Vene armee A. V. Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel

Aleksandrovi ansambel testib peaministri lojaalsust

91
(Uuendatud 10:45 16.11.2018)
Kas Vene armee A. V. Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel saab lõpuks oma austajate ees Eestis esineda, peab otsustama peaminister Jüri Ratas.

TALLINN, 14. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Vene kollektiivi kontserdikorraldaja ootab Eesti peaministrilt lojaalsuse ilmutamist Eesti venekeelse rahvastikuosa vastu, lubades ansamblil riiki siseneda.

Ettevõtja Juri Sahharov üritab juba mitmendat aastat korraldada legendaarse kollektiivi kontserti Eestis. Esmaspäeval, 12. novembril saatis ta peaministrile Jüri Ratasele kirja palvega lubada Aleksandr Aleksandrovi nimelisel laulu- ja tantsuansamblil siia tulla, et oma arvuka austajaskonna ees esineda.

Предприниматель Юрий Сахаров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ettevõtja Juri Sahharov.

Kirjas on öeldud, et kõigil aegadel on muusika ja tants jäänud universaalseteks keelteks, mis on mõistetavad kõigile maailma rahvastele. Aleksandrovi-nimeline ansambel on professionaalide kollektiiv, kes demonstreerib akadeemilisi kontserdinumbreid. Ta on esinenud enam kui 70 maailma kontserdilaval, sealhulgas, nagu Juri Sahharov oma kirjas Ratasele rõhutas, NATO-sse kuuluvates riikides.

Tšehhi rahvasaadik rünnakutest Aleksandrovi ansambli vastu>>

"Käesoleval aastal käis ansambel kontsertidega Kreekas ja Türgis," kirjutas Sahharov.

Ettevõtja märkis intervjuus Sputnik Eestile, et ta saatis kirja just nimelt Jüri Ratasele – peaminister peab langetama otsuse oma väljaütlemiste vaimus. Ta tuletas meelde Ratase hiljutist avaldust, et "Eestimaa rahvas on ühtne rahvas ja me ei hakka teda jagama venelasteks ja eestlasteks."

"Ma tahan, et ta kinnitaks oma sõnu ka tegudega. Kui Eestimaa rahvas on ühtne, tähendab see, et venelastel on õigus vaadata ja kuulata lemmikansamblit elavas esituses, kodulinnas, oma emakeeles," leiab Juri Sahharov.

Tema sõnul on aeg teha lõpp ettekujutusele, et Aleksandrovi-nimeline ansambel kätkeb Eestile mingisugust ohtu.

Sissesõidukeeld Aleksandrovi nimelisele ansamblile õõnestab demokraatia aluseid>>

"Ansambel ei tule siia relvadega, ei tule tankidega. Kollektiivi liikmed on rahumeelsed inimesed," märkis ettevõtja ja lisas, et Eesti poliitikutel oleks aeg tähele panna, et isegi nende Euroopa kolleegid – Angela Merkel, Emmanuel Macron – näitavad viimasel ajal üles aina enamat lähenemist Venemaaga.

"Eestil on aeg oma poliitiline positsioon ümber mõtestada. 2019. aasta märtsis toimuvate valimiste eel saab otsuse põhjal Aleksandrovi-nimelise ansambli kontserdi kohta Eestis mulle isiklikult selgeks, kelle poolt me hääletame ja keda valime," rõhutas Juri Sahharov.

Ettevõtja sõnul ei välista ta seda, et peaminister võib otsustada, et Aleksandrovi-nimelisele ansamblile Eestisse sisenemise lubamine ei kuulu tema pädevusse ja delegeerida sedavõrd ebamugav küsimus, nagu see juba on toimunud, Eesti kaitseministeeriumile. See aga tõmbab möödunud aastate kogemusi arvestades paljude lemmikartistide siiasõidule kriipsu peale.

Aleksandrovi-nimelise laulu- ja tantsuansambel.
© Sputnik / Евгения Новоженина

Aga kui Eesti siiski toetab Euroopa liidreid nende suhete soojendamise poliitikas Venemaa suhtes, siis saabub Aleksandrovi-nimeline ansambel Eestisse juba 2019. aasta märtsi algul. Sahharov kavatseb korraldada Tallinnas naistepäeva puhul 8. märtsil kaks legendaarse ansambli kontserti. Üks kontsert plaanitakse korraldada pealinna elanikele, teine aga piirkondade elanikele, kes saavad spetsiaalselt selleks valmisseatud bussidega tasuta Tallinna sõita.

Eelnenud aastatel on Eesti kaitseministeerium juba keeldunud loomingulist kollektiivi Eestisse lubamast. Sedasi juhtus nii 2015. kui ka 2016. aastal.

2017. aasta veebruaris nimetas tollane kaitseminister Margus Tsahkna Aleksandrovi-nimelist laulu- ja tantsuansamblit "tüüpiliseks Venemaa propagandarelvaks" ja teatas: "Võin kohe öelda, et ma ei anna Venemaa Föderatsiooni relvajõudude koosseisu kuuluvale Aleksandrovi-nimelisele laulu- ja tantsuansamblile luba Eestisse tulla. Vene sõdurid ei ole Eestisse oodatud."

Venemaa hümn ameeriklaste esituses — USA-s mälestati Tu-154 lennuõnnetuse ohvreid>>

Väärib tähelepanu, et sama aasta juunis osalesid Tartus toimunud orienteerumise maailmameistrivõistlustel ka Venemaa sõjaväelased – Venemaa rahvuskoondisse kuulus siis üheksa sõdurit ja ohvitseri, kes esindasid Vene Föderatsiooni relvajõudude spordiühinguid.

91
Tagid:
A. V. Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel, armee, Juri Sahharov, Eesti, Venemaa
Samal teemal
Kaitseminister ei lubanud Aleksandrovi koori Eestisse
Sissesõidukeeld Aleksandrovi nimelisele ansamblile õõnestab demokraatia aluseid
Tšehhi aktivistid tahavad keelata Aleksandrovi ansambli esinemised
Tšehhi rahvasaadik rünnakutest Aleksandrovi ansambli vastu
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega