Mobiilsidetorn.

Tasuta internetti kõikidele peetakse mõttetuks unistuseks

25
Euroopa Komisjoni ettepanek järgida Eesti eeskuju ja tagada igale asustatud punktile vaba juurdepääs ülemaailmsesse võrku ei leia Euroopa teleteenust pakkuvate ettevõtete toetust.

TALLINN, 15. september — Sputnik. Euroopa telekommunikatsiooniteenuseid pakkuvad ettevõtted nimetasid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeri ettepanekut kindlustada 2020. aastaks kõik Euroopa asustatud punktid juhtmeta internetijuurdepääsuga ebareaalseteks ja mittetõsiseltvõetavateks. Eesti eeskuju tõestab, et võibolla nad siiski eksivad.

Eraettevõtetele idee ei meeldinud

Euroopa suurte sideettevõtete intensiivse lobitegevuse tulemusena keelduvad nad peaaegu ühehäälselt Euroopa Komisjoni ettepanekust kui Jean-Claude Juncker'i järjekordsest "elukaugest" ja ebareaalsest ideest. Nad väidavad, et varustada nelja aastaga Euroopa Liidu 120 tuhat asustatud punkti internetti vaba juurdepääsu võimaldavate seadmetega on nii olemasolevaid rahalisi vahendeid, kui ka selleks vajalike tööde mahtu silmas pidades võimatu.

Näiteks märgivad Euroopa telekommunikatsiooniettevõtete assotsiatsiooni lobitegijad, et Jean-Claude Juncker'i ettepanek sisaldab tingimusi, mis ei ole praktikas täidetavad ja on selle turusektori huvide seisukohast mõttetud. Mobiilsidepakkujad ei ole huvitatud paljude EL piirkondade "hõlvamisest", kus nõudlus nende poolt pakutavate teenuste järele ei kata nende võimaldamiseks vajalikke kulutusi. Seega peaksid Euroopa Komisjoni projekti realiseerimise kulud põhimõtteliselt kandma munitsipaalvõimud.

Eesti näide tõstab vastupidist

"Internetiga liitumise võimekus tähendab, et tarbija elukoht ja tema sissetulek ei tohiks olla takistuseks ülemaailmsele võrgule juurdepääsu saamisel. Seepärast kutsume me täna üles looma 2020. aastaks igale Euroopa väikelinnale ja külale võimaluse ühiskonnaelu peamistes keskustes vabaks juhtmeta juurdepääsuks internetivõrgule," teatas Juncker.

Sellega kordas ta tegelikult Tallinna seisukohta, mis nõudis paljude aastate jooksul järjekindlalt tasuta juhtmeta interneti juurdepääsu tagamist internetivõrgule.

Praeguseks on Eestis 1180 tasuta Wi-Fi interneti võrguühenduspunkti. Tasuta internet on kättesaadav praktiliselt igas riigi asustatud punktis. Loomulikult tuleb arvestada, et Eesti ei ole Euroopa kõige suurem riik, mis teeb seal juurdepääsuvõrgu loomise internetti lihtsamaks.

Euroopa komisjoni ettepanek (WiFi4EU), mis avaldati juba mõni tund pärast Junckeri esinemist, ei garanteeri iseenesest üldsegi tasuta WiFi ühendust kõikidele Euroopa asustatud punktidele. See dokument räägib vaid EL eelarvest 120 miljoni euro eraldamisest, millest piisab vähem kui 10 tuhande internetile juurdepääsupunkti loomiseks. Euroopa suurlinnades on sellised punktid reeglina juba olemas, kuid kui palju neid on, ei tea täpselt keegi.

 

25
Tagid:
WI-FI, mobiilside, Euroopa Komisjon, Jean-Claude Juncker, Euroopa, Eesti, EL