Nord Stream.

Nord Stream 2 ehitus algab 2018. aastal

53
(Uuendatud 13:19 30.08.2018)
Nord Stream 2 projekt näeb ette kahetorulise gaasijuhtme ehitamist üldvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Balti mere Saksamaale. Gaasi transpordimaksumus uue gaasijuhtmega saab olema odavam kui läbi Ukraina.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Gaasijuhtme "Nord Stream 2" merealuse osa ehitusega tehakse algust 2018. aasta alguses, teatas "Gazpromi" juhatuse esimees Aleksei Miller.

"Gaasijuhtme "Nord Stream 2" merealuse osa ehitusega alustatakse 2018. aasta alguses," ütles ta.

Miller väljendas samuti veendumust, et kogu ehitus valmib tähtaegselt.

Projekt "Nord Stream 2" näeb ette uue kahetorulise gaasijuhtme ehitamist võimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas, mis kulgeb Venemaa rannikult läbi Balti mere Saksamaale. Gazpromile kuulub projektis 50%, Euroopa kompaniidele OMV, BASF, Engie, Shell, Uniper (E.On-st eraldunud) igaühele 10%. Uus torujuhe kavatsetakse ehitada olemasoleva gaasijuhtme "Nord Stream" kõrvale.

Torude paigaldamistööde algus on kavandatud 18. maile 2018, on ajalehele WSJ varem teatanud Nord Stream 2 AG esindaja. Seejuures ei ole torujuhtme merre sisenemise ja väljumise kohad veel täpselt paigas, lõplik otsus selles küsimuses tehakse lähiajal, ütles ta.

Suurem osa projektiks vajaminevatest torudest, mõni tuhat tonni, tarnitakse Austria Voestalpine'st.

Nagu märkis "Gazpromi" juht Peterburgi rahvusvahelisel majandusfoorumil toimunud esitlusel, saab gaasi transportimine "Nord Stream 2" kaudu olema odavam kui läbi Ukraina.

"Transporditariif "Nord Stream 2" jaoks on 2,1 dollarit tuhande kuupmeetri eest 100 kilomeetrit. Praegune transiiditariif "Gazpromile" läbi Ukraina on 2,5 dollarit. Seega on Ukraina transiit 20% kallim, kui "Nord Streamil"," rõhutas ta.

Miller lisas, et gaasi transpordimaksumus Venemaalt Saksamaale mööda "Nord Streami" on 1,6 korda madalam kui transiidina läbi Ukraina.

Gazpromi juhi sõnul alustas ettevõte võimsuste optimeerimisega keskregioonis, mis näeb ette likvideerida aastaks 2020 peaaegu 4 tuhat kilomeetrit magistraalgaasijuhtmeid keskkoridoris. Transiitvõimsused läbi Ukraina saavad aastaks 2020 olema 10 kuni 15 miljardit kuupmeetrit aastas, ütles Miller.

"Gazpromi" kokkuhoid ekspluatatsioonikuludelt saab ainuüksi aastani 2020 olema 1,6 miljardit dollarit," täpsustas Venemaa valdusettevõtte juht.

Tema sõnul kuuleb Venemaa mõnikord, et Ukraina kaudu kulgev transiit tuleks hoida umbes 30 miljardi kuupmeetri tasemel aastas.

"Vaatame õige, mida see Gazpromile täiendavate kulude seisukohalt tähendaks. See tähendaks 25 aasta jooksul täiendavaid ekspluatatsioonikulusid 25 kuni 43 miljardit dollarit. Tekib küsimus, kes ja kuidas need kalud Gazpromile kompenseerib," märkis Miller.

Transiidimahud, mis Nord Stream projekti 25 aastaks tariifiga 2,1 dollarit tuhande kuupmeetri eest kalkuleeriti võimaldavad "Gazpromil" saada pärast maksude tasumist peaaegu 7 miljardit dollarit ja ettevõtte "Nord Stream" aktsionäridel dividendidena 7,3 miljardit dollarit.

Poola, Tšehhi, Eesti, Ungari, Läti, Slovaki, Rumeenia ja Leedu on järjekindlalt välja astunud uue gaasijuhtme ehitamise vastu. Nende arvates kujutab endast projekt ohtu geopoliitilisele ebastabiilsusele. Nii teatati varem, märtsikuus, et nimetatud EL liikmesriikide liidrid saatsid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckerile kirja, milles teatasid, et on projekti "Nord Stream 2" realiseerimise vastu.

Projekti vastu on aktiivselt ka Ukraina, mis selle realiseerimise korral võib kaotada transiitmaa staatuse.

Torujuhtme ehitamise vastu on samuti USA. Maikuu alguses tegid Ameerika võimud Euroliidule ettepanku võtta "Nord Stream 2" ehituses vaheaeg ja hinnata selle mõju energeetilisele ja rahvuslikule julgeolekule, millest teatas USA Riigidepartemangu eriesindaja energeetikaküsimustes Amos Hochstein.

Riigidepartemangu esindaja pööras tähelepanu ka sellele, et järgmisel viiel aastal tuleb Euroopa turgudele suur kogus USA ja Austraalia vedelgaasi, mistõttu USA ei tahaks EL panustamist torujuhtme füüsilisse infrastruktuuri.

Venemaa pool väidab, et ei karda USA-poolset konkurentsi. "Gazprom" arvestab gaasi ekspordimahu suurenemisega nii 2016. aastal kui ka pikaajalises perspektiivis. Valdusettevõtte direktorite nõukogu esimees Viktor Zubkovi sõnul pakub Venemaa Euroopale selget ja arusaadavat strateegiat energiakandjatega varustamisel.

"Venemaa teeb ettepaneku realiseerida see ""Nord Stream 2" kaudu, mis on täiendavad 55 miljardit kuupmeetrit lisaks "Nord Stream 1" lõplikule realiseerimisele," ütles Zubkov lisades, et Venemaa võiks pakkuda gaasitarneid ka "lõunakoridori" kaudu, seal on samuti projekte, mida võiks realiseerida. Jutt on projektidest "Musta mere põhja mööda Kreeka kaudu", "Poseidon" ja teised."

Проект Северный поток-2
Nord Stream 2. Projekt.

 

53
Teema:
Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum 2016 (10)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega