Linnuliha tootmise ettevõte Sosnovskaja linnuvabrik - Ravis Tšeljabinski oblastis

Ukraina põllumehed ei ole rahul EL kvootidega

33
(Uuendatud 14:11 09.02.2016)
Ukraina põllumehed leiavad, et EL-ga sõlmitud vabakaubanduse kokkulepe praktiliselt ei toimi. Osa eksportööre avastasid äkki, et Euroopa on nende kaupadele sisse viinud üsna tagasihoidlikud kvoodid. Teised ei suuda esialgu täita EL-s toodangule kehtivaid kvaliteedinõudeid.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Ukraina üritab EL-ga kokku leppida oma toidukaupade ekspordikvootide suurendamises. On möödunud kuu aega Ukraina ja EL vahelise vabakaubanduspiirkonda käsitleva lepingu jõustumisest, kuid Ukraina põllumajandussaaduste eksport Euroopasse ei näita kasvutendentsi. Eksportöörid on äkki avastanud, et EL nende toodetele on kehtestanud üsna tagasihoidlikud kvoodid.

Kõne all on eelkõige põllumajandustoodang, mida Ukraina on võimeline vastavalt EL rangetele reeglitele ja nõuetele osaliselt tootma.

Juba mõni nädal pärast Ukraina ja EL vahelise vabakaubanduspiirkonda käsitleva lepingu jõustumist asus Ukraina suurim linnulihaeksportija seda kritiseerima. Valdusühingu "Мироновский хлебопродукт" („Mironovski leivatooted") omanik Juri Kosjuk avaldas arvamust, et kokkulepe ei toimi, kuna EL on kehtestanud terve rea ekspordipiiranguid.

Tema sõnul ei ole mingit turgude avamist toimunud. „Teate, õhkrehvides nimetatakse sellist mehhanismi nipliks. Ühes suunas läbipääs toimib, vastupidi mitte. Umbes selline olukord on meil euroopa turgudega. Euroopa räägib vabakaubandusest Ukrainaga ja samal ajal on alla kirjutatud hulk erandeid ja piiranguid ukraina kaupade ekspordile," teatas Kosjuk.

Kaupade kvoteerimise „võrdsed" tingimused

Ukraina ja EL võimaldasid teineteisele toodangu tarnimise soodustariifid, kuid seda vaid teatud kvootide raames. Kvoote ületavates mahtudes tehtavad hanked peavad toimuma üldtariifidega. Ukraina pool on kvoodid kehtestanud vaid kolmele toodanguliigile: sealihale, linnulihale ja suhkrule; EL aga kehtestas sellised kvoodid 36 liiki ukraina kaupadele.

Ukraina majandusministeeriumi andmetel kasutasid Ukraina eksportöörid täielikult ära kaheksa kvoodi limiidid. Samal ajal osade toodete kvoodid kasutati ära kas väga vähesel määral või ei kasutatud neid üldse.

Mis puutub veel kasutamata kvoote, siis liha- ja piimatoodete osas, nagu kinnitas „Ukraina põllumajandustoodete kaubanduse klubi" peadirektor Tarass Võsotski, on kvaliteedinõuded tõepoolest väga kõrged ja mõnedel Ukraina tootjatel tuleb alles oma tootmine nendega alles vastavusse viia.

„Rida ukraina ettevõtteid on juba võimelised ettenähtud kvaliteedi tagama, kuid mitte kõik," ütles Võsotski.

Samasuguse EL normidele ja määrustele adapteerimise ning vastavad kontrollid pidid omal ajal läbi tegema ka Eesti toiduainetetööstuse ettevõtted, enne kui mõnel neist õnnestus saada vastavad sertifikaadid. Ukraina tehastel ja vabrikutele seisab see tee, kus tuleb kulutades miljoneid ja miljoneid eurosid uue sisseseade soetamisele ning hoonete ja ehitiste korrastamisele, alles ees.

Euroopal pole oma toiduaineid kuhugi panna

Ukraina on varem tõstatanud kvootide ümbervaatamise küsimuse, kuid praegu kannatab Euroopa ise toiduainete ületootmise all ja tal on raske vastu võtta täiendavaid toiduainete mahtusid. Samal ajal, nagu ütles Ukraina majanduskliku arengu ja kaubanduse minister, leedulane Aivaras Abromavicius, on Kiiev ja EL pidevas kaubandussuhete edasise liberaliseerimise alases konstruktiivses dialoogis.

„Ma kohtusin hiljuti kaubandusvolinik Cecilia Malmströmiga, kellega me suhtleme regulaarselt. Meil oli juttu EL-ga toimuva kaubavahetuse edasisest liberaliseerimisest. Nad saavad täielikult aru meie olukorrast, meie mõistame samuti nende piiranguid, mis on kehtestatud muuhulgas seetõttu, et ka nende toiduained ei pääse sanktsioonide tõttu Venemaa turule. Vaatamata sellele on kõik valmis edasiseks liberaliseerimiseks ja ma näen EL konstruktiivset seisukohta," ütles minister.

Abromavicius teatas, et lähitulevikus võidakse Ukraina eksporttoodangu kvoodid EL-u üle vaadata. Tema prognooside kohaselt võidaks kvoote tõsta mõnes osas 10%, mõnes osas 50% võrra.

„Kuid selleks, et käivituks nende kaupade eksport Euroopa Liitu, on meie maale vaja mitmemiljardilisi investeeringuid" märkis Abromavicius omal ajal.

Kiievist teatati, et Ukraina majandusliku arengu ja kaubanduse minister Aivaras Abromavicius on teatanud oma tagasiastumisest, seletades seda võimatusega ületada riigi võimudel välja kujunenud korruptsioonitraditsioone. Kuna justnimelt Abromavicius pidas Brüsseliga läbirääkimisi ukraina kaupade ekspordikvootide suurendamiseks Euroopasse, siis tõenäoliselt jääb see dialoog mõneks ajaks seisma.

 

 

33
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega