Venemaa presidendi ametlik esindaja kultuurikoostöö alal Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama

Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama

85
(Uuendatud 19:05 30.10.2017)
Esmaspäeval, 30. oktoobril saabus kaheks päevaks Eestisse Venemaa presidendi ametlik esindaja kultuurikoostöö alal Mihhail Švõdkoi eesmärgiga arendada Eesti ja Venemaa vahelist koostööd humanitaarvaldkondades

ТАLLINN, 30. оktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Vene külalise visiidi programis on kohtumised kultuuriministri Indrek Saare ja Tallinna aselinnapea Mihhail Kõlvartiga.

Nagu Mihhail Švõdkoi ütles portaalile Sputnik Eesti, on Venemaa ja Eesti küllaltki erinevad, kuigi seda võib-olla isegi mitte niivõrd kaubandussuhete mahu poolest.

"Koostööd kultuuri, hariduse ja teaduse valdkonnas on siiski riikide poolt toetatav, vaatamata mis tahes piiranguterežiimile. See puudutab mitte üksnes Eestit, vaid ka teisi Euroopa Liidu ja maailma riike, kus Venemaal on tõsiseid projekte," märkis ta.

Moskva külalisel on kavas võtta ühendust humanitaarsuhetega tegelevate Eesti ametkondade esindajatega, et riikidevahelised suhted saaksid uue impulsi. Tema sõnul saab see olema kasulik nii eestlastele kui venemaalastele kui ka Eestis elavatele venekeelsetele kodanikele.

Suhete paranemine oleks positiivne tulemus

Venemaa presidendi ametlik esindaja kultuurikoostöö alal lisas, et vastastikuste suhete tase võib muutuda paremaks ja juhul, kui õnnestub üht-teist veel täiustada, on see juba tema sõidu positiivseks tulemuseks: "Võib-olla elavad minus mälestused möödunud aastatest, mil Venemaa ja Eesti suhted olid lihtsamad, kuid need meenutused võivad kokkuvõttes ka aruteludes ja läbirääkimistes positiivset rolli etendada."

Krasnojarski riikliku ooperi- ja balletiteatri pealavastaja Neeme Kuningas
© Фото : пресс-служба Московского музыкального театра "Геликон-опера"

Švõdkovi arvates on Venemaa ja Eesti suhetes lünki, mida tuleb täita. Näiteks võib märksa tulemuslikumaid sidemeid sõlmida kunstiõppeasutuste ja teiste kõrgkoolide vahel ning vene filmiloojate kohalolek festivalidel võiks transformeeruda nende täieõiguslikuks kohalolekuks filmilevis.

Filmikriitik Maria Bezruk: "Ärge oodake "Matildast" poliitilisi avastusi!" >>

"Ega kõik nagu olegi nii halvasti, aga tahaks kõike veelgi parandada. Liiati et 2018. aastal tähistab Eesti oma iseseisvuse 100. aastapäeva ning vene kultuuritegelaste, teadlaste ja ajaloolaste kohalolek oleks ülimalt asjakohane. Nagu te teate, tähistab Venemaa tänavu Oktoobrirevolutsiooni sajandat aastapäeva, see sündmus aga oli paljuski tõukeks Eesti omariiklikuse saavutamisele. Tegevusväli on piisavalt avar, sellega tuleb lihtsalt tegelda," teatas Švõdkoi.

Ta lisas, et kultuurisidemed on alati kahesuunalise liiklusega tee, ja näiteks möödunud aastal kulgesid Rahvusooperi Estonia etendused (Helikon Operaga külalisetenduste vahetuse raames) Venemaal hästi edukalt.

300 estoonlast sõitis Peterburi Maria teatrisse etendusi andma >>

"Meie riigile oleks oluline näha Eesti teatrite viimatisi etendusi, näha eesti filme, kuulata eesti muusikuid. Tavapäraselt on eesti kultuur olnud küllalt laialdaselt esindatud mitte ainult Moskvas ja Peterburis, vaid ka teistes Venemaa piirkondades. Võimalusi on väga palju ning küsimus on tahtmises – kuivõrd on eesti kolleegid selliseks sündmuste arenguks valmis," nentis Mihhail Švõdkoi.

Kultuurisidemete areng poliitika kiuste

Tallinna lennujaamas Švõdkoid tervitanud Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kinnitas, et külalise visiit on väga tähendusrikas nii riikidevaheliste kultuurisidemete toetuseks kui ka edasiseks arenguks.

"Sellel visiidil on suur tähendus, et mõlema riigi vahelise kultuurialase koostöö valdkonnas "kella õigeks seada". Vaatamata keerulisele poliitilisele olukorrale Euroopas ja kogu maailmas arenevad ka meie keerulised kahepoolsed suhted, kultuurisuhted Venemaa ja Eesti vahel alati plussmärgiliselt. Selle kinnituseks on isegi viimasel ajal arvukalt ettevõtmisi, nende seas näiteks Peterburi teatrihooaeg ja festival Kuldne Mask," ütles Aleksandr Petrov portaalile Sputnik Eesti.

Ta lisas, et sedalaadi suursündmuste loetelu võib jätkata ja ülesandeks on tempot mitte alla lasta: latt on piisavalt kõrgele tõstetud ja seda tuleb kõrgel tasemel ka hoida. Nagu aitab suhteid rajada ja määratleda ka Mihhail Švõdkoi külaskäik.

© Sputnik / Владимир Новиков
Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama
85
Tagid:
suhted, ühiskond, haridus, koostöö, kultuur, Mihhail Švõdkoi, Mihhail Kõlvart, Aleksandr Petrov, Indrek Saar, Eesti, Venemaa
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega