Illustreeriv foto

Merepäevad pakkuvad rikkaliku meelelahutusprogrammi

57
(Uuendatud 14:09 18.06.2018)
Tallinna merepäevadel saab näha uhkeid purjekaid, ka ise purjekaid juhtima õppida ja osta parimat Eesti disainerite loomingut. Kalda ääres kõlab Kadri Voorand Duo, Jaan Tätte JR-i, Dagö ning HU? muusika.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Eesti rahvarohkeim perepidu toimub 13.-15. juulini Tallinna sadamates. Ajaloolised laevad ootavad külastajaid Vanasadamas, Lennusadamas, Noblessneri sadamas ja Haven Kakumäe jahisadamas, teatab Pealinn.

"On rõõmustav, et just Eesti juubeliaastal saame pakkuda nii suurt Eesti laevade väljapanekut," ütles Tallinna kultuuriameti juhataja Aini Härm.

Näiteks on merepäevade laevastikus Hoppet, ainukene säilinud purjelaev, mis on ehitatud sõjaeelse Eesti Vabariigi ajal Lääne-Eestis. Kahemastiline Hoppet tähistab tänavu oma 92. sünnipäeva.

"Tegemist on ainsa Eesti puulaevameistrite ehitatud purjelaevaga, mis praegu veel seilab," ütles Härm. "On suurepärane, et laev on nüüdseks kodus tagasi ja merepäevadel ka huvilised lahesõitudele viib."

8. juunil tähistatakse üleilmselt maailma merede ja ookeanide päeva, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Millised nägid laevad välja tuhat aastat tagasi, saab näha purjelaeva Moonland näitel. Laeva vanem nimetus huisk tähendas madu või ussi. Väinamere uisu taastatud koopia ehitati valmis mõned aastad tagasi Sõrve uisu kerekuju järgi. Tegemist on Eesti vanima purjelaevatüübiga, mida kasutati läbi ajaloo laialdaselt just kiire manööverdamisvõime tõttu. Uisk on olnud Muhumaa sümboliks Väinamerel ligikaudu tuhat aastat. Sel kevadel sai Moonland peale ka purje ja masti.

Rikkalik meelelahutusprogramm

Reedel, 13. juulil avatakse Tallinna merepäevad kahe kontserdiga. Neist esimene viib Svjata Vatra jäälõhkuja Tarmo pardal merele. Tegemist on eksklusiivse kontserdiga, millest saab osa võtta kas oma veesõidukiga või ostes pileti mõnele mereparaadil osalevale laevale. Õhtu teine kontsert toimub Vanasadama pealaval, kus Gerli Padar, Uku Suviste, Hanna-Liina Võsa ja orkester ÜENSO toovad dirigent Martin Sildose juhatamisel publikuni Eesti filmimuusika kullafondi.

Laupäevaõhtune tippkontsert Lennusadamas viib publiku üheskoos legendaarsete Johansonidega, Anna-Liisa Supi jt staaridega ümbermaailmareisile. Kontsertteos "Reis ümber maailma" on muusikaline reis, mis läbib kõiki kontinente. Erilist tähelepanu saavad need riigid, mis moel või teisel on Eesti jaoks eriti olulised.

Noblessneri sadamalinnaku lavast saab laupäeval, 14. juunil tõeline muusikagurmaanide peatuspaik. Esinejate nimekirjast leiab nii Meisterjaani, ansambli InBoileri, Mick Pedaja, ansambel HU? ja Kadri Voorandi Duo.

Pidu saab nautida lausa teisipäevani ehk 18. juulini
© Sputnik / Александр Заболотный

Nostalgiat toovad merepäevalistele kahtlemata Justament, Kukerpillid, Dagö ja Ivo Linna. Popmuusika austajad saavad aga nautida Liis Lemsalu esinemist. Merelaulude kavadega tulevad lavale ansamblid Kompass ja spetsiaalselt festivaliks merelaulude kava loonud kollektiiv Äge Brass.

Pere kõige pisematele on kavas Lotte lasteala Lennusadamas, suur Lotte kontsert Vanasadamas, seikluslik lasteala Noblessneri sadamas, Hanna-Liina Võsa Muusikalikooli laste etteasted ning töötoad erinevates sadamates.

Kuidas vanasti laevu ehitati

Kaljas Hiiuingel on Eesti üks suurimaid koopialaevu, mis mullu pälvis ka kultuurkapitali Kultuuripärli tiitli. Hiiuingli teeb eriliseks see, et laev on ehitatud rahvaalgatuse korras. Ehituse raames on viidud läbi õpitubasid, kus sai proovida vanu ehitusvõtteid.

Eesti purjelaevade kõrval seilavad merepäevadele ka naaberriikide alused, mida samuti saab külastada. 46 meetri pikkune ja 30 meetri kõrguste mastidega prikk Tre Kronor Rootsist valmis 2005. aastal Rootsi sõjaväelaevastiku lastilaeva Gladani 1857. aasta jooniste järgi ning on meie merepäevi külastanud varemgi. Kahemastilise purjeka nelinurksed purjed annavad talle hea manööverdamisvõime. Tänapäeval on sellist tüüpi purjekaid merd seilamas vaid mõni üksik.

Samuti saab näha Soome laevu Svanhild, Astrid ja Alexandra. Lähinaabrite juurest külastab Tallinna merepäevi laev Lietuva, mis Leedu 100. sünnipäeva puhul on riietatud ka pidurüüsse.

Tänavused merepäevad annavad võimaluse ka igaühel ise purjetamist katsetada.

"Kakumäe sadamas saavad purjetamist õppida nii noored kui ka vanad," ütles Haven Kakumäe OÜ juhatuse liige Neeme Kaarma. "Oleme ühed vähesed, kes merepäevadel ka vee peal üritusi teevad."

 

Merepäevade programm ripub 15. juunist veebilehel www.tallinnamerepaevad.ee.

57
Tagid:
Merepäevad, Lennusadam, Talliin