Eesti on EL eesistuja

Ei saa me läbi Kreekaga. Kellele kommunismitondiga tünga tehakse

134
(Uuendatud 18:48 25.08.2017)
Euroopa põhiväärtuseks on nüüd kuulutatud see, millest vähegi mõistlik eurooplane veel paar aastakümmet tagasi oleks marru läinud ja hüüdnud, et seda saavad väärtuseks pidada vaid inimesed, kes kogu Euroopat hävitada tahavad

Anatoli Vasserman, agentuurile RIA Novosti

Kreeka justiitsminister Stavros Kontonis keeldus osalemast Tallinnas toimunud konverentsil "Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas".

Rahvusvaheline skandaal: Kreeka andis Eestile ajalootunni >>

Tema sõnul kannavad konverentsi nimi ja sisu endas külma sõja kordumise ohtu, on vastuolus Euroopa põhiväärtustega ja üldse — "kommunismi ja natsismi ei tohi mingil juhul samastada".

Valitsev SYRIZA partei toetas ministrit, kuid kohalikud parempoolsed ja liberaalsed opositsionäärid süüdistasid teda, et hoopis Kontonise otsus "on vastuolus euroopalike väärtustega".

Tekib küsimus: mis Euroopa põhiväärtused need sellised siis on, kui eurooplased ise neist niivõrd erinevalt aru saavad?

Nagu mina aru saan, on nüüd Euroopa põhiväärtuseks kuulutatud see, millest vähegi mõistlik eurooplane veel paar aastakümmet tagasi oleks marru läinud ja hüüdnud, et seda saavad väärtuseks pidada vaid inimesed, kes kogu Euroopat hävitada tahavad.

Minu jaoks on väga tähelepanuväärne, et justnimelt Kreeka, oma ministri isikus, keeldus osalemast igasugu mättasselöömata fašistide nõiasabatil. Asi on selles, et Kreeka on oma nahal tunda saanud mitte ainult saksa fašistide, vaid ka brittide (tõsi, nemad nimetasid end antifašistideks) mõnitamist. Kuid Kreeka kodusõjas, mida peeti samaaegselt võitlusega fašistlike interventide vastu (muide, mitte ainult saksa, vaid ka itaalia natside vastu, kes ju tegelikult leiutasidki termini "fašism"), toetasid inglased sõjalise jõuga avalikult just neid, kes Teise maailmasõja ajal olid saksa natside liitlased.

Just neid inimesi toetas Briti armee kõikide võimalike vahenditega, sealhulgas pommitades tsiviilelanikkonnaga linnu napalmiga. Napalm, muide, leiutati just Teise maailmasõja ajal ja britid rakendasid seda massiliselt eriti nende suhtes, kes natslike röövvallutajate vastu sõdisid.

Mina isiklikult arvan, et pärast selliseid kangelastegusid britte "mittefašistideks" pidada on üsna keeruline. Kreekas mäletavad paljud siiamaani ja mäletavad hästi, et sellised kuriteod, mida Lääs kommunistide kraesse kirjutab, "ei sobi kohe mitte".

Tervikuna on umbes pool ettetulevatest kommunismi kuritegudest taandatavad ühele prantsuse lasteluuletusele: "See loom on väga hirmus: kui kallale tal" minna, siis vastu hakkab ta" (Cet animal est très méchant / Quand on l'attaque, il se défend). Mis puutub aga ülejäänud kuritegudesse, siis need kuuluvad "täideviijate ülepingutuste" kategooriasse, see ei ole sotsialismi vältimatu probleem, vaid töö kaigus tekkinud ja kommunistide poolt hiljem ära parandatud apsakas.

Krestomaatiliseks näiteks on siin niinimetatud 30-ndate aastate Suur terror NSV Liidus, kui 17 kuu jooksul tunnistati iga kaebekiri tegelikkusele vastavaks ja lasti käiku. Nagu hiljutised uurimused näitasid, oli see ootamatu probleem tõusetunud mõnede poliitiliste rühmituste omavahelise võimuvõitluse pinnalt parteiaparaadis, kusjuures keskastmel, see tähendab rajooni ja oblasti tasandil. Keegi intriigis osalenutest ei näinud ette Suure terrori puhkemist ega planeerinud algselt sellist tulemust. Ja niipea, kui aru saama hakati, et repressioonidemasin on segi läinud ja lahmib juba umbropsu, pandi see viivitamatult seisma ja süüdlased võeti väga kiiresti karmile vastutusele.

Kommunismi kuritegudest tõsimeeli saavad rääkida vaid inimesed, kes on teinud antikommunismi oma lüpsilehmaks ja loodavad, et see lüpsilehm elaks võimalikult kaua.

Täpselt nii, nagu on olemas "professionaalsed ukrainlased", kes püüavad Ukraina eraldamisest ülejäänud Venemaast lõputult tulu lõigata, on olemas ka elukutselised antikommunistid, kes lõikavad või püüavad lõigata tulu juttudega algselt üldisele hüvangule suunatud ühiskonnakorra kuritegelikkusest.

Nende inimeste arvates on üldine hüvang selline, mis ei ole veel hakanud voolama nende isiklikku taskusse. Ma ei näe vajadust tõsiselt uurida kõiki neid legende metsikutest kommunistidest just sellepärast, et nende müütide äriline eesmärk on liialt läbinähtav. Ja Kreeka näide räägib selget keelt, milles see seisneb.

Ja nimelt: kommunismiohuga võitlemise sildi all inglased mitte ainult ei valanud Kreeka üle napalmiga ja ei uputanud teda verre, vaid sokutasid sealse riigivõimu (tehes ta loomulikult marionetlikuks) hulka inimesi, kes ei takistanud inglastel Kreekat kestvalt ja põhjalikult paljaks röövida.

Kommunismivastase võitluse ettekäändel promoti sedasama fašismi Itaalias, Saksamaal ja paljudes teistes riikides (Teise maailmasõja alguseks valitsesid pooli Euroopa riike fašistlikud režiimid ja teine pool riikidest ei näinud selles midagi halba). Nüüd propageeritakse võitluses venelastega, kes olevat oma hinges jäänud endiselt kommunistideks, Suure Venemaa hävitamist ja paljaksröövimist – kõigepealt, 90 aastate rajajoonel tükeldati ta kahekümneks tükiks ja pärast hakati neid tükke vähehaaval nahka panema. Ütleme siis nii, et Moldovas ja Balti vabariikides suretati "kommunismi" vastu võitlemise sildi all välja peaaegu kogu majandus.

Ma ei kahtle, et Tallinna konverentsi korraldajad leiavad veel palju õigustusi oma soovile saada mingitki palukest oma riikide paljaksröövimisest ikka selle sama antikommunismiga võitlemise ettekäändel.

Kommunism ei seisne vaid voorustes (mitte miski siin ilmas ei koosne üksnes voorustest). Paljud selle puudused selgusid alles pärast saadud tagasilööke. Veelgi enam, praeguse ühiskonna keerulisuse juures ei ole see juhtimissüsteem, mis kommunismile viib, tehniliselt teostatav ja selleks vajalikud tehnilised vahendid kogunevad maailmas alles umbes paari aastakümnega.

Seepärast ei idealiseeri ma kommunismi ega arva, et me peame selle looma ööl vastu homset. Kuid kahtlemata varjavad end võitlusega sellega need, kelle kõrval isegi sellised "kommunistliku" ajastu "suurkujud" nagu Jagoda ja Hruštšov tunduvad ausate omakasupüüdmatute inimestena.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

134
Tagid:
põhiväärtused, kommunism, natsism, Kreeka, Eesti
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega