Tallinnas avati ainulaadne näitus 500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst

Värvide asemel Valgevene muld: Tallinnas avati ainulaadne näitus

67
(Uuendatud 01:04 19.05.2019)
Eesti pealinnas saab imetleda iidsetest aegadest pärit raamatugraafikat, originaalseid materjale, edukate ja kuulsate Valgevene kunstnike algupäraseid teoseid.

TALLINN, 19. mai — Sputnik, Artjom Maiski. Neli Valgevene graafikut on kujutanud oma teostes episoode oma kuulsa kaasmaalase, sealse trükikunsti teerajaja Francysk Skaryna elust ja loomingust.

 • Экспонат выставки 500 лет. Искусство, книга и искусство книги
  Tallinnas avati ainulaadne näitus
  © Sputnik / Стрингер
 • Экспонаты выставки 500 лет. Искусство, книга и искусство книги
  Tallinnas avati ainulaadne näitus
  © Sputnik / Стрингер
 • Факсимильное издание библии Франциска Скорины
  Francysk Skaryna Psaltri uusväljaanne
  © Sputnik / Стрингер
 • Кофр для перевозки факсимильного издания библии Франциска Скорины
  Francysk Skaryna Psaltri uusväljaande transportimise kohver
  © Sputnik / Стрингер
1 / 4
© Sputnik / Стрингер
Tallinnas avati ainulaadne näitus

"Tegemist on Valgevene imetabase usuainelise graafikaga, mille kaudu võib hästi saab palju teada saada Valgevene rahva ajaloost ja iseloomust," ütles Sputnik Eestile Valgevene Vabariigi suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov Tallinnas Rahvusraamatukogus avatud näituse  "500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst" iseloomustuseks.

Tema sõnul ei tunne seda maailmakuulsat graafika Eestis ilmselt eriti paljud, mistõttu selle kunsti kummardajaid ootab ees uskumatu hulk avastusi.

Näha saab 16. sajandi algul esimese valgevene raamatutrükkal Francysk Skaryna poolt rajatud graafikakoolkondade raamatukujundusi.

Посол Республики Беларусь в Эстонии Вячеслав Качанов на открытии выставки
© Sputnik / Стрингер
Valgevene Vabariigi suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov

Tallinnas on esindatud niihästi tema reprodutseeritud gravüürid kui ka Vana Testamendi raamatud, mis üllitati 16. sajandi algul Prahas valgevene kirillitsas.

Vana puit, liim ja muld

Nagu ütles projekti kirjastaja ja kuraator Alla Zmijeva, kätkeb väljapanek nende kunstnike teoseid ning näidiseid Valgevene raamatutest, mida peetakse paari viimase aasta vältel kõige menukamateks.

Куратор и книгоиздатель Алла Змиева
© Sputnik / Стрингер
projekti kirjastaja ja kuraator Alla Zmijeva

Kõigi nelja raamatugraafiku looming on seotud raamatuga. Kaks neist tegid oma tööd projekti heaks teinud "500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst" tarbeks. Teise kahe tööd on varem valminud.

Gleb Netchvolodov: teiste sõnu üles joonistades õpin ma vaikides rääkima >>

Skaryna elukäiku sünnilinnast Polotskist läbi Padua ja Praha Vilniuseni on kujutanud oma teostes, mis valmisid just selle näituse jaoks, kunstnik Vladimir Dovgjalo. Neis töödes on ta edasi andnud oma muljeid külaskäikudest nendesse linnadesse, viies vaatajad viie sajandi tagusesse aega.

Работы художника Владимира Довгяло
© Sputnik / Стрингер
Vladimir Dovgjalo tööd

"Meie kunstiprojekti olulisimaks pilgupüüdjaks on see Skaryna Piibli taaskehastus, mille on teinud Valentina Šoba. Tegemist on Grodnost pärit kunstnikuga. Ta on reprodutseerinud puutahvlitel piiblileheküljed, millel on vanust üle 250 aasta.

Ainulaadsel viisil, kasutades kunstilise ainese illustreerimiseks ainult Valgevene erinevatest piirkondadest pärit mulda ja liimi," märkis Zmijeva.

Vana kooli meistrid

Siin saab näha kunstnik Sergei Minini arvates täiesti isesugust kunsti, suurepäraste meistrite vana koolkonda. Siin on välja pandud oma kunstilise teostuse ja ainulaadne kompositsiooni poolest ainulaadset graafikat.

"Lihtsalt fantastiline. Leidub ka akvarelle ja see on lausa hämmastav akvarellitehnika," lausub ta.

"Minu arvates on siin esindatud kõige silmapaistvamad ja tugevad Valgevene kaasaegsed kunstnikud, unikaalsete raamatutaieste loojad. Tegemist on kõrgeima klassi meistritega. Võin täie kindlusega öelda, et see on suurepärane näitus. Ja teosed on välja pandud kõige paremal tasemel," on kunstnik Vera Staniševskaja temaga päri.

Фрагмент работы «Культурный слой» Валентины Шобы
© Sputnik / Стрингер
Valentina Šoba tööd

Pavel Tatarnikov, Juri Jakovenko, Valentina Šoba ja Vladimir Dovgjalo on kunstnikud, keda on korduvalt tunnustatud mainekate rahvusvaheliste auhindadega, nende kuulsus ulatub Lääne-Euroopast Hiinani.

Bakuu kunstnik: Eestis ei ole piisavalt päikest >>

Francysk Skaryna on humanistlik filosoof, kirjanik, ühiskonnategelane, ettevõtja ja arstiteadlane, sündinud 1470. aastal Polotskis. 1517. aastal asutas ta Praha trükikoja ja andis esimese Valgevene trükitud raamatuna välja Psaltri. Ühtekokku tõlkis ja kirjastas ta aastail aastail 1517–1519 23 Piibli raamatut.

67
Tagid:
kunst, näitus, Tallinn, Eesti, Valgevene
Samal teemal
Moskvas võetakse kokku eesti kunsti saja aasta saavutusi
Renessansiaja kunstnik Michel Sittowi kojupöördumine
Pilvelinnad: kunstnik Katrin Pere kangapildid
Balkani värvid ja ajalugu
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega