Aktsiisitõus jõuab tanklahindadesse ilmselt järgmisel nädalal

Alkoholi ja mootorikütuse hinnad tõusevad

139
Aktsiisitõus jõuab tanklahindadesse ilmselt järgmisel nädalal

TALLINN, 1. veebruar — Sputnik. Alates 1. veebruarist tõusid aktsiisimäärad alkoholile ja mootorikütusele, alkoholiaktsiis tõuseb veel täiendavalt ka juulikuus.

Kütuseaktsiisi määrad pidid algselt tõusma jaanuaris, ent valitsus lükkas selle edasi veebruari. Diislikütuse tuhande liitri aktsiisimäär tõusis kolmapäeval seniselt 448 eurolt 493 euroni, öeldi rahandusministeeriumist BNS-ile.

Ministeeriumi teatel moodustas mootoribensiini liitrihinnast aktsiis enne 0,465 eurot ja pärast aktsiisitõusu 0,512 eurot, diislikütuse liitri hinnast moodustas aktsiis enne 0,448 eurot ja pärast aktsiisitõusu 0,493 eurot.

Alkoholiaktsiisi tõus on plaanitud nii veebruari kui juulisse, kusjuures kolmapäeval tõusis see veidi, ent juulis kasvab hoogsalt. Õlle etanoolisisalduse aktsiisimäär mahuprotsendi kohta liitris tõusis kolmapäeval seniselt 8,30 sendilt 9,13 sendini ja juulis 15,52 sendini.

Kuni 6-mahuprotsendilise etanoolisisaldusega veini ja kääritatud joogi aktsiisimäär liitri kohta tõusis kolmapäeval seniselt 48,55 sendilt 53,41 sendini, juulis kasvab see aga 77,44 sendini. Kange alkoholi aktsiisimäär tõuseb kuni aastani 2020 igal aastal 10 protsenti, tänavune tõus toimus samuti kolmapäeval. Üle 6-mahuprotsendilise etanoolisisaldusega veini ja kääritatud joogi aktsiisimäär liitri kohta tõusis seniselt 111,98 sendilt 123,18 sendini.

Kui 0,5-liitrine õlu maksis seni 1,09 eurot, siis pärast veebruarikuist aktsiisitõusu maksab see vaid aktsiisi hinnaosa arvestades 1,11 eurot ning pärast juuli aktsiisitõusu 1,29 eurot. Kui 4,5-protsendilise alkoholisisaldusega õunasiider makis 1,29 eurot, siis pärast kolmapäevast aktsiistõusu oleks selle hind 1,32 eurot ning pärast juuli aktsiisitõusu 1,46 eurot, tõi rahandusministeerium välja.

Kui 12-protsendilise alkoholisisaldusega 0,75-liitrise veinipudeli hind on praegu 5,79, siis pärast aktsiistõusu on see 5,89 eurot. Seni 20,90 eurot maksnud viina hinnaks kujuneb aga kolmapäevase aktsiisitõusu järel ilmselt 21,94 eurot, selgub rahandusministeeriumi arvutustest.

Juba jaanuari algusest tõusis maagaasi tuhande kuupmeetri aktsiisimäär seniselt 33,77 eurolt 40,52 euroni. Sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäär kasvas jaanuaris 8 protsenti, nii et kui seni maksis sigaretipakk 3,26 eurot, siis pärast aktsiisitõusu maksab see 3,53 eurot ehk aktsiisisumma tõuseb 27 senti.

Olerexi juhatuse liikme Alan Vahi hinnangul jõuab kolmapäeval toimunud aktsiisitõus mootorikütuste jaehinda ilmselt järgmisel nädalal, kuna nädala teises pooles hinnad tavapäraselt langevad ning tanklates on paari päeva kütusevaru.

"Mõju on lihtne. Kõik autod, mis täna terminalist välja sõidavad, on juba kõrgema aktsiisimääraga," rääkis Olerexi kütuste sisseostujuht Alan Vaht BNS-ile. Ta rääkis, et kohe hinnamuutus ilmselt tanklatesse ei jõua.

Selle taga on kaks põhjust — esiteks hinnad tavapäraselt nädala teises pooles langevad. Samuti on tanklates tavapäraselt kahe-kolme päeva kütusevaru. "Seega ma ei usu, et keegi hindu sel nädalal tõstab," rääkis Olerexi juhatuse liige.

Hinnalangus nädala teises pooles on tema sõnul tavapärane praktika, mille on toonud tugev konkurents turul. Nädalavahetuseks langevad hinnad üldiselt hulgihinna tasemele ehk marginaal kahaneb sisuliselt nulli, nii et kui võtta arvesse ka kliendisoodustused, müüvad tanklad kütust isegi miinusega.

139
Tagid:
hinnad, aktsiis, mootor, kütus, alkohol, Eesti