M. Night Shyamalan

Veidrad sellid: M. Night Shyamalan Bruce Willisest ja süngete filmide moest

40
(Uuendatud 09:45 14.10.2018)
Müstikatrillerite meister M. Night Shyamalan oli mitu aastat kriitikute seas põlu all, kuid möödunud aastal naases ta võidukalt psühholoogilise filmiga "Lõhestumine", mis teenis tagasihoidliku üheksamiljonilise eelarve juures filmilevis ligi 300 miljonit dollarit.

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Moskvat külastas Hollywoodi režissöör M. Night Shyamalan – kultuslike müstikafilmide "Kuues meel", "Märgid", "Viimane õhutaltsutaja" ja "Lõhestunud" looja. Festivalil Comic Con Russia näitas ta friikidele katkendeid oma uuest filmist "Klaas", mis jõuab Venemaa filmilaenutusse jaanuaris. Intervjuus RIA Novostile kõneles režissöör lemmikkangelastest, suhetest Bruce Willisega ja isiksusehäiretest.

Müstikatrillerite meister M. Night Shyamalan oli mitu aastat kriitikute seas põlu all, kuid möödunud aastal naases ta võidukalt psühholoogilise filmiga "Lõhestumine", mis teenis tagasihoidliku üheksamiljonilise eelarve juures teenis filmilevis ligi 300 miljonit dollarit.

Film rohkete isiksusehäirete all kannatavast mehest osutus omalaadseks jätkuks ühele kõige tuntumale Shyamalani linateosele "Purunematu", kus Bruce Willis ja Samuel L. Jackson ühtedena esimestest tänapäeva filmikunstis kehastasid superkangelast ja superkurikaela. Järgmine linatöö "Klaas" ühendab endas "Lõhestumise" ja "Purunematu" sisuliinid, aga ka kahe põlvkonna filmifännid.

Järjeloost ja süngete filmide moest

Kogu see lugu sai kirjutatud 1999. aastal, aga ei mahtunud lihtsalt ühe filmi sisse ära. Ma mõtlesin välja üha enam ja enam tegelasi ("Lõhenemise" peategelase – toim.) Kevin Crumbi rollijoonise ümber ja otsustasin, et sellest tuleb omaette film. Ma võtsin ta "Purunematu" käsikirjast välja ja jätsin sinna ainult Davidi ja Elijah´ ("Purunematu tegelased – toim.). Nii et jätkulugu oli mõttes algusest peale, kuid kummalise reageeringu tõttu "Purunematule" ei suutnud ma kuidagi "Lõhenemist" siis kohe väntama asuda.

Кадр из фильма Стекло. Режиссер М. Найт Шьямалан
© Фото : © Universal Pictures
Kaader filmist "Klaas".

"Purunematu" oli vaatajate jaoks liialt sünge. Inimesed ütlesid: "Mis asi see üldse on? Ma ei saa midagi aru, mulle ei meeldi. "Ma olin väga nördinud ja tunnetasin, et järg kujuneb veelgi raskemaks.

 

Sel ajal oli lihtsalt sündsusetu teha filmi kutist, keda lapsepõlves väärkoheldi ja kes hiljem röövis kolm tütarlast ning kaks neist kugistas üldse alla.

Mitte mingi hinna eest poleks inimesed hakanud säärast vaatama. Seetõttu hoidsin käsikirja sahtlipõhjas, tegin lastefilme, väikeseid sõltumatuid linalugusid. Samal ajal muutusid koomiksite põhjal vändatud filmid aina populaarsemaiks, publiku maitse-eelistused aga üha süngemaiks.

Veidratest süngetest sellidest

Kui ma alustasin, olid filmitööstuse liidriteks Steven Spielberg, Robert Zemeckis, Ron Howard. Christopher Nolan ja David Fincher püsisid kusagil omaette, neid peeti "neiks veidrateks süngeteks sellideks". Nüüd on vastupidi – nemad on tähelepanu keskmes ja mina saan rahuldada oma maitsemeeli süngete lugude suhtes.

Me publikuga lihtsalt kaotasime teineteist mõneks ajaks, nüüd aga oleme teineteise uuesti leidnud.

Isiksusehäiretest

Ma olen töötanud ühega kolmest USA juhtivast psühhiaatrist. Tema tegeleb just nimelt kriminaalasjades nõutud ekspertiisiga – tuvastab, kas inimene kannatab tõepoolest isiksusehäirete all või simuleerib. Kuigi ma tegin mängufilmi, tuleb olla selle teemaga väga peenetundeline. Ma lugesin palju erialakirjandust ja uurimusi. Nende kaheteistkümne aastaga, mil ma jätkulooks valmistusin, ilmus suuremal hulgal teaduslikku teavet, mis lihtsalt vapustab.

Oli näiteks juhtum, kus inimese teadvus jagunes kahe isiksuse vahel.

Üks oli range sõjaväelane, kes oli koolitanud oma koera elutoa ukselävel istuma, aga mitte kunagi sellest üle astuma. Ning teine oli väike poiss. Kui toimub isiksuse vahetus, on see visuaalset peaaegu märkamatu, inimene muudab lihtsalt veidike kehahoiakut, ent koer astub selsamal sekundil üle läve, sest tajub, et tema väike peremees tuli tagasi ning range sõjaväelane läks minema.

Vapustavad asjad toimuvad ka kehalisel tasandil. Ühel isiksusel võib olla diabeet, aga kahekümnel teisel sellesama inimese teadvuses elaval isikul diabeeti ei teki.

Analüüsid kinnitavad seda, patsiendil muutub otseses mõttes vere keemiline koostis. See on kõige äärmuslikum platseeboefekt, mida annab ette kujutada.

Bruce Willisest ja Samuel L. Jacksonist

Kui me üheskoos tööd alustasime, oli minul aastaid veidi üle kahekümne, neil aga 20 jagu enam. Mul olid nendega justkui suhted isaga või vanema vennaga. Kõik need aastad tahtsid nad teha jätkufilmi ja iga kord, kui me kohtusime, küsisid nad: "Millal juba?" Ma püüdsin küsimust vältida, kuni polnud lõpuks ometi stsenaariumi käsikirja sain. Siis helistasin neile mõlemale, Neil oli väga hea meel.

Кадр из фильма Стекло. Режиссер М. Найт Шьямалан
© Фото : © Universal Pictures
Kaader filmist "Klaas".

Ma kirjutasin esimest korda stsenaariumi, pidades meeles, et mul on tarvis nimelt neid mehi. "Lõhenemises" sain ma castingul valida keda iganes, selleks ei pidanud tingimata olema James McAvoy. Nüüd aga pidid mängima nimelt Bruce ja Samuel, vastasel korral oleksin lihtsalt kaheksa kuud tööd stsenaariumi kallal tühja raisanud. Ma olin väga haavataval positsioonil, kuid nad mitte ainult ei jätnud seda ära kasutamata, vaid ilmutasid ka uskumatut suuremeelsust.

Lemmikumast superkangelasest

Mulle tundub, et kõige paremini õnnestus esimene "Raudmees" Robert Downey nooremaga. Seal võeti üles väga õige tonaalsus. Kui mõtled kaasaegsetele superkangelastele, siis mõistad, et neil tuleb teatud määral olla antikangelasteks. Ei piisa lihtsalt toredaks poisiks olemisest. Tony Starkil ("Raudmehe" tegelaskuju – toim.) või Jack Sparrowil ("Kariibi mehe piraadid" — toim.) ja isegi Jokeril Heath Ledgeri kehastuses on seda tumedat sarmi, mida vaadates mõtled: "Minagi tahaksin selline olla."

Mulle meeldivad säärased maised kangelased. Nad väljendavad meie rahulolematust asjade kulgemisega ja ütlevad välja selle, mis meil mõttes on. Võib küll olla, et nad ei oska lennata või silmadest laserkiiri tulistada, kuid nad on vaatajale lähemal, on ju emagi suuteline tema lapse peale langenud masina üles tõstma.

Friikidest ja koomiksitest

Ma tahaksin naasta möödunusse ja rääkida noore iseendaga, kui istusin depressiooni küüsis diivanil ja olin õnnetu, et "Grinch" kassanäitude poolest "Purunematu" üle lõi. Kriitikud ei mõistnud, mis filmi ma teinud olin ja filmistuudio ei esitanud seda koomiksina, sest sel ajal ei arvanud keegi, et koomiksite põhjal tehtud filme keegi vaatama tuleb.

Ma mäletan jutuajamist filmistuudio turundusosakonnaga – nad leidsid, et ei tohi kasutada sõna "koomiks", kuna see on rehkendatud ülimalt kitsale "friikide auditooriumile, kes nendel festivalidel käivad".

Otsustati müüa film lihtsa trilleri pähe intriigiga "kas Bruce Willis jääb pärast avariid ellu või mitte". Ehkki "Purunematu" ei kõnele üldsegi sellest. See oli väga veider aeg mu jaoks. Nüüd aga on koomiksite järgi vändatud filmid ülepea ainus, mida teha võib (naerab).

40
Tagid:
film, kino, Bruce Willis, M. Night Shyamalan, USA
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega