Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev

Üleeuroopaline sabantui toimub Tallinna Tammsaare pargis

97
(Uuendatud 16:53 22.11.2018)
Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev ja Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kinnitasid eksklusiivintervjuus Sputnik Eestile kohavalikut üleeuroopalise sabantui korraldamiseks.

TALLINN, 22. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Kohtumisel Venemaa suursaadiku Aleksandr Petroviga märkis Tatarstani Vabariigi asepeaminister ning ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees, et 2019. aasta ülemaailmse sabantui toimumispaik Tallinnas on lõplikult kindlaks määratud – Tammsaare park keset Eesti pealinna.

Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев встречается с  Послом РФ в Эстонской Республике Александром Петровым
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev ja Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

Korralduslike küsimuste lahendamiseks kohtus Vasil Šaihrazijev kolmapäeval, 21. novembril Tallinna linnavolikogu esimehe Mihhail Kõlvartiga ja Eesti pealinna linnapea Taavi Aasaga, samuti külastas ta võimalikke kohti kõigile tatarlastele tähendusliku iga-aastase pidupäeva korraldamiseks.

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti rääkis Vasil Šaihrazijev 2019. aasta 16. juunil Tallinnas toimuva üleeuroopalise sabantui ettevalmistustest ning muljetest oma esimesest külaskäigust Eesti Vabariigi pealinna.

Teie Tallinna-visiit on seotud tatari rahva jaoks kõige suuremaks püha – üleeuroopalise sabantui ettevalmistustega. Kas õnnestus Tallinna juhtkonnaga selle ürituse suhtes kokkulepetele jõuda?

Muidugi, siia tulles olin selle küsimuse eelnevalt läbi töötanud. Kõigis Euroopa riikides on tatarlased koondunud oma keskustesse ja diasporaadesse. Et me üheskoos paremini tegutseda ja oma rahvast Euroopa Liidus esindada saaksime, oleme ühinenud Euroopa tatarlaste liiduks ja alates 2014. aastast hakkasime korraldama üleeuroopalist sabantuid.

Tatarstani asepeaminister ja Ülemaailmse tatarlaste kongressi rahvusliku nõukogu esimees Vasil Šaihrazijev
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tatari rahva jaoks on sabantuo iidne traditsioon, Pärast kevadiste põllutööde lõpulejõudmist tulid tatarlased kõigis tatari asundustes, rajoonikeskustes, väikelinnades kokku ja pidasid pidu – lõbutsesid, laulsid palju laule, tantsisid, pidasid maha spordivõistlusi. Samal ajal arutati ka tulevikuplaane.

Meie tatari keskus Eestis tegi ettepaneku korraldada järgmine üleeuroopaline sabatui 6. juunil 2019. aastal Tallinnas. Linna juhtkonnaga saavutatud eelkokkulepete kohaselt sai ette pandud, et nad võivad seda küsimust kaaluda, juhul kui Venemaa, eeskätt Tatarstani juhtkonna ja ülemaailmse tatarlaste kongressi (VKT) poolt tuleb toetus ja ettepanekud selle ürituse läbiviimiseks.

Meie, olles selle küsimuse oma saatkonnaga, Tallinna juhtkonna ja Eesti tatarlaste keskusega läbi töötanud, tulime Tallinna suure delegatsiooniga Tatarstani valitsuse, VKT ja Almetjevski omavalitsuspiirkonna esindajatest ja vaatasime võimalikke kohti sabantui läbiviimiseks.

Võimalikud paigad pidustuse läbiviimiseks muidugi kõige ideaalsemalt ei klapi. Tatarstanis valmistatakse sabantui pidamise paigad aegsasti ette. Linnaoludes tuleb kohaneda parkide ja haljasaladega. Tallinnas leiduvatest võimalustest valisime me minu arvates kõige parema variandi. See pole küll päriselt sobiv, kuid on kõige mugavam paik, kus me saame peo püsti panna.

 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев осматривает парк Таммсааре
  Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev
  Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 5
© Sputnik / Вадим Анцупов
Üleeuroopaline sabantui toimub Tammsaare pargis

Täna oleme juba käinud linna juhtkonna jutul, kes sabantui korraldamist toetas. Nüüd kutsume kokku korralduskomisjon, kuhu kuuluvad Tatarstani, VKT ja Almetjevski omavalitsuspiirkonna esindajad, ja valmistame koos ette suurejoonelise peo, kuhu saavad kutsutud tatarlased kogu Euroopast. Iseenesestki mõista saab sellest suur pidupäev ka Tallinna ja Eesti elanikele.

Sabantui leiab aset Tammsaare pargis. Linna juhtkond tunnistas, et sabantui on kooskõlas kõigi normide ja nõudmistega, mida linnavõimude poolt üritustele esitatakse, ja on valmis asuma korralduskomisjoni moodustamise juurde.

Kui palju inimest on Tallinnas toimuvale sabantuile oodata?

Kõik oleneb teist. Me leiame, et sabantui ei ole üksnes tatarlastele pidupäev. See on pidu kõigile. Meie, venemaalased, elame Venemaa Föderatsioonis ja olles Tatarstanist siia sõitnud ning seda pidu korraldamas, kutsume sellele nii tatarlasi kui ka kõiki meie kaasmaalasi, ka neid Venemaalt väljarännanuid, kes ajutiselt või alaliselt elavad Euroopas.

Me leiame pidupäevaks huvitavaid tegevusi kõigile. Me kutsume peaole kõiki kohalikke elanikke. Rahvuspühade kaudu saavad inimesed üksteisega lähemalt tuttavaks. Sabantui kujuneb tatari rahva esitluseks. Uksed on avatud kõigile.

Заместитель премьер-министра Республики Татарстан и председатель Национального совета Всемирного конгресса татар (ВКТ) Василь Шайхразиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tatarstani Vabariigi asepeaminister Vasil Šaihrazijev

Arvestades, et see pidu kestab terve päeva, keegi astub läbi pooleks tunniks, keegi tunniks, keegi läheb, keegi tuleb ning ümberringi on rohkelt roheala, kus saab spordivõistluste ja peopuhuste etteastete vaatamiseks mõnusasti maha istuda, kohti peaks kõigile jätkuma.

Kuidas läks teie kohtumine Tallinna juhtkonnaga?

Ma tahaksin ära märkida kohtumise positiivset meelestatust ja täielikku toetust Tallinna linnapea poolt. Tallinna juhtkond teatas meie pidupäeva heaks kiites, et 2019. aasta eelarves on juba olemas rida selle ürituse osas, jääb vaid kindlaks määrata konkreetne kulueelarve, mis tuleb linnale esitada.

Me arutasime põhjalikult läbi kõik asjaolud, mis puudutavad linnaametite tööd – nii turvalisuse küsimused kui inimeste liikumismugavus kui ka avalikud toitlustuspunktid. Mul on hea meel, et linnapea vaagis väga hoolikalt sedasortu linnaürituse korraldusküsimusi, et kõik riskid maandada ja inimestele mugavad tingimused luua.

Kuldne sügis Lüüras
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sabantui on pidupäev tatarlastele, aga võib osutuda pidupäevaks kõigile –

pidustuseks, mida kõik on oodanud, kus kõik saaksid kenasti puhata. Kui pärast seda öeldakse, et tore oleks tuleval aastal taas sabantui korraldada, siis loeme oma missiooni täidetuks.

On see teie esimene külaskäik Tallinna?

Ma olen Eestis esmakordselt.

Kuidas meie riik teid vastu võttis? Kuidas meie linn teile tundub?

Oma kolleegidele ma juba ütlesin, et eile kohvrit pakkides tundsin ma esimest korda sisemist sõidueelset erutust. Kuni selleni oli mul olnud palju tööreise erinevatesse riikidesse, aga mitte Eestisse. Ja nüüd siis esmakordselt olen jõudnud Tallinna.

Suurepärane arhitektuur. Kõige tähtsam on see, et inimesed on sõbralikud. Igaühel neist on omad asjatoimetused. Ja sina sulad sellesse paljutuhandelisse linlaste kollektiivi ja sina kõnnid trahulikult mööda iidsete kividega sillutatud käänulisi tänavaid, ümberringi vanaaegsete majade fassaadid. Ma küsisin kohe kolleegidelt: "Öelge, poisid, mis filme siin on vändatud? Mis tänavatest võiks nõukogudeaegseid filme meenutades läbi käia?" Linn on väga ilus.

Ma sooviksin, et tuleva aasta 16. juunil, mil me korraldame suure peo kõigile Tallinna elanikele ja külalistele, võiks igaüks öelda: "Jaa, niisugused pidupäevad ühendavad. Nad teevad au Venemaale, tevad au Eestile ja annavad tunnistust rahvaste sõprusest."

Õiend

Sabantui on üks armastatumaid tatarlaste rahvuspühi. Täpset kuupäeva sel ei ole, tegemist on liikuva pühaga. Sabantui oli alati pühendatud kevadiste põllutööde lõpetamisele, mistõttu seda nimetatakse kevadiseks adrapeoks. Tatarstanis on sabantui riiklik püha. Tavapäraselt kogunevad inimesed varahommikust peale suurele luhale, kus katsutakse rammu ja vastupidavust sportlikes heitlustes, õhtul aga lauldakse ja tantsitakse.

97
Tagid:
tatarlased, intervjuu, kultuur, sabantui, Vasil Šaihrazijev, Aleksandr Petrov, Tatarstan, maailm, Eesti, Tallinn
Teema:
Tallinna uudised (327)
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega