Kunstnik Rovšan Gulijev

Bakuu kunstnik: Eestis ei ole piisavalt päikest

69
(Uuendatud 08:53 05.10.2017)
Aserbaidžaani kunstnik Rovšan Gulijevil on oma ateljee Tallinna Vanalinnas

ТАLLINN, 1. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Kunstnik Rovšan Gulijeviga rääkis Eesti Sputnikule maalikunstist, elust Eestis ja autojuhtimisstiilist Aserbaidžaanis. Vestlus toimus Rovšani ateljees Tallinna Vanalinnas, kus peremees tervitas külalisi Aserbaidžaani tavade kohaselt — tulise tee ja maiustustega.

Te olete sündinud Aserbaidžaanis?

Jah, sündisin 1978. aastal idamaiselt ereda päikesega Tuledemaa pealinnas — Bakuus. Lõpetasin seal kunstitehnikumi ja seejärel kunstiakadeemia. Ma olen Aserbaidžaani Kunstnike Liidu liige. Mul on kaks eriala: olen maalikunstnik, aga tegelen ka tarbekunstiga vaipade näol. Mulle pakub huvi mitmesugune kunst: vaibakunst oma ornamentika ja teostustehnikatega, maalikunst ennekõike värviküllusega.

Ja kuidas te Eestisse sattusite?

Ma tulin Tallinna 2006. aastal — tahtsin puhata ja ringi reisid. Ja ühtlasi korraldasin siin vaibanäituse, mis läks küllaltki edukalt. Seepeale otsustasin siin õppima asuda, astusin Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuri, tekkis inspiratsioon ja vaimustus. Ma jäin Eestisse elama ja nüüd juba pean Tallinna oma teiseks kodulinnaks.

Художник Ровшан Гулиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijev.

Kas ka oma kodumaaga sidet peate?

Igal aastal käin korra Aserbaidžaanis ja saan seal energiat — sugulastelt, tuttavatelt ja linnalt, kus olen sündinud. Sealhulgas ka päikeseenergiat — Eestis on ajuti liiga külm.

Millest te meie maal puudust tunnete?

Nagu juba ütlesin — päikesest. Seda vajavad kõik, nii Tallinna elanikud kui ka Bakuu elanikud.

Aga ma võtan Eestimaa pealinna sellisena, nagu ta on — siin on huvitavad inimesed ja eriline loodus. Läänemerigi on minu jaoks harjumatu, kuid see on omal kombel ilus. Kuigi supelda on seal külmavõitu, Kaspia merega ei anna võrrelda. Puudust tunnen mägedest, minu kodumaal on palju mägiseid paiku: metsane Quba, kaasaegne Qəbələ, iidne Şəki. Igas linnas on ju ülepea oma ajalugu ja oma ilu.

Aga kas harjumuspärasest toidust puudust ei tunne?

Aserbaidžaani toiduga Tallinnas muret ei ole. Teen ise süüa, on ka palju restorane, kus pakutakse Aserbaidžaani kööki. Plov, dolma, šašlõkk — need kõik on Eestis väga maitsvad ja kättesaadavad.

В мастерской художника Ровшана Гулиева
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijevi ateljees.

Bakuus on üsna hullumeelne autojuhtimisstiil. Kas te Eestis autot juhite ja kas olete õppinud euroopalikul kombel roolima?

Meil, aserbaidžaanlastel on palju energiat, me oleme väga kannatamatud inimesed. See väljendub ka autojuhtimises. Selline olen minagi — armastan kiiresti sõita.

Kas te sporti teete?

Varem tegelesin poksi ja ujumisega, hoian ennast ka praegu vormis — enese ja tervise kaitseks. Leian, et sport peab kogu eluaeg ligi olema. Vaatan huviga jalgpalli, kuigi fänniks ma ennast nimetada ei saa. Vahetevahel mängin ise. Käisin ka Eesti koondise mängu vaatamas, kui siia tulid Aserbaidžaani ja Türgi meeskonnad. Nagu paljudele teistelegi aserbaidžaanlastele, on Türgi jalgpall mulle südamelähedane.

Milline on teie suund maalikunstis?

Ma armastan impressionismi ja realismi. Mulle meeldib maalida erksavärvilisi, päikeselisi pilte, ning töötan põhiliselt õliga. Akrüüli kasutan ka, kuid ainult õppeesmärkidel — siis, kui annan maalitunde.

Kas teil on maalikunstnikest eeskujusid?

See on mu lemmikküsimus. Ilma iidoli ja õpetajata ei ole võimalik innustuda ja suurt rahuldust saada.

Prantsuse kunstnikud Édouard Manet, Pierre-Auguste Renoir ja Claude Monet, hollandlased Rembrandt ja Vincent van Gogh. Rembrandti võin nimetada oma esimeseks õpetajaks, tegin väga palju tema tööde koopiaid — ennekõike portreid, ja see on oma vilja kandnud.

Ent kas eesti kunstnikud on teile hingelähedased?

Eestis on hoopis teine koloriit, teistsugune fantaasia. Aserbaidžaanis näiteks on pildid säravamad ja päikselisemad. Kedagi loomingulises plaanis esile tooma ei hakka — see oleks ebaeetiline. Aga ma suhtlen kohalike kunstnikega, vahetame omavahel kogemusi ja muljeid — näiteks maalikunstniku Vladimir Batšu ja skulptor Tauno Kangroga.

Sergei Lim maalib oma pilte fotode järgi. Kuidas teie töötate?

Eelistan maalida natuurist. Eriti siis, kui teen etüüdi — natuurist maalides saab ruttu valmis, võib arvestada mõne tunniga ja selliseid töid ostetakse paremini. Aga tuleb ette, et maalin pildi ka foto järgi — näiteks siis, kui klient toob oma ülesvõtte.

Художник Ровшан Гулиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijev.

Kuidas aga kunstnik üldisest massist välja võiks paista?

Sel teemal võib küll filosofeerida, aga ma ütleksin nii: kunstnik peab kogu oma tööd hästi tegema, olenemata stiilist, olgu selleks modernism või klassika. Ja siis paistab ta igal juhul silma, eristub teistest ning pälvib tunnustuse ja oma hinna. Loojal peab olema oma käekiri.

69
Tagid:
Rovšan Gulijev, kunstnik, Aserbaidžaan, Eesti
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega