ju alguse juba president Barack Obama valitsemise ajal. Ta lohutas eurooplasi oma impordiasendusega, lubades avada Euroopa kaupadele Ameerika turu, kuid Obama pole enam võimul ja tema lubadused on põrmuks saanud.

Kuid peamine seisneb selles, et Ühendriigid kehtestasid kõikidele Euroopa riikide kaupadele niivõrd kõrged tollimaksud, et Ameerika turule tulek osutus Euroopa ettevõtetele mõttetuks. Itaalia ettevõtetel olid üsnagi helged lootused oma toodangu ekspordiks isegi Venemaa vastusanktsioonide tingimustes, kuid kaubavahetusest saadavad tulud hakkasid kiiresti vähenema ja Itaalia vaid kaotab Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest.

Kes kannatab sanktsioonide läbi rohkem — kas Itaalia või Venemaa ettevõtjad?

Sanktsioone tuleb käsitleda kahest aspektist, mille mõju on täiesti erinev. Esimene aspekt puudutab sanktsioone, mille Euroopa kehtestas Venemaale: eurooplased ei saa müüa oma kaupu Venemaale.

Teine moment seisneb Venemaa vastusaktsioonides, mille tulemusena EL-st Venemaale eksportida lubatud toodang ei ole Venemaal vastusanktsioonide tõttu aktsepteeritud. Need on kaks erinevat probleemi. Asi on selles, et Euroopa parlament ei arvestanud sanktsioonide kehtestamisel Euraasia majandusühenduse (EAMÜ) mõju.

Kui Venemaa ettevõtetel on näiteks vaja mingit toodangut, mida tal ei ole võimalik sisse osta EL-st, sest see on sanktsioonide nimekirjas, siis saavad nad seda sisse vedada Kasahstani või mõne muu EAMÜ riigi kaudu. Ja kõik on hästi, eesmärk saavutatakse ja jumalaga, sanktsioonid! Kui Venemaa kehtestas vastusanktsioonid, tundus eurooplastele, et nad võiksid kasutada samasugust trikki.

See tähendab, et saata kaubad näiteks Valgevenesse, märgistada need Valgevene kaupadena ja sealt edasi Venemaale vedada. Kuid mõne aja pärast sai Venemaa juhtkond asjadele jälile ja tõkestas sellise võimaluse.

Venemaa on suutnud muuta oma majanduspoliitikat ja hakanud arendama oma toodangut.
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kuidas Euroopa liidus kontrollitakse Euroopa ettevõtete poolt sanktsioonidest kinnipidamist, sest küllap nad püüavad nendest ikkagi mööda hiilida?

Võin rääkida, kuidas see toimub Itaalias: ettevõtted, kes soovivad müüa oma toodangut Venemaale, peavad saatma vastava taotluse väliskaubanduse ministeeriumisse. Kui toodang on sanktsioonide nimekirjas, ei saa nad ekspordiluba.

Millistes valdkondades on Itaalia kaubavahetusest Venemaaga huvitatud?

Itaalia, nagu märkis Vladimir Putin, on koos Hiina, Saksamaa, Hollandi (kuigi Holland tegutseb ka finantssektoris) ja Valgevenega üks viiest juhtivast Venemaa kaubanduspartnerist. Seepärast võib öelda, et kogu Itaalia tootmissektor on huvitatud koostööst või peab Venemaad tähtsaks kaubanduspartneriks.

Kahtlemata on venemaalased huvitatud 3F toodangust: food (toiduained), fashion (moekaubad) ja furniture (mööbel), kuid ka muust tööstustoodangust.

Milline on olukord Itaalia ja Venemaa kaubavahetuses praegu ja milliseid samme astuvad Itaalia ettevõtjad, kes on huvitatud Venemaa turu säilimisest?

Viimastel aastatel on majanduslik ja poliitiline kriis andnud kahe maa kaubandussuhetele tugeva hoobi. Itaalia on kaotamas olulist osa ekspordist Venemaale ja vaevalt, et ta suudab seda turuosa Venemaal tulevikus taastada.

Paljud Itaalia ettevõtted, mis on Venemaa vastusanktsioonidest kannatada saanud, eelistasid tootmise sellesse riiki viia. Tüüpiliseks näiteks on mõnede ettevõtete töölehakkamine paljudes Venemaa regioonides, kus Itaalia ja Venemaa partnerid on asutanud näiteks ettevõtteid juustu tootmiseks.

Mul isiklikult on kaks sõpra, kes avasid piimatööstused Moskvas ja Rostovis.

Kas lähitulevikus on oodata olukorra muutumist?

Mulle tundub, et Itaalia eksportijad on Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamiseks juba kõik võimalikud meetodid ära kasutanud. Lähitulevikus, konkreetselt 2017. aasta juulikuus ootame me Euroopa Nõukogu poolt sanktsioonide ülevaatamist ja see on praegu ainuke lootus paremusele.

Õiend

Itaalia ja Venemaa kaubavahetuse bilanss on aasta aastalt langenud. Käesoleval aastal see negatiivne tendents ilmselt säilib. Erinevalt üldisest tendentsist toimus juunis Venemaal võrreldes 2015. aasta sama perioodiga müügi suurenemine jookide (12,9%), värviliste metallide (2,2%), pooltoodete (3,5%), keemia ja farmaatsiatööstuse toodangu (15,5%) osas. Suurim tõus on olnud transpordisektoris (48,1%). (Allikas Itaalia-Venemaa kaubanduskoda)

89
Tagid:
ambitsioonid, mõttetus, poliitika, intervjuu, majandus, sanktsioonid, Itaalia-Venemaa kaubanduskoda, Sergio Russo, EL, Itaalia, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega