KUMU muuseum

Renessansiaja kunstnik Michel Sittowi kojupöördumine

59
(Uuendatud 10:16 18.06.2018)
Kunstimuuseumis Kumu avati kauaoodatud kunstiüritus: Eestist pärit kunstniku Michel Sittowi teoste näitus – autori meisterlikkust hindasid tema elu ajal renessansiaegse Euroopa suurimad õukonnad.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik, Irina Tihhomirova. Kumu kunstimuuseumi suures saalis avati näitus "Michel Sittow. Eesti kunstnik Euroopa renessansiaegsetes õukondades."

Ekspositsioon on osa Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks ette nähtud programmist. Rahvusvaheline näituseprojekt on renessansiaegse maalikunstniku Michel Sittowi (ca 1469-1525) teoste esimene personaalnäitus.

Michel Sittow on kuulsaim meie kodumaalt pärit Euroopa kunsti ajaloost tuntud autor, mistõttu on loomulik, et tema tööde näituse korraldab just Eesti Kunstimuuseum, kes organiseeris ka haruldaste lõuendite transpordi Tallinnasse.

Фрагмент экспозиции Михель Зиттов. Эстонский художник при европейских дворах эпохи Ренессанса»
© Sputnik / Владимир Барсегян
Michel Sittow. Eesti kunstnik Euroopa renessansiaegsetes õukondades.

Näitusel saab näha kunstniku meie ajani säilinud ainulaadseid teoseid maailma erinevate kuulsate muuseumide kogudest, sealhulgas Puškini Kaunite Kunstide Muuseumist ja Washingtoni Riiklikust Kunstigaleriist.

Kunstiteadlased peavad autorit Madalmaade maalikunsti koolkonna väljapaistvaks esindajaks tema maalitud lõuendeid peetakse renessansiperioodi portreekunsti tipptaseme hulka kuuluvaiks. Näitust kommenteerides kirjutab ürituse kuraator Greta Koppel: "See on kunstnik, kelle nimi ja looming on alles nüüd laiemale publikule kättesaadavaks muutunud.

Michel Sittowi eest räägivad tema tööd, mis on mõõtmetelt tagasihoidlikud, kuid teostatud äärmise meisterlikkusega ja peegeldavad kaunilt portreedel kujutatud inimeste sisemaailma. Asjaolu, et meie näitusele on kogutaud selliseid haruldased ja maailma eri muuseumides ning erakogudes asunud üksikud teosed, on juba iseenesest suur sündmus!"

Autori meisterlikkuse tasemest räägib asjaolu, et paljud tema teosed olid varem ekslikult omistatud maailmakuulsatele kunstnikele Albrecht Dürerile, Jan van Eyckile ja Hans Memlingile.

Sittowi Kosmos KUMU avarustes

Näitusesaali on radikaalselt muudetud, et esitleda muuseumi külastajatele kõige paremini renessansiaja maalikunsti pärleid — väikestmõõtu vanu lõuendeid, millel valdavalt Euroopa kuningakodade esindajate portreed.

Teoste tutvustamine on korraldatud nii, et vaataja satub algul ekspositsiooni piiridest kaugemale ja näeb enda ees asuval seinal videoinstallatsiooni omataolise ajajoonega. Selle alumises osas on kirjeldatud ajaloos toimunud sündmusi — ülemises samal perioodil toimunut Michel Sittowi elust: millal ta tööle asus, millal kuulsa hollandi kunstniku Hans Memlingi stuudiosse õppima saabus, kuidas ta algul Hispaania, seejärel Taani õukonda teenima läks ja paljusid teisi elu- ja karjäärisündmusi ning päeva, mil ta naasis Tallinnasse, et enam mitte kunagi lahkuda.

Videoinstallatsioon annab väga selget teavet Euroopa kuningate õukondadest, mistõttu saab selgeks, kui kõrgete isikute portreesid meie kaasmaalane lõi.

Videosalvestustest praktiliselt eraldatud suletud ringi sees on poolpimedusse paigutatud kohtvalgustusega esile toodud autori meistriteosed: valdavalt on need portreed või religioossed stseenid.

Tuntud tundmatu autor

Kunstiteadlane Evelina Vedom rääkis Sputnik Eesti korrespondendile, et Michel Sittowit nimetatakse Eesti meistriks, kuid õigem oleks teda nimetada Revali või Tallinna kunstnikuks — ta sündis Revelis, Micheli isa oli Hollandi päritolu, ema, nagu allikad napisõnaliselt teatavad "ei olnud sakslanna."

Kunstiajaloolase Vedomi sõnul on KUMU näitus ainulaadne, kuna siia on kogutud kõik maalikunstnikule omistatavad tööd.

Искусствовед Эвелина Ведом
© Sputnik / Владимир Барсегян
Evelin Vedom.

"Lõppude lõpuks ei signeerinud Sittow ühtki oma tööd: ta oli õukonnakunstnik ja tal puudus vajadus kellelegi oma autorsust tõestada — kõik teadsid seda niigi. Näitusele on kogutud kõige olulisemad teosed, mis kunstniku poolt loodud," ütles Vedom.

On märkimisväärne, arvab Evelina Vedom, et lisaks koguneb septembris ekspositsiooniga seotud ja kunstniku tööle pühendatud sümpoosion. Just sel aastal möödub ka viissada aastat päevast, mil Michel Sittow Tallinna tagasi pöördus, et elu lõpuni siia jääda.

Venemaalt toodud pärl

Eesti KUMU ekspositsioonile eelnes Michel Sittowi tööde väljapanek Ameerika Ühendriikides. Washingtoni rahvuslikus kunstigalerii näidati mitte nii suurt, kuid samuti hindamatut Sittowi pärandi osa.

Praegust KUMU näitust täiendati ka Moskva Puškini Kaunite Kunstide Muuseumi kollektsioonist pärit maaliga "Teekond Kolgatale". Ekspositsiooni avamisel osales Kunstiajaloo doktor, professor, Puškini Kunstimuuseumi vanameistrite kunsti osakonna juhataja Vadim Sadkov.

Ta rääkis Sputnik Eesti reporterile, et Eesti kultuuris on Michel Sittowi nimel sama oluline tähendus, nagu seda on Andrei Rubljovil või Dionisiusel — kes oli muide Eesti meistri kaasaegne — Vene kultuuri jaoks.

Заведующий Отделом искусства старых мастеров ГМИИ им. А. С. Пушкина Вадим Садков
© Sputnik / Владимир Барсегян
Puškini Kunstimuuseumi vanameistrite kunsti osakonna juhataja Vadim Sadkov.

"On suur saavutus, et Washingtoni rahvusgalerii ja KUMU muuseumi teaduslikud, organisatsioonilised ja rahalised võimalused, Ameerika Ühendriikidest pärit kuraator John Oliver Handi ja eestlannast Greta Koppeli osalusel — kellega me juba pikka aega sõbrad oleme — võimaldasid korraldada väärika kunstniku esimese monograafilise näituse. See on eestlastele Vabariigi sajanda aastapäeva puhuks tore kingitus," on vene kunstiteadlane Vadim Sadkov veendunud.

Näitusel on rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, mis on avaldatud maailma tuntud kunstiajaloolaste koostöö tulemusena: sellese panustasid John Oliver Hand (Washingtoni riiklik kunstigalerii), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Till Holger Borchert (Groninge muuseum Brügges), doktor Anu Mänd (Tallinna Ülikool), dr. Matthias Veniger (Baieri rahvusmuuseum Münchenis) ja Ariana van Suhtelen (Mauritshuis, Haag).
Näituse kuraatoriks on Eesti Kunstimuuseumi teadur Greta Koppel ja Washingtoni kunstigalerii kaastöötaja John Oliver Hand.

Näitus on avatud 16 septembrini 2018. a.

59
Tagid:
Kumu, Eesti Kunstimuuseum, Michel Sittow, Eesti, Tallinn
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega