Tupac Shakuri hologramm

Surnuist üles tõusnud: mispärast kuulsusi "ellu äratatakse"

100
(Uuendatud 12:37 20.10.2018)
Neil päevil sai teatavaks, et populaarne briti laulatar Amy Winehouse siirdub 2019. aastal kontserdireisile. Kõik oleks kenasti, aga ta suri üledoosi tõttu 2011. aastal.

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Fännidel soovitatakse pileteid osta, et vaadata lauljatari digiprojektsiooni – tema hääle helisalvestisega esineb laval hologramm. Aina enam staare on niiviisi pärast surma oma karjääri "jätkamas" – käivad ringreisidel, esinevad reklaamides ja isegi filmides. RIA Novosti uuris välja, kes ja kuidas kuulsuste digikoopiatena raha teenivad.

John Lennonist Marilyn Monroeni

Surnud staaride hologrammid ei ole Läänes uudiseks, on olemas koguni vastav termin delebs ingliskeelsest sõnapaarist dead celebrities, see tähendab "surnud kuulsused". Esimesed sedalaadi katsed tehti juba nullindatel – vadavalt telereklaamide tarvis. Nii osutusid siitilmast juba lahkunud rokkarid Kurt Cobain (Nirvana), Sid Vicious (Sex Pistols) ja Joey Ramone jalatsibrändi Dr. Martines videoklipi kangelasteks.

Kõige sagedamini annavad kujutise kasutamiseks loa perekonnaliikmed – Kurt Cobaini puhul saab reklaamitasu tema lesk Courtney Love. Manalas abikaasa surmajärgse kuulsuse pealt teenib ka Yoko Ono. Talle tuluks "osales" ansambli The Beatles 1980. aastal mõrvatud legendaarne liige John Lennon videomängu Rock Band reklaamis ja Citroëni autoreklaamis. Viimases "osales" ka Hollywoodi filmitäht Marilyn Monroe, kes lahkus elust 1962. aastal.

Maha ei jää ka Audrey Hepburni pojad, kes on mitmel korral filmide "Puhkus Roomas" ja "Hommikueine Tiffany juures" tegelaskuju tuntud brändidele välja rentinud. Nii ilmus näitlejanna 2013. aastal publikule Galaxy šokolaadi reklaamis ning enne seda võeti üles teksade, autode ja tee reklaamiklippides.

Tupacist Prince´ini

Mida täiuslikum tehnloogia, seda rohkem on võimalusi delebs´e ärilistel eesmärkidel kasutada. Surnud kuulsustega lühikeste reklaamklippide asemele on tulnud täismahus kontserdid ja terved kontserdituurid. 2012. aastal "astus" koos räpparite Snoop Dogg´i ja Dr. Dre juurde lavale Tupac Shakur. 1996. aastal tulevahetuses hukkunud laulja esines mitte ainult Coachella festivalil, vaid "tegi kaasa" ka kontserdituuri.

Pole teada, kuidas oleks räppar ise sellesse suhtunud, küll aga on teada, kuidas suhtus hologrammidesse veel üks "surnuist tõusnud" ameerika laulja – Prince. Eluajal reageeris ta projektsioonile järsu halvakspanuga, avaldades lootust, et temaga midagi seesugust ei juhtu. Ent pärast Prince´i surma 2016. aastal laulis tema hologramm ameeriklaste rahvusliku jalgpalliliiga Superbowl 2018 finaalmängu vaheajal duetti Justin Timberlake´iga.

Ehkki andunud fännid vaatemängu korraldajad hukka mõistsid, on selle eestvedajate motivatsioon mõistetav – teenida gastrollide pealt, mida staar ei saa ära jätta või kontserti katkestada, haigestuda või üüratut honorari nõuda. Ühtlasi on digitaalset hologrammi palju odavam "ülal pidada" kui paljude muusikute raidereid rahuldada. Eestiline aspekt tuhmub majandusliku otstarbekuse ees.

Manalassevarisenud tähtede hologrammide kasutamismoe põhjuste seas on väärikuse tõstmine. Paistab, et tänapäeval ei saa enam ükski tseremoonia läbi ilma möödaniku supertähtede projektsioonita – Michael Jackson Billboard Music Awardsil, Whitney Houston laulab ameeriklaste telešõu "Hääl" finaalis duetti Christina Aguileraga, Freddy Mercury "taasühines" Londoni olümpiamängudel ansambliga Queen.

Võimalik, et nende tähtede eluajal ei õnnestunud korraldajatel neid esinema saada, nii et hologrammid on ülesannet tublisti lihtsustanud. Jääb mulje, et läänemaailma meelelahutusäris on talendid otsa saanud, kui juba kord tuleb kadunukesi tülitada.

Bändist Kino päris kinoni

Mõned aastad tagasi jõudis vaimustus kuulsuste digikoopiatest ka Venemaani. 2012. aastal andis ansambli Kino 1990. aastal hukkunud eestvedaja Viktor Tsoi Peterburis näituse "Furure in Russia" lõpetamisel tunnipikkuse kontserdi. Tutvus moodsa oskusteabega läks korda mitte ainult muusikakollektiivi, vaid ka kinokunsti austajatele.

Armastusega tähe vastu põhjendavad "Tähtede sõdade" loojad ameerika näitlejanna Carrie Fisheri osalust. Printsess Leia Organa osatäitja George Lucase filmisaagas suri 2016. aastal, jõudmata lõpule võtetega filmis "Star Wars: Viimased jedid". Sellegipoolest ei takista se tema ilmumist linalejõudmiseks valmivas üheksandas episoodis.

"Me armastasime Carriet meeletult. Me ei suutnud kuidagi välja mõelda, mismoodi Skywalkerite saaga ilma temata väärikalt lõpule viia. Me ei kavatsenud võtta teist näitlejat või teda arvutis modelleerida. Tema tütre Billie õnnistusel avaldame austust Carrie pärandile ja tema Leia rollile 9. episoodis kasutamatasalvestuse abil, mis on tehtud 7. episoodi võtetel," teatas režissöör J. J. Abrams.

Lisaks tähtede eriefektide abil "elluäratamisele" asuvad ettevõtlikud produtsendid ka veelgi ambitsioonikamate ülesannete kallale: viivad staaride eest nende töö lõpule. Nii näidati viimatisel Veneetsia filmifestivalil Orson Wellesi filmi "Tuule teine poole" ("The Other Side of Wind"). Kultusfilmiga "Kodanik Kane" tuntud ameerika režissöör suri 1985. aastal, lõpetamata linateost, mida oli vändanud ligi 15 aastat. Voogesitusteenus Netflix lunastas filmi näitamise õiguse ja tegi selle Wellesi märkmete põhjal lõpuni valmis. Kriitikud hindasid tulemust kõrgelt, nii et tulevikus võivad vaatajad oodata möödaniku suurte režissööride "uusi" filme.

100
Tagid:
hologramm, ellu äratamine, kontsert, kuulsus, Amy Winehouse
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega