Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri peadirigent Neeme Järvi

Dirigent Neeme Järvi: klassikasõpru ootab üllatusterohke hooaeg

50
(Uuendatud 11:18 14.09.2019)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester – ERSO – avab oma kontserdihooaja. Sputnik Eesti korrespondendile antud intervjuus märkis orkestri peadirigent Neeme Järvi, et selle hooaja kontserdikavas on auväärsel kohal eesti autorite teosed.

TALLINN, 14. september — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Neljapäeval, 12. septembril toimus Estonia kontserdisaalis ERSO 2019/2020. aasta hooajale pühendatud pressikonverents. Tervitussõnadega pöördusid kohaletulnute poole orkestri direktor Kristjan Hallik ja peadirigent Neeme Järvi.

Директор Эстонского национального симфонического оркестра Кристьян Халлик и главный дирижер Эстонского национального симфонического оркестра Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Orkestri peadirigent Neeme Järvi ja direktor Kristjan Hallik

Hallik teatas, et kohe pärast avakontserte Estonia saalis siirdub orkester ringreisile Kesk-Euroopasse. Eesti muusikud astuvad lavale Austria, Tšehhi ja Saksamaa linnades.

Uue hooaja ere värvigamma

Septembri lõpul esineb orkester Neeme Järvi dirigeerimisel esmakordselt sellistes kuulsates maailma muusikaelu keskustes nagu Viini Filharmoonia, Linzi Brucknerhaus, Praha Rudolfinum ja Bregenzi Festspielhaus. Teise Eestist pärit dirigendi (vabakutselisena Saksamaal elava – toim.) Mihhail Gertsi juhatusel annab orkester kaks kontserti ka Saksamaal.

2019/2020. aasta kontserdihooajal pakub orkester kuulajaskonnale mitu paeluvat kontserdisarja. Kontserdisarjas "Maestro" astuvad orkestri saatel publiku ette viiuli- ja vokaalsolistid. Sari "Resonants" on pühendatud üksnes kaasaegsele muusikale. Teise sarja pealkiri "Romantika" kõneleb enda eest – neil kontsertidel kõlab romantilise helikeelega autorite muusika.

Генеральная репетиция Эстонского национального симфонического оркестра под управлением Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peaproov Neeme Järvi juhatusel

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tegevuskavasse jäävad ka suure publikumenu pälvinud päevased kontserdid, mis toimuvad neljapäeviti ikka sama algusajaga – kell 13.00.

Algav hooaeg dirigendi pilgu läbi

Sputnik Eesti korrespondendile antud intervjuus märkis Neeme Järvi, et selle hooaja kontserdikavas on auväärsel kohal eesti autorite teosed. Märkimisväärne osa neist tuleb ettekandele tema taktikepi all.

Главный дирижер Эстонского национального симфонического оркестра Неэме Ярви
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent Neeme Järvi

Vaatamata sellele, et helilooja Johannes Hiob suri juba üle 70 aasta tagasi, pole kogu tema looming kuulajatele veel tuttav. Nii näiteks esitab sümfooniaorkester hooaja avakontserdil Neeme Järvi dirigeerimisel esiettekandena Hiobi sümfoonilise fantaasia "Isade maa".

2020. aastal ootavad tähistamist teiste tuntud eesti heliloojate Lepo Sumera, Eino Tambergi ja Veljo Tormise sünniaastapäevad. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdikavades on oma kindel koht nende valitud teostel.

Järvi sõnul on tal eriline suhe ühe tänapäeva enim esitatud eesti helilooja Arvo Pärdi heliloominguga. Selgub, et nad on head sõbrad juba noorpõlvest peale ja Järvi on korduvalt juhatanud Pärdi teoste esiettekandeid. Tuleval aastal on ka Arvo Pärdil juubel – tema tähistab oma 85. sünnipäeva ja Järvi avaldab sõbrale austust lavalaudadelt.

Eesti muusikaelu patriarh

Neeme Järvi ise sai sel suvel 82-aastaseks ja töötab algaval hooajal viimast aastat Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigendi ning kunstilise juhina. Selles ametis on ta olnud 2010. aastast peale.

See, kes nimetatakse uueks peadirigendiks, on veel vaagimisel ja saab teatavaks detsembris. Neeme Järvile jääb ERSO eluaegse aupeadirigendi mitteametlik tiitel.

Neeme Järvi tööd jätkavad ühtlasi tema kaks poega, tuntud dirigendid Paavo ja Kristjan Järvi.

Neeme Järvi leiab, et Eesti Riiklik Sümfooniaorkester on heas loomingulises vormis. Kõik selle kollektiivi muusikud on kõrgharidusega oma ala meistrid. Oli aeg, mil asjalood kippusid olema teisiti, kuid see aeg on ammu möödas, tunnustab maestro.

Uue hooaja avakontsert toimus Estonia kontserdisaalis 13. septembril. Ettekandele tuli Villem Kapo kooripoeem "Põhjarannik", Sibeliuse Viiulikontsert orkestriga (soleeris korea viiuldaja Saksamaalt Ye-Eun Choi), Johannes Hiobi sümfooniline fantaasia "Isade maa" ja kaks Anton Bruckneri heliteost – 4. sümfoonia "Rahvapidu" finaal ja kantaat "Helgoland". Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri dirigendipuldis oli Neeme Järvi.

Loe lisaks:

50
Tagid:
intervjuu, Tallinn, ERSO, muusika, kultuur, Neeme Järvi
Samal teemal
Moskvas avati näitus "Arvo Pärt. Tuntud ja Tundmatu"
Eesti muusikud: Ukraina segas kunsti kokku poliitikaga ning see on vastuvõetamatu
Venemaa muusikud ja lauljad esinevad Eestis Georg Otsa auks
Ratas: Georg Otsa 100. sünniaastapäev on sümboolse tähendusega
Georg Otsa mälestusmärk tuleb Estonia teatri ette
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega