Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Kõuts Matroskin annab intervjuud Sputnik Eestile

Kuklatšov ja tema kassid jutustavad Eestis "Talvemuinasjuttu"

(Uuendatud 15:37 13.12.2019)
Sputnik Eesti toimetuses kohtuti neljapäeval Venemaa teenelise näitleja Dmitri Kuklatšoviga. Ta tuli koos oma lemmiklooma, Kuklatšovi Kassiteatri kohevakarvalise lavatähest kõutsi Matroskiniga.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Kuklatšovi Kassiteater teeb Eestis kolmepäevase etendustereisi. Teatri juht, Venemaa teeneline näitleja Dmitri Kuklatšov rääkis Sputnik Eesti korrespondendile teatrist ja selle neljajalgsetest artistidest, kellest ühe ta ka ette näitas – kõuts Matroskini.

Главная звезда встречи – кот Матроскин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kõuts Matroskin

Matrjoskinit tutvustades nimetas Kuklatšov teda reklaamitäheks, meenutades kassi teatrisse sattumise lugu. Kuklatšovi sõnul on Matroskin hästi heasüdamlik, suhtlemisaldis ja hellahingeline, kes koos oma teiste vendade ja õdedega teatrisse toimetati.

"Toodi meile karbikeses lootusega, et me leiame neile loomakestele kodu. Aga mina, nähes nende võimeid, jätsin nad kõik teatrisse. Tulemusena esinevad nad kõik nüüd lavastustes," meenutas Kuklatšov.

Teater nõuab etendust, mitte eraldi etteasteid

Kuklatšov ütles, et praegu on teatris hingekirjas 170 karvast "näitlejat", kellest ligi 40 looma on juba pensionärid, seega need, kes enam laval ei esine, aga elavad ikkagi teatris.

В пресс-центре Sputnik Эстония Заслуженный артист РФ Дмитрий Куклачев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa teeneline näitleja Dmitri Kuklatšov

"Eestisse võtsime kaasa seitse looma, kel vanust juba üle 15 aasta. Korrutage see arv kuuega ja saate inimese vanuse, millele see iga vastab. Ma võtan nimelt "pensionil" olevaid kasse reisidele kaasa, et teatri laitjad, kes arvavad, et meil kasse ekspluateeritakse ja kaua nad ei ela, näeksid, mis seisundis ja kui vanad nad tegelikult on," nentis Kuklatšov.

Dmitri Kuklatšov tunnistas, et neil on teatris ka 21-aastaseks saanud kass. Tema ei näe ega kuule enam õieti midagi, kuid igatahes elab ja kõik püüavad seda elukest pikendada.

Дмитрий Куклачев в гостях у Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa teenelise näitleja Dmitri Kuklatšov Sputnik Eesti pressikeskuses

"Loomadel peab mugav olema. Just sellised tingimised me oma teatris kassidele loomegi," lausus Kuklatšov.

Dmitri Kuklatšov lisas, et käesoleval 2019. aastal sai tema isa, Kassiteatri asutaja Juri Kuklatšov 70-aastaseks. Oma juubelit tähistas ta teatrilaval. Nõng varsti saab juba Kassiteatergi 30-aastaseks. Kogu selle aja vältel ei ole kusagil maailmas samalaadset teatrit tekkinud.

"Kassiteatri loomiseks ei piisa pelgalt etteastetest koos loomadega, tarvis on luua terve lavastus. Selleks kulub mul kaks kuni viis aastat," selgitas Kuklatšov.

Lavastus "Talvemuinasjutt" mille teater nüüd Eestisse tõi, ei ole tema sõnul uus, küll aga külalisetendusteks kohandatud. Moskvas Kutuzovi prospektil toimiva Kassiteatri statsionaarsele lavale seatult on seda senimaani üksnes seal etendatud.

 • Кот Матроскин знакомится с корреспондентом Sputnik Эстония
  Matroskin Sputnik Eesti ajakirjanikuga
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Матроскин обнимается с корреспондентом Sputnik Эстония
  Matroskin kallistab Sputnik Eesti ajakirjanikku
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Дмитрий Куклачев со знаменитым актером своего театра котом Матроскиным
  Venemaa teenelise näitleja Dmitri Kuklatšov ja kõuts Matroskin
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Кот Матроскин уронил табличку с именем своего хозяина и грызет ее
  Kõuts Matroskin Sputnik Eestil külas
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Матроскин очень любит когда его гладят
  Kõuts Matroskin Sputnik Eestil külas
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Дмитрий Куклачев и кот Матроскин в гостях у Sputnik Эстония
  Дмитрий Куклачев и кот Матроскин в гостях у Sputnik Эстония
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Venemaa teenelise näitleja Dmitri Kuklatšov ja kõuts Matroskin
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Кот Матроскин
  Kõuts Matroskin
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 8
© Sputnik / Вадим Анцупов
Matroskin Sputnik Eesti ajakirjanikuga

Ent tänu Eesti ringreisi korraldajate palveile tehti "Talvemuinasjutt" külalisetenduste tarvis ümber ja selleks kulus Dmitri Kuklatšovil poolteist aastat.

"Ma soovisin, et lavastus jääks ikka vaatemänguliseks, et kõiki statsionaarsel laval leiduvaid atraktsioone saaks ka külalisetendustel rakendada," tunnistas teatrijuht.

Täismahus artiklit saab lugeda portaali venekeelsel poolel ning täismahus videosalvestust meie kohtumisest saab vaadata siinsel lingil >>

Lugege lisaks:

Tagid:
Dmitri Kuklatšov, Eesti, Venemaa, Sputnik Eesti pressikeskus, kass, teater
Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus
Samal teemal
Rahvusvaheline kasside ja kassipoegade näitus Moskvas — fotogalerii
Uskumatu: kass ajas karu puu otsa
8. augustil tähistatakse rahvusvahelist kasside päeva
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega