Brüssel kiirustab lepingule Washingtoniga alla kirjutama.

Brüssel kiirustab lepingule Washingtoniga alla kirjutama

27
Brüsselis algas järjekordne voor läbirääkimisi vabakaubanduse üle USA-ga. Euroopa Komisjon loodab, et leping õnnestub allkirjastada veel enne jaanuari. Kuid liidu liikmesriikide seas ei olda ühel meelel.

ТАLLINN, 12. juuli — Sputnik. Euroopa Liit loodab jõuda oma ajaloo suurima USA-ga sõlmitava kaubanduskokkuleppe allkirjastamiseni veel enne Barack Obama presidendiaja lõppemist tuleva aasta jaanuaris. Kuid paljudes liidu liikmesriikides ei ole mitmete selle lepingu sätete suhtes üksmeelt ja lepingu peamine pooldaja — Suurbritannia — lahkub läbirääkijate ridadest.

Üle saja riigiametniku osaleb Atlandi-ülese kaubandus ja investeerimispartnerluse (TTIP) üle peetavate läbirääkimiste 14. voorus, mis toimub käesoleval nädalal Brüsselis. Arutusel on kõik selle dokumendi sätted, mis lepingu autorite kavatsuse kohaselt on peaks kõiki kaubanduspiiranguid kaotades ühendama planeedi kaks suurimat majanduslikku blokki. Eesti on juba varem väljendanud oma vaieldamatut toetust sellele kokkuleppele, olles välisminister Marina Kaljuranna suu läbi teatanud, et vabakaubanduslepingu sõlmimine aitaks olulisel määral elavdada majanduslikke suhteid Euroopa ja USA vahel ning ergutaks majandust kiiremale kasvule.

Kui kõik sujub ilma üllatusteta, saab kokkuleppe esimene mustandvariant valmis suve lõpuks, nagu teatavad Euroopa väljaanded viitega oma allikatele Euroopa Komisjonis. Tõsi, seda sündmust oodati juba tänavu aprillis, eelmise läbirääkimiste vooru tulemusena. Ja omakorda eelnevalt oodati seda 2015. aasta detsembris. Oli ju tööga teksti kallal plaanitud valmis jõuda juba 2014. aastal.

Pettunud Euroopa riigijuhid süüdistavad viivituse pärast Ameerika poolt, kahtlustades teda innukuse puuduses. EL-i kaubandusvolinik Cecilia Malmström leiab samas, et peamiseks takistuseks lepingu edenemisele sai mõnede EL-i tegelaste populism. Ligi 3,5 miljonit eurooplast kirjutas alla petitsioonile TTIP-i и CETA (analoogse sisuga vabakaubandusleping Kanadaga) vastu, ligi kaks tuhat linna, omavalitsust ja maakonda kogu Euroopas on teatanud, et ei luba USA-ga plaanitava vabakaubanduslepingu sätteid oma territooriumil ellu rakendada. Möödunud nädalal maaliti Euroopa Komisjoni hoone ja hulk teisi ehitisi Brüsselis täis gräfiteid, mis tõotasid läbirääkijatele kõikvõimalikke ebameeldivusi, kaasa arvatud kastrulitekolistamise kontserdid ja muud kodanikuallumatuse avaldused.

Osa Euroopa poliitikute ja kontinendi kodanike seas tekitab leping USA-ga protestimeelt peamiselt selle saladuseõhkkonna tõttu, mis kokkuleppeid nende esitamise hetkest Euroopa Komisjoni eelmise presidendi, portugallase José Manuel Barroso poolt algselt ümbritses. Pealekauba leiavad paljud, et leping sunnib eurooplasi loobuma oma elanikkonna sotsiaalse kaitse põhimõtetest, viib tarbijate õiguste rikkumisteni ja toob Euroopa turule geneetiliselt muundatud toidukaubad. EL-i majandusanalüütikud omakorda kinnitavad, et see leping toob Euroopale mitmeid miljardeid kasumit.

 

27