Filmikriitik Maria Bezruk

Filmikriitik Maria Bezruk: "Ärge oodake "Matildast" poliitilisi avastusi!"

55
(Uuendatud 14:31 28.10.2017)
Portaali Sputnik Eesti korrespondent kohtus Moskva filmikriitiku Maria Bezrukiga ja ajas temaga juttu kõmulise filmi "Matilda" teemal.

ТАLLINN, 27. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinnas toimunud festivali "Vene filminädal" moderaatori Maria Bezruki hinnangul mõjus religioosne tagakiusamine filmile halvasti ja tegi tarbetut reklaami, mille tulemusena ei pruugi vaataja ootused filmi suhtes end õigustada.

Filmikriitik rääkis, et veel enne kinoekraanidele jõudmist puhkes täiesti ennekuulmatu skandaal, kui Venemaa Riigiduuma saadik Natalja Poklonskaja väljendas oma pahameelt "Matila" looja Aleksei Utšiteli aadressil. Poliitiku arvates solvab see film usklike tundeid sellega, et näitab pühakute kilda arvatud keiser Nikolai II ebasoodsas valguses (silmas on peetud seksuaalse iseloomuga stseene). Seepeale vallandus Venemaal suur "Matilda"-vastane kampaania, millesse kaasati mitmesuguseid agressiivselt meelestatud usuorganisatsioone ja korraldati, nagu võib öelda, terroriakte, sealhulgas ka kinohoone põlemapistmise.

Tuntud vene teatri- ja filminäitleja Igor Kostolevski
© Sputnik / Вадим Анцупов

Venemaa suursaadik avas Tallinnas Vene filmide nädala>>

Seejärel, lisas Bezruk, nii mõnedki kinovõrgud lihtsalt keeldusid seda linateost oma filmivalikusse võtmast, olles oma vaatajate ja oma vara pärast päris hirmul. Olukord on tõepoolest koletu, kui järeldusi ei tehta mitte linateose enda väärtuste põhjal ning režissöör Aleksei Utšitel, olles kulutanud ohtrasti aega, jõudu ja raha (sealhulgas riigi raha), ei saa filmi ettenähtud mahus vändata ega vähemasti suurt osa kulutustest ära katta.

Кадр из фильма Матильда
© Фото : TPO Rok
"Matilda".

"Riik ei suutnud oma kunstnikku kaitsta, ehkki pidanuks rakendama Poklonskaja suhtes rangeid meetmeid – mitte alluma tema ähvardustele ning mitte niisama pöidlaid keerutama, vaid kohaldama kriminaalkoodeksi sätteid. Olukord läks kokkuvõttes liiga kaugele, ent kõige naljakam on see, et Poklonskaja ei olnud "Matildat" näinudki, vaid üksnes kuulnud sellest, mis seal olla võib, ja tegi teab-kelle sõnade põhjal omi järeldusi," väitis Bezruk.

Tema meelest ei ole Riigiduuma saadikul põhimõtteliselt õigust niiviisi käituda ja säärases võtmes väljenduda, kuid Poklonskaja istub senimaani duumas edasi ega kanna sugugi vastutust oma tegude eest.

Suure teatri balletitruppi võeti tööle Matylda Krzesińska lapselapselapselaps>>

Karuteene "Matildale"

Кадр из фильма Матильда
© Фото : TPO Rok
"Matilda".

Vene filmikriitik leiab, et ebaterve vastukaja on teinud Aleksei Utšiteli filmile karuteene. Asi on selles, et isegi need, kes ei kavatsenud filmi vaatama minna, on nüüd seda vaatamas käinud või minemas, sest "Matilda" on kõneaineks. Ja täiesti võimalik,et pettutakse, sest nähakse sootuks midagi muud, kui on oodatud. Filmidele on Bezruki hinnangul alati vaja asjaomast reklaami, skandaal aga on osutunud reklaamina tarbetuks, inetuks.

"Teile näidatakse kostümeeritud melodraamat – ja "Matildasse" tuleb suhtuda justnimelt nii. Sellest filmist pole vaja otsida ajaloolist tõde (tegemist ei ole eluloofilmi, vaid kunstilise väljamõeldisega), pole vaja otsida mingit kodeeritud poliitilist sõnumit või mingisuguseid avastusi," nentis Maria Bezruk ja lisas, et kui tulla kinoseansile eluterve suhtumise ja asjakohase eelhäälestusega, siis saate oma raha eest kõigiti korraliku vaatemängu.

300 estoonlast sõitis Peterburi Maria teatrisse etendusi andma>>

Bezruk usub, et eestimaine vaataja võtab "Matilda" vene vaatajast paremini vastu, kuna Eestis, nagu filmikriitik Vene filminädalal jõudis tähele panna, osatakse filme kinode mängukavasse paremini valida ja saadakse aru, mida vaatama tullakse. Ja kui on tuldud, siis istutakse seansi lõpuni ning püütakse mõista seda, mida vaadatakse.

"Tasub arvestada, et "Matilda" ei ole festivalifilm ega väärtfilmiks liigitatav linateos, vaid kommertslik kostümeeritud melodraama, kaunis ja väga kallis, kuid selles puudub too sügavus, mida tavaliselt vene filmist oodatakse," ütles Bezruk.

55
Tagid:
Uštšitel, Matilda, Maria Bezruk, filmikriitik, Matylda, Nikolai II
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega