2015. aastal hukati loomataudi tõttu ligikaudu 22 000 kodusiga.

Minister keelitas väiketalunikke seakasvatusesest loobuma

23
(Uuendatud 16:32 07.07.2016)
Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus seakastvatusega tegelevate väiketalupidajatega ja keelitas neid seoses Aafrika seakatku ohuga sigade pidamisest loobuma.

ТАLLINN, 7. juuli — Sputnik. Maaeluminister Urmas Kruuse kutsus talunikega kohtumisel neid üles loobuma seapidamisest seoses sigade Aafrika katku levikuohu laienemise ja bioohutuse tagamiseks tehtavate kulutuste kasvuga.

„Sigade Aafrika katku oht Baltimaade ja Poolas kasvab pidevalt ning seepärast olen teinud Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES) ettepaneku avada lähiajal meede, millega toetatakse kuni 50 seaga farmide loobumist seakasvatusest," ütles Kruuse.

Ministri sõnul nõuab taudiohust tulenevate bioohutusnõuete järgmine üha suuremaid investeeringuid ja kulutusi, mis võivad hakata väiksematele seakasvatajatele üle jõu käima, teatas BNS.

"Rangete bioohutusnõuete täitmine on ainus viis riskide vähendamiseks. Seakasvatusega jätkamise või sellest loobumise otsus on mõistagi seakasvataja enda teha, kuid peame looma soovijatele võimaluse väikesemahulisest seakasvatusest loobumiseks," nentis Kruuse.

Vajalike meetmete käivitamist asutakse arutama MES-i nõukogu 14. juuli istungil.

Möödunud aastal jagas MES toetust 121 väikese seakasvatuse omanikule, kes soovisid tegevuse lõpetada seniks, kuni Eestis püsib seakatku puhangute risk. Kokku esitati Maaelu Edendamise Sihtasutusele 133 taotlust ligi 500 sea kompenseerimiseks ning toetusi maksti välja enam kui 45 000 eurot. See tähendab, et aastaga maksti seapidajatele välja iga sea eest 90 eurot, kusjuures iga mahalastud metssea emise eest saab jahimees 100 eurot.

Varem tegi Eesti Seakasvatajate Liit riigile, keda süüdistatakse ükskõiksuses tootmishatu saatuse suhtes, ettepaneku maksta dotatsiooni suurusjärgus 500 eurot emise eest ja toetada seakasvatusfarme, mis on asuvad sigade Afrika katku kolmandas karantiinitsoonis.

9 kuud pärast viimase sigade Aafrika katku haigestumise juhtumi diagnoosimist kodusigade hulgas, 30. juunil, tuvastati sigade Aafrika katk viiel loomal Puurmani ja Jõgevamaa maakonna väikefarmides. Seejärel avastati sigade Aafrika katk veel ühes väikefarmis Põltsamaa maakonnas Väike-Kamari külas.

Kariloomade hävitamine on niisugustel juhtudel ainus võimalus haigust peatada.

Suur hulk väikemajapidamisi suurendab ministeeriumi hinnangul riski haiguse edasiseks levikuks, mis on riigile maksma läinud juba ligikaudu 20% tema seakarjast ja võib ulatuda enam kui 30 miljoni euro suuruse kahjusummani. Üksiktalunikel ei ole huvi ohverdada bioohutuse taseme tõstmise nimel nelja kuni kuut siga.

2015. aastal hukati loomataudi tõttu ligikaudu 22 000 kodusiga.

Säilitada talupidamise arendamise püramiid

Eesti Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm märgib, et valitsus ei sunni väiketalunikke oma majapidamisi sulgema, vaid üksnes pakub kompensatsiooni nendele, kes soovivad seda teha. Antud hetkel on kogu riigis alles jäänud umbes 220 seakasvatuse väiketalundit, ülejäänud nõustusid möödunud aastal oma tegevuse lõpetama, saades tagasihoidliku rahasumma iga looma eest. Mõned asusid tänu vahendite saamisele oma majapidamisi moderniseerima. Raha selleks võib saada MES-i fondist, mis on moodustatud 85% ulatuses EL-i eelarvest. Kuid selliseid talusid on vähe, enamus kaldub siiski mõtlema sigade mahamüümisele.

Nähtavasti — olgugi heast tahtest sigade Aafrika katku levikut peatada — võib valitsus sundida „kangekaelseid" väiketalunikest seapidajaid oma tegevust koomale tõmbama. Piisab veterinaarameti töötajate visiidist majapidamisse, kus nad tuvastavad kõrvsalekaldumise rangetest, loomataudist tulenevalt kehtestatud bioohutuse nõuetest.

Kaul Nurmi arvates on väljakujunenud keerulises olukorras väga oluline säilitada talumajapidamiste arendamise püramiid koos sellega, et pärast katkutaudi (varem või hiljem see ju lõpeb) ei jääks riik üldse ilma väikesemahuliste seafarmideta. Muide, just selliste väikemajapidamiste najal püsib kogu Lääne-Euroopa põllumajandus. Suurfarmid, tendents mitmetuhandepealiste karjade kokkukoondamisele on omane Euroopa idaosale.

Kuid maaeluministeeriumi ametlikes teadaannetes räägitakse väiketalundite (kuni 50 looma) hulga vähendamisest (loe: likvideerimisest) ega meenutata nende võimalust saada vahendeid majapidamise moderniseerimiseks bioohutuse nõuetele vastava tasemeni.

Nagu arvavad paljud talunikud, avaldab sellele, kuidas valitsus oma rõhuasetusi teeb, survet hiljuti loodud Eesti Seakasvatajate Liit, millega on liitunud 95% kogu seakarja omanikest. Tegelikkuses võib toimuda seakasvatussektori monopoliseerumine paari äriettevõtte kätte, ja tarbijatele see midagi head kaasa ei too.

 

 

23
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega