Tallinnas on kinnisvara hinnad kasvuhoos.

Tallinnas on kinnisvara hinnad kasvuhoos

325
Maa-amet: pealinnas on keskmine ruutmeetri hind tõusnud 2% võrra. Sputnik rääkis kinnisvaraekspertidega ja sai selgust, milline olukord on täna kinnisvaraturul ja mis on elamispinna hinnatõusu põhjuseks.

ТАLLINN, 11. juuli — Sputnik. Maa-ameti andmetel oli Tallinnas käesoleva aasta juunis korteri ruutmeetri keskmiseks hinnaks 1582,6 eurot, mis on 2,3% kõrgem kui aasta tagasi. Tänavu maikuus oli korteri ruutmeetri hind 1569 eurot, mis on 14 euro võrra vähem kui eelmisel kuul.

Nagu rääkis Sputnikule kinnisvarafirma 1Partner Kinnisvara kinnisvarakonsultant Olga Kruglova, tõusevad korterite hinnad iga aastaga ligikaudu 1,5 — 2% võrra ja on praegu võrdlemisi kõrged. Olga ei usu, et hinnad hakkaksid langema, kuna tema sõnul on selle kohta üks hea indikaator, nimelt — enne kinnisvarahindade langust väheneb kinnisvaratehingute arv, kuid praegu seda ei toimu. Iga kuu jooksul müüakse Tallinnas 1100-1200 kinnistut, millest üle poole moodustavad korterid.

„Kui need numbrid ei muutu, siis mingisugust hindade langust ei tule, küll aga on juba näha stabiilsuse saabumist. Ühe kuu jooksul sooritatakse tehinguid rohkem kui möödunud aasta samal perioodil, teisel kuul aga — vähem. Kokkuvõttes tuleb välja, et hinnad ei ole oluliselt muutunud — ja nii on olnud juba õige mitu aastat," selgitas Kruglova.

Olga nentis, et kõige kõrgemad elamispinna hinnad on Pirital ja Kalamajas. Kuid arvuliselt palju kinnisvaratehinguid tehakse tema sõnul Lasnamäe piirkonnas, kuna see on Tallinna kõige suurem linnaosa, hästi väljaarendatud taristuga ja ostjate jaoks enam-vähem vastuvõetavate hindadega.

Mis mõjutab kinnisvara hindade kasvu

Kinnisvarafirma Ober-Haus Real Estate elamispindade ekspert Jekaterina Tšernikova ütles, et Tallinna üldist kinnisvaraturgu mõjutab kasvav hulk korteripakkumisi uusehitistes, mis omakorda pidurdab hinnatõusu teise ringi elamispindade puhul. Ruutmeetri hinnaindeks võib eksperdi sõnul erineda olenevalt piirkonnast ja tehingu struktuurist.

„Kui inimene näeb, et hinnaerinevus uues ja vanas majas leiduva elamispinna vahel on mõnedes piirkonadades minimaalne, siis eelistab ta loomulikult esimest. Pangapoolsed laenutingimused mõjutavad samuti inimeste võimet endale eluase osta," ütleb ta.

Tšernikova sõnul valivad inimesed sageli eluaseme neis piirkondades, kus nad on juba harjunud elama. Näiteks magalarajoonidest hinnatakse kõige kõrgemalt Õismäed, Mustamäed ja Nõmmet, samuti on eelistatud kesklinn ja viimasel ajal Põhja-Tallinn ja Kalamaja (nende kesklinnalähedane piirkond). Mis puutub investeerimist, siis kõige sagedamini valitakse kesklinn, Kalamaja ja Pirita — neis piirkondades saab oma elamispinna kasulikult välja üürida, märkis Jekaterina.

Investeerimine kinnisvarasse

Möödunud aasta oli kinnisvarasse investeermise turul rekordiline, kusjuures nende investeeringute maht ületas enam kui kaks korda 2014. aasta näitajaid, kirjutab kinnisvaraportaal city24.ee.
„Suuresti kasvas turukapitalisatsioon: kui 2014. aastal moodustas see alla veerand miljardi euro, siis möödunud aastal ulatus juba ligi 550 miljoni euroni," leiab maakler Pindi Kinnisvara äripindade maakler Eduard Sorokin.

Tema sõnul on soodsaid tingimusi loonud ka sobiv intressikeskkond, mis aitab jätkuvalt kaasa aktiivsele investeerimisele kinnisvarasse. Seniajani annavad suure osa turu käibevahenditest fondid, aga ka erakapitalile tuginevad välismaised ostjad. 2015. aasta kokkuostupalaviku tulemusena kahanes investorite tähelepanu ja huvi pälvivate objektide hulk, mis põhjustas valikuvõimaluste märgatava vähenemise, märkis Sorokin.

„Meie prognooside kohaselt asuvad investorid kujunenud tingimustes analüüsima neid kinnisvaraobjekte, mille nad enne kõrvale lükkasid või mida ei hakanud üldse vaatlemagi," lisas Eduard.

Uusehitised lähevad hurraaga

Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman märkis, et nõudlus uute korterite järele kasvab pidevalt. Ta ütleb, et Tallinnas lisandub igal kuul keskmiselt 5 uut mitmekorruselist kortermaja, mis iseendast hoiab ülal pingelist konkurentsi ja hinnatase kohaldub pigem vastavalt konkreetse korteri asukohale hoones.

„On tekkinud koguni uus tendents — väga suured hinnaerinevused ühe ja sama maja piirides," märkis Sooman.

Tema sõnul küünivad pakutavate korterite broneeringud loetud nädalate jooksul pärast uue korterelamu turulejõudmist lausa mitmekümne protsendini.

Kuigi osa broneeringuid tühistatakse, kuivõrd ostjad hindavad oma võimalusi pisut üle, siis sellegipoolest säilib ostuhuvi õige kõrgel tasemel.

„Noorem põlvkond ei soovi jagada elamispinda eakate inimestega nõukogudeaegsetes paneelmajades. Nende jaoks on uus maja märksa loomulikum elukeskkond," lausus Peep.

 

325