Udmurditar Mush Nadi

Udmurditar Mush Nadi: Vanalinnas võiksin ma lõputult jalutada

123
(Uuendatud 14:10 28.09.2017)
Vähemusrahvuse nädala lõpuüritusel kohtus portaal Sputnik Eesti udmurditari, Valgetähe V klaasi teenetemärgi kavaleriga, sõnastuse kohaselt „kirjaniku ja tõlkijaga, kes on andnud panuse udmurdi-eesti kultuurisidemete arendamisse“

TALLINN, 25. sept — Sputnik. Mitte ükski soome-ugri ja rahvusvähemuste teemaline üritus Tallinnas ei möödu ilma selle punapäise udmurditarita – Mush Nadi osavõtuta. Suuresti tänu temale teatakse Eestis, et Udmurtia ei ole üksnes Kalašnikovi automaadi sünnimaa, ja et seal armastatakse eesti kirjanikke.

Удмуртская писательница Надежда Пчеловодова (Муш Нади)
© Фото : из личного архива
Punapäine udmurditar Mush Nadi

Kirjanik ja tõlkija Nadežda Ptšelovodova (kirjanikunimega Mush Nadi) on tõlkinud udmurdi keelde 15 eesti autorite raamatut, mille eest talle möödunud aastal omistati Eesti riiklik orden – Valgetähe V klassi teenetemärk. Mush Nadi sulest on ilmunud kogumik tema udmurdikeelsetest luuletustest.

Kaksteist aastat tagasi tulite Eestisse ilma sõnagi eesti keelt oskamata. Möödunud aastal aga saite tõlkijatöö eest riikliku autasu. Praegu olete eesti keele õpetaja. Kas teil olid head õpetajad või tegelesite keelega iseseisvalt hästi palju?

Esimesel aastal Eestis õppisin ainult eesti keelt. Aga meil olid sellised kursused: kolm tundi nädalas ning seda inglise keele baasil – välisüliõpilaste jaoks. Iseseisvalt tegelesin keeleõppega, jah, õige palju.

Millega Eesti teid ära võlus, mispärast just siia õppima tulite?

Iževskis töötasin ma pärast ülikooli lõpetamist rahvusraamatukogus. Me tellisime ajakirja Raduga (kirjandusajakirja Vikerkaar kuni 2006. aastani ilmunud venekeelne versioon – toim.). Nii tutvusin ma eesti autoritega. Ükskord osalesin kirjanduskongressil, kuhu tuli ka Arvo Valton. Tema kutsel sõitsingi Eestisse õppima. Kui teda poleks olnud, oleksin juba teisel päeval Eestist minema sõitnud. Just tema õpetas mind siin võõral maal igal sammul: kuidas kasutada pangaautomaati, ühistransporti, kuidas end raamatukogus lugejaks vormistada.

Tallinn tähistab Eesti rahvuste päeva festivaliga, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kes te nüüd erialalt olete?

Iževskis olin ma kuni siiasõiduni väljaõppinud vene keele ja udmurdi keele õpetaja. Tallinna Ülikoolis õppisin filoloogiks ja tõlkijaks. Lõpetasin magistrantuuri, astusin doktorantuuri, sain töökoha Eesti Keele Instituudis. Seal töötasin kaks aastat eesti-udmurdi sõnaraamatu koostamise kallal.

Kas luuletusi kirjutate ainult udmurdi keeles?

Mõned luuletused on ka eestikeelsed. Ülemöödunud aastal avaldati mu luuletused ajakirjas Looming, sattusin Juhan Liivi nimelise preemia nominentide sekka. Laureaadiks ma muidugi ei osutunud, kuid saada niisuguse preemia nominendiks – see oli suur au.

Kuidas teie luuletused sünnivad?

Lihtsalt "tulevad pähe" ja kogu lugu. Kui kohe üles ei kirjuta, võib need kadunuks arvata. Näiteks öösel ei viitsi tõusta, et üles kirjutada, aga hommikul ei tule enam kuidagi meelde.

Valgetähe ordeni pälvimine oli teile ilmselt üllatuseks?

Jah, see oli üllatus. Ma olin alles alustanud tööd koolis – sügis, pori, uus töökoht, mille süsteemist otsekohe sotti ei saanud, alailma kutsus õppealajuhataja mind vaibale ja päris aru. Ühel säärasel päeval saabus eelmise töökoha kolleegilt kiri, kus ta õnnitles mind autasu puhul. Mõtlesin tookord: mul ei ole praegu sugugi naljatuju! Kolleeg saatis mulle ka lingi vastava viitega. Ning järgmisel päeval helistati mulle juba Udmurtiast, minu kodukülast! Selgus, et see uudis oli jõudnud juba ka udmurdi meediasse. Hämmastav, kui kiiresti info ometi levib.

Udmurdi ansamblile Ošmes sai tänavu osaks au avada vähemusrahvuste nädala lõpuüritus. See ansambel on ju samuti teie lapsuke?

Jah, esialgu käisime siinsete udmurtidega koos minu juures kodus – teed joomas, laule laulmas, nüüd aga on meil oma prooviruum, kus saame kokku kord nädalas. Ansambel on kolm aastat vana, siinne udmurdi selts aga saab detsembris 20-aastaseks.

Mis teid siin, Eestis kinni hoiab?

Mulle meeldib siin väga. Meeldib kõiges valitsev kord. Puhtad, õdusad tänavad. Arhitektuur. Vanalinna armastan ma väga, seal võiksin lõputult jalutada. Internet on siin väga heal tasemel – mu kodukandis on sellest puudu. Võimalusi on siin rohkem – kasvõi näiteks reisimiseks. Eks katsu sa minu kodukülast kuhugi välismaale pääseda.

123
Tagid:
Valgetähe V klassi teenetemärk, udmurt, kirjanik, rahvus, intervjuu, rahvusvähemuste päev, Nadežda Ptšelovodova, Mush Nadi, Udmurtia, Eesti, Tallinn
Samal teemal
Saar osales Jõhvis vähemusrahvuste kultuurifestivalil
29 aastat tagasi toimus I Eestimaa Rahvuste Foorum
Tallinn tähistab Eesti rahvusvähemuste päeva
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega