KUMU muuseum

Renessansiaja kunstnik Michel Sittowi kojupöördumine

48
(Uuendatud 10:16 18.06.2018)
Kunstimuuseumis Kumu avati kauaoodatud kunstiüritus: Eestist pärit kunstniku Michel Sittowi teoste näitus – autori meisterlikkust hindasid tema elu ajal renessansiaegse Euroopa suurimad õukonnad.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik, Irina Tihhomirova. Kumu kunstimuuseumi suures saalis avati näitus "Michel Sittow. Eesti kunstnik Euroopa renessansiaegsetes õukondades."

Ekspositsioon on osa Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks ette nähtud programmist. Rahvusvaheline näituseprojekt on renessansiaegse maalikunstniku Michel Sittowi (ca 1469-1525) teoste esimene personaalnäitus.

Michel Sittow on kuulsaim meie kodumaalt pärit Euroopa kunsti ajaloost tuntud autor, mistõttu on loomulik, et tema tööde näituse korraldab just Eesti Kunstimuuseum, kes organiseeris ka haruldaste lõuendite transpordi Tallinnasse.

Фрагмент экспозиции Михель Зиттов. Эстонский художник при европейских дворах эпохи Ренессанса»
© Sputnik / Владимир Барсегян
Michel Sittow. Eesti kunstnik Euroopa renessansiaegsetes õukondades.

Näitusel saab näha kunstniku meie ajani säilinud ainulaadseid teoseid maailma erinevate kuulsate muuseumide kogudest, sealhulgas Puškini Kaunite Kunstide Muuseumist ja Washingtoni Riiklikust Kunstigaleriist.

Kunstiteadlased peavad autorit Madalmaade maalikunsti koolkonna väljapaistvaks esindajaks tema maalitud lõuendeid peetakse renessansiperioodi portreekunsti tipptaseme hulka kuuluvaiks. Näitust kommenteerides kirjutab ürituse kuraator Greta Koppel: "See on kunstnik, kelle nimi ja looming on alles nüüd laiemale publikule kättesaadavaks muutunud.

Michel Sittowi eest räägivad tema tööd, mis on mõõtmetelt tagasihoidlikud, kuid teostatud äärmise meisterlikkusega ja peegeldavad kaunilt portreedel kujutatud inimeste sisemaailma. Asjaolu, et meie näitusele on kogutaud selliseid haruldased ja maailma eri muuseumides ning erakogudes asunud üksikud teosed, on juba iseenesest suur sündmus!"

Autori meisterlikkuse tasemest räägib asjaolu, et paljud tema teosed olid varem ekslikult omistatud maailmakuulsatele kunstnikele Albrecht Dürerile, Jan van Eyckile ja Hans Memlingile.

Sittowi Kosmos KUMU avarustes

Näitusesaali on radikaalselt muudetud, et esitleda muuseumi külastajatele kõige paremini renessansiaja maalikunsti pärleid — väikestmõõtu vanu lõuendeid, millel valdavalt Euroopa kuningakodade esindajate portreed.

Teoste tutvustamine on korraldatud nii, et vaataja satub algul ekspositsiooni piiridest kaugemale ja näeb enda ees asuval seinal videoinstallatsiooni omataolise ajajoonega. Selle alumises osas on kirjeldatud ajaloos toimunud sündmusi — ülemises samal perioodil toimunut Michel Sittowi elust: millal ta tööle asus, millal kuulsa hollandi kunstniku Hans Memlingi stuudiosse õppima saabus, kuidas ta algul Hispaania, seejärel Taani õukonda teenima läks ja paljusid teisi elu- ja karjäärisündmusi ning päeva, mil ta naasis Tallinnasse, et enam mitte kunagi lahkuda.

Videoinstallatsioon annab väga selget teavet Euroopa kuningate õukondadest, mistõttu saab selgeks, kui kõrgete isikute portreesid meie kaasmaalane lõi.

Videosalvestustest praktiliselt eraldatud suletud ringi sees on poolpimedusse paigutatud kohtvalgustusega esile toodud autori meistriteosed: valdavalt on need portreed või religioossed stseenid.

Tuntud tundmatu autor

Kunstiteadlane Evelina Vedom rääkis Sputnik Eesti korrespondendile, et Michel Sittowit nimetatakse Eesti meistriks, kuid õigem oleks teda nimetada Revali või Tallinna kunstnikuks — ta sündis Revelis, Micheli isa oli Hollandi päritolu, ema, nagu allikad napisõnaliselt teatavad "ei olnud sakslanna."

Kunstiajaloolase Vedomi sõnul on KUMU näitus ainulaadne, kuna siia on kogutud kõik maalikunstnikule omistatavad tööd.

Искусствовед Эвелина Ведом
© Sputnik / Владимир Барсегян
Evelin Vedom.

"Lõppude lõpuks ei signeerinud Sittow ühtki oma tööd: ta oli õukonnakunstnik ja tal puudus vajadus kellelegi oma autorsust tõestada — kõik teadsid seda niigi. Näitusele on kogutud kõige olulisemad teosed, mis kunstniku poolt loodud," ütles Vedom.

On märkimisväärne, arvab Evelina Vedom, et lisaks koguneb septembris ekspositsiooniga seotud ja kunstniku tööle pühendatud sümpoosion. Just sel aastal möödub ka viissada aastat päevast, mil Michel Sittow Tallinna tagasi pöördus, et elu lõpuni siia jääda.

Venemaalt toodud pärl

Eesti KUMU ekspositsioonile eelnes Michel Sittowi tööde väljapanek Ameerika Ühendriikides. Washingtoni rahvuslikus kunstigalerii näidati mitte nii suurt, kuid samuti hindamatut Sittowi pärandi osa.

Praegust KUMU näitust täiendati ka Moskva Puškini Kaunite Kunstide Muuseumi kollektsioonist pärit maaliga "Teekond Kolgatale". Ekspositsiooni avamisel osales Kunstiajaloo doktor, professor, Puškini Kunstimuuseumi vanameistrite kunsti osakonna juhataja Vadim Sadkov.

Ta rääkis Sputnik Eesti reporterile, et Eesti kultuuris on Michel Sittowi nimel sama oluline tähendus, nagu seda on Andrei Rubljovil või Dionisiusel — kes oli muide Eesti meistri kaasaegne — Vene kultuuri jaoks.

Заведующий Отделом искусства старых мастеров ГМИИ им. А. С. Пушкина Вадим Садков
© Sputnik / Владимир Барсегян
Puškini Kunstimuuseumi vanameistrite kunsti osakonna juhataja Vadim Sadkov.

"On suur saavutus, et Washingtoni rahvusgalerii ja KUMU muuseumi teaduslikud, organisatsioonilised ja rahalised võimalused, Ameerika Ühendriikidest pärit kuraator John Oliver Handi ja eestlannast Greta Koppeli osalusel — kellega me juba pikka aega sõbrad oleme — võimaldasid korraldada väärika kunstniku esimese monograafilise näituse. See on eestlastele Vabariigi sajanda aastapäeva puhuks tore kingitus," on vene kunstiteadlane Vadim Sadkov veendunud.

Näitusel on rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, mis on avaldatud maailma tuntud kunstiajaloolaste koostöö tulemusena: sellese panustasid John Oliver Hand (Washingtoni riiklik kunstigalerii), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Till Holger Borchert (Groninge muuseum Brügges), doktor Anu Mänd (Tallinna Ülikool), dr. Matthias Veniger (Baieri rahvusmuuseum Münchenis) ja Ariana van Suhtelen (Mauritshuis, Haag).
Näituse kuraatoriks on Eesti Kunstimuuseumi teadur Greta Koppel ja Washingtoni kunstigalerii kaastöötaja John Oliver Hand.

Näitus on avatud 16 septembrini 2018. a.

48
Tagid:
Kumu, Eesti Kunstimuuseum, Michel Sittow, Eesti, Tallinn